Jak bylo a jak bude?

27.04.2011 05:43 | Zápasy kandidátů 2011

Šachový svět stojí v pozoru! Téměř po celý květen budou probíhat v ruské Kazani dlouho očekávané zápasy kandidátů. 3. května (prvé partie proběhnou pravděpodobně 5. května) se na start postaví super osmička kandidátů (Aronia...

Šachový svět stojí v pozoru! Téměř po celý květen budou probíhat v ruské Kazani dlouho očekávané zápasy kandidátů. 3. května (prvé partie proběhnou pravděpodobně 5. května) se na start postaví super osmička kandidátů (Aronian, Gelfand, Griščuk, Kamsky, Kramnik, Mamedyarov, Radjabov, Topalov), kde každého cílem bude projít pavoukem bez zápasové prohry. Odměnou bude právo vyzvat (patrně podzim 2012) úřadujícího mistra světa Višiho Ananda na souboj o šachovou korunu. Po dlouhých časech zažijeme přímé boje muže proti muži umocněné více partiemi a opět nasajeme atmosféru, ke které nám nedávno daly přičichnout duely Topalova s Kamskym nebo Ananda s Kramnikem.

Lubomír Kaválek

"Hodně se toho změnilo od doby, kdy jsem trénoval Shorta při čtyřech kandidátských zápasech," říká Lubomír Kaválek a dále hodnotí letošní systém: "Čtyři partie - to je málo. Většinou to skončí rapidy." V osmifinále a v semifinále se více jak čtyř vážných partií nedočkáme, až finále je hráno na šest. Lubomír Kaválek tvrdí: "Náhodná prohra může rozhodnout zápas," a možná i to je jeden z důvodů, proč Magnus Carlsen opustil řady kandidátů. "Dříve byly zápasy delší, což umožňovalo se z případné rány vylízat." Jakou tedy zvolit taktiku? Kudy vede cesta k úspěchu? "Aby se člověk vyhnul katastrofě, musí mít pořádný počítač, který mu zahájení připraví a proanalyzuje. Pak si musí ty analýzy zapamatovat a šachy začne hrát třeba až od 15. nebo 25. tahu," nastiňuje zákulisí příprav šachové současnosti. Nejspíš proto dnes vídáme spíše mládí v roli sekundantů (Radoslaw Wojtaszek v týmu Višiho Ananda nebo počítačového experta Jiřího Dufka v týmu Veselina Topalova) než zkušené mistry svého řemesla. Nesmíme však nabýt dojmu, že před patnácti lety byla znalost zahájení nějakou podřadnou složkou: "Shortovi jsem také připravoval zahájení poměrně daleko. Rozdíl byl v tom, že jsem musel prolistovat spoustu knih a časopisů (dnes se na klávesnici zmáčkne pár knoflíků) a stálo to spoustu času. Byly partie, ve kterých neudělal žádný vlastní tah."

Borise Gelfanda uvidíme i tentokrát

Květnové kandidátské souboje máme před sebou a v průběhu i po budeme spekulovat ještě dlouho. Když už je příležitost, proč se neohlédnout zpět. Delší zápasy vyžadují stanovení jasné taktiky, což dle dosažených výsledků ovládá Lubomír Kaválek skvěle! "S Jonathanem Speelmanem hrál Short na osm partií a po stavu 4:4 dva rapidy. Na ten zápas jsem ho naučil Grünfeldku. On si jednou zarebeloval, dostal nakládačku ve své Holandské a pochopil, že se k té Grünfeldce musí vrátit. A ta mu ten zápas nakonec vyhrála." Na osm partií byl i zápas s Borisem Gelfandem, který popisuje Lubomír Kaválek v knize Deset pozoruhodných partií (vydavatel: Pražská šachová společnost, 2006). Ještě delší zápasy přišly proti Karpovovi (10 partií) a následně proti Timmanovi (14 partií).

"V těch dvou zápasech se musela opravdu promýšlet zápasová taktika," předesílá velmistr Kaválek a dále popisuje průběh: "S Karpovem to šlo jako po másle, ten byl průhledný. Měli jsme problém s černými. Když jsem si vzpomněl, jak Short lehce prohrál první partii s Gelfandem, aby pak začal hrát jako znovuzrozený a nejenže vyrovná, ale celkem rychle získal vedení, řekl jsem mu: "Ty bys měl Karpovovi odevzat bod a to co nejrychleji." Znělo to jako vtip, ale ve skutečnosti to bylo darebácké lišáctví. Zjistili jsme, že můžeme postavit obranné valy černými ve čtyřech partiích a co s tou pátou? A tak jsme vymysleli, že zahraje v první partii Budapeštský gambit, poctivě odevzdá bod a pak se rozběhne. Smáli jsme se tomu, ale udělali jsme to. Short černými skoro vyrovnal, ale pak to zahodil. Karpov si myslel, že hraje z nějakým cápkem. Jednou přiletěl do Washingtonu, když jsme se Shortem trénovali, a tak jsme se jeden večer sešli a blicali jsme ve třech. Pokud si pamatuji, Short prohrál s Karpovem asi patnáct partií, žádnou nevyhrál. Po první partii v Linares si Karpov musel myslet, že je po zápase. Pak najednou začal dostávat nakládačku. Nakonec v tom byla klika, protože jsem donutil Shorta, aby se černými naučil poděbradskou variantu Rauzerovy Sicilské, kdyby Karpov náhodou zahrál bílými 1.e4. On se to naučil a pak jsme oba málem spadli ze židle, když tu samou variantu hrál černými(!) Karpov v poslední partii." Že však práce sekundanta nekončí s prvním tahem první partie je více než jasné: "S Timmanem jsem musel měnit varianty už po první partii, stejně jako s Gelfandem."

Pravidla

Osmifinále: čtyři vážné partie (jedna partie denně bez volného den), pátý den tie-break čtyři rapid
Semifinále: čtyři vážné partie (jedna partie denně bez volného den), pátý den tie-break čtyři rapid
Finále: šest vážných partií (jedna partie denně, volný den po třech partiích)

Časová kontrola: 120 minut na 40 tahů, 60 minut na dalších 20 tahů, 15 minut do konce partie a přídavek 30 vteřin za každý provedený tah od 61. tahu.
rapid - 25 minut plus 10 vteřin za tah.

Soutěž

Zápasy kandidátů samozřejmě nabízí velký prostor pro tipovačku. Nss.cz Vám přináší soutěž s jednoduchým zadáním: Do 3. května (12:00 hodin) zašlete na adresu p.boleslav@novoborsky-sk.cz kompletně vyplněného postupového pavouka od osmifinále až po finále s označením celkového vítěze. Ze správně tipujících budou vylosování tři, kteří obdrží od Novoborského šachového serveru exkluzivní cenu.

Tipy

Tiper osmifinále semifinále finále
GM Navara Topalov - Kamsky Topalov - Mamedyarov Topalov - Aronian
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Aronian - Kramnik
Kramnik - Radjabov
GM Hába Topalov - Kamsky Topalov - Gelfand Gelfand - Aronian
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Aronian - Kramnik
Kramnik - Radjabov
GM Polák Topalov - Kamsky Topalov - Gelfand Topalov - Aronian
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Aronian - Kramnik
Kramnik - Radjabov
IM Klíma Topalov - Kamsky Kamsky - Gelfand Gelfand - Radjabov
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Aronian - Radjabov
Kramnik - Radjabov
GM Kalod Topalov - Kamsky Topalov - Gelfand Topalov - Aronian
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Aronian - Radjabov
Kramnik - Radjabov
GM Hráček Topalov - Kamsky Topalov - Gelfand Topalov - Griščuk
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Griščuk - Radjabov
Kramnik - Radjabov
GM Vokáč Topalov - Kamsky Topalov - Gelfand Topalov - Aronian
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Aronian - Radjabov
Kramnik - Radjabov
GM Cvek Topalov - Kamsky Topalov - Mamedyarov Mamedyarov - Radjabov
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Aronian - Radjabov
Kramnik - Radjabov
IM Šimáček Topalov - Kamsky Kamsky - Gelfand Gelfand - Aronian
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Aronian - Kramnik
Kramnik - Radjabov
GM Bartel Topalov - Kamsky Topalov - Gelfand Topalov - Kramnik
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Aronian - Kramnik
Kramnik - Radjabov
GM Wojtaszek Topalov - Kamsky Topalov - Mamedyarov Topalov - Aronian
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Aronian - Kramnik
Kramnik - Radjabov
IM Žilka Topalov - Kamsky Topalov - Mamedyarov Mamedyarov - Aronian
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Aronian - Radjabov
Kramnik - Radjabov
IM Konopka Topalov - Kamsky Topalov - Mamedyarov Mamedyarov - Aronian
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Aronian - Kramnik
Kramnik - Radjabov
IM Petr Topalov - Kamsky Topalov - Mamedyarov Topalov - Aronian
Mamedyarov - Gelfand
Aronian - Griščuk Aronian - Kramnik
Kramnik - Radjabov

Anketa

BlueBoard.cz
37x 1290x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (37) Aktualizovat
30.04.2011 08:50 | Autor neznámý

OT: Dnes od 13:00 zajímavý souboj Wang Yue - Z. Almasi (na Nakhchivan Open).

30.04.2011 03:46 | Autor neznámý

No jo, ale ti hráči v 70 a 80 letech hráli zápasy na 10, 12, 16 (turnaj kandidátů) a 24 partií/nebo na 6 výher - to je hned zase o něčem jiném.

29.04.2011 22:22 | Autor neznámý

Zajímavé tipy mistrů: Finálová účast Aroniana a Topy s velkou převahou proti ostatním 10x resp. 8x. Ale proměnění matchbollu 8 z 10 resp. 0 z 8!

Osobně fandím Aronianovi, protože mu dlouho fandím. A Topalovovi, aby by byl možná Jirka Dufek pozván do Indie.

Moji favorité obvykle končí před branami, třeba i po skvělé hře, tak kdybych si měl tipnout ("komerčně" ne dle fandění), tak Kramnik - Mamedyarov s tím, že Kramnik by zúročil větší zkušenosti.

Ale obecně si myslím, že je dobře, že jasný favorit není, že jich je hodně, o to zajímavější. A myslím si, že je to nejen kvůli 4 partiím, stejně by tak by bylo i při větším počtu partií. Když prostě je kandidát na nejlepšího hráče planety z Indie, Azerbajžánu , Ruska, Arménie, Bulharska a nyní nehrajícího Skandinávce, tak je to úplně něco jiného, než když jsem šachy  začal sledovat v bojích max 2 favoritů v 70 a 80 letech.

29.04.2011 18:14 | Autor neznámý

Tak takhle to tedy bylo. :-)

29.04.2011 18:07 | Autor neznámý

Prostě buď by Topalov prohrál a pak je to OK, protože Anand je lepší šachista, nebo by vyhrál a pak by se Anand samozřejmě vymlouval na neregulerní podmínky a házení klacků pod nohy. Tím vytvořil na Topalova takový tlak, že ten to psychicky neustál a zápas projel. Anand je velmi dobrý psycholog, ne že ne.

29.04.2011 17:51 | Autor neznámý

Tak v tom případě nechápu, na co si to ta Aruna pořád stěžuje. Vždyť sekretářka je přece taky hezké povolání. A to s tím Kramnikovým jménem, to byla narážka na Danailovův výrok:  "The Russian player we played a match against in 2006 in Elista doesn’t exist for us!" Pokud tedy pro něj zrovna nepoužívá další "vtipné" označení "our WC hero". Ne, to se za nepřátelství rozhodně nedá považovat. To je jen takové přátelské škádlení. Doporučuji si projít pár rozhovorů, nebo zkusit nějaké ty informátory. Ty lepší. ;-) Jinak samozřejmě chápu, že po vyhraném zápase na letišti člověk většinou neventiluje nějaké zásadní negativní pocity a snaží se být zdvořilý, což je mimochodem velmi užitečná lidská vlastnost.

29.04.2011 17:14 | Autor neznámý

 Pro exota:

s Arunou, Vishim a celým týmem jsem mluvil poměrně dost dlouho při návratu na letišti a rozhodně nevypadali jako že by cítili ke mě nějakou zášť nebo že by měli s pobytem v Sofii nějaký problém.

Kramnikovo jmeno nebylo během zápasu žádný problém, musíš si najít lepší informátory.

29.04.2011 16:37 | Autor neznámý

Bond: Ještě jsi zapomněl na jeden ústupek, který Topalov Anandovi udělal, a to, že mu přenechal titul mistra světa i nadále.

J. Dufek: No vždyť jsem psal, že jenom ten, kdo byl v Sofii přímo v Topalovově týmu, si může myslet, že vše bylo v pořádku. :-) Hm, já tam nebyl, ale na konkrétní detaily se zeptej raději Aruny, ta by ti to jistě vysvětlila lépe. Ale jako očitého svědka bych se tě, Jiří (nevadí ti, že ti v internetové diskuzi tykám?), rád zeptal na něco jiného: je pravda, že se v Topalovově a Danailovově přítomnosti nesmí vyslovit jméno Kramnik?A že se o něm baví jako o Tom, Jehož Jméno Nesmí Být Nikdy Vysloveno? (viz Harry Potter) A že když to někdo poruší, tak dává fant? Díky za odpověď.

29.04.2011 14:57 | Autor neznámý

Já bych to shrnul - jediný ústupek ve prospěch Topalova byl, že se to hrálo v Bulharsku, ostatní ústupky (časové, finanční,...) šly všechny ve prospěch Ananda.

29.04.2011 13:42 | Autor neznámý

Danailov tenkrát podplatil tu sopku Eyjafjallajökull.

29.04.2011 10:24 | Autor neznámý

 Vážení noELO/MaX/exot/B-ckar.

Myslím si, že jsem celkem oprávněn vaše příspěvky okomentovat.

Zápas o titul MS je v první řadě o penězích - posun zápasu byl odsouhlasen s tím, ať větší zpoždění jak 1 den (to je mmj. obsazení hotelů, přesun TV a jiných přenosů, přítomnost předsedy vlády,prezidenta FIDE a dalších hostů atd) Anandova výprava zaplatí, to Vishy odmítnul - nebo se snad někdo nabídnul. že to zaplatí? Nezpomínejte že dle smlouvy Anand za to, že se hrálo v Bulharsku dostal navíc část z cenového fondu.

Zápas o titul MS je v neposlední řadě zápas nervů, každá chybka soupeře se počítá. 

Anandovi byla, je a bude vyčítána pasivita ohledně sponzorů a peněz - Vishy sám nepřitáhl žádného zásadního sponzora a to nejen pro tento zápas. 

Co konkrétně neproběhlo v Sofii v pořádku? Byl jsem několikrát u Hiltonu a ničeho zjevně nepřátelského jsem si nevšimnul.

29.04.2011 10:06 | Autor neznámý

ad MaX: Souhlas, vidím, že jsme asi na stejné vlně coby příznivci Topalova. Ostatně, je-li paní Aruna skutečná manažerka, mohla zkusit sehnat na zápas víc peněz v Indii než Danailov v malém Bulharsku.

29.04.2011 07:44 | Autor neznámý

B-ckar: to jsou věci které zrovna moc nechápu. Jako Annand si můžu dovolit nadstandartí ubytování i s vlastním týmem. K šachovnici se nechám dovétz. Odehraji to na podiu a jdu zpět.
Těžko Annand něco sám řeší. Když to přeženu ani nemusím zjistit, kde že to vlastně hraji.
 

 

28.04.2011 20:08 | Autor neznámý

O tom se psalo. Za vším bylo hulvátství Danailova, který o Aruně mj. prohlásil, že to není žádná manažerka, ale jenom sekretářka, s jediným cílem - vykolejit indickou výpravu. Naštěstí Anand byl na něco takového připraven a podobné mediální provokace ignoroval. Jenom ten, kdo přímo v Sofii nebyl, si může myslet, že všechno proběhlo v pořádku.

Anandovým vyzyvatelem se stane někdo ze čtveřice Kramnik, Topalov, Gelfand nebo Aronjan. Přál bych to Pravonovi. Má z nich největší talent.

28.04.2011 19:37 | Autor neznámý

Mierne off-topic: V inzerovanom interview s Arunou Anand(ovou) je aj zaujímavá pasáž o zápase s Topom v Sofii.

"Zápas 2010 v Bulharsku bol veľmi konfliktný. Hrať vo vlastnej krajine je výhoda pre domácich hráov, ale niekedy tí zahraniční musia čeliť nepriateľstvu."

Inak najviac verím Aronianovi, ale zápasy sú príliš krátke, nejaké prekvápko očakávam.

28.04.2011 08:20 | Autor neznámý

6partii je asi o trochu lepší, ale ona ta finální 4ka je natolik kvalitní, že by šlo tahat klidně i sirky.

27.04.2011 20:55 | Autor neznámý

Mamedyarov je všechny zválcuje.....

27.04.2011 19:46 | Autor neznámý

Hm hm hm, jak vidno, není Polák, jako polák, ani polák, jako polák.

27.04.2011 19:22 | Autor neznámý

 s Polakem i polakem jak koukam :))

27.04.2011 19:21 | Autor neznámý

 ale neprekvapi me kdyz to vyhraje topa nebo voloda :) u ostatnich by to prekvapeni bylo uz, ale je to kratky, stat se muze cokoli

27.04.2011 19:19 | Autor neznámý

 ja se stotoznim s Polakem ;)

27.04.2011 18:02 | Autor neznámý

velmi

27.04.2011 18:00 | Autor neznámý

Rekl bych, ze nejblize bude pan Zilka.Tezkou praci v prvnim kole bude mit Aronian, kdyz se mu nepodari vyhrat ve vaznych partiich, Grischuk bude ve zrychlenych tempech velmy neprijemny

27.04.2011 17:52 | Autor neznámý

To Fija, To Wittus:

Opravdu Topalov je největší neznámá, všichni ví , že šachově na to jistě má, ale v jaké je náladě a formě toť otázka. To samé platí myslím a možná dvojnásob na Kramnika. Ten v poslední době hraje myslím šachy už jen kvůli prize money.

U těch dvou bych řek pozor na ně, ale dopadnout můžou jakkoli.

27.04.2011 17:21 | Autor neznámý

Můj tip je nejblíže Petru Hábovi. Akorát ve finále bych víc věřil Levonovi...

27.04.2011 15:56 | Autor neznámý

Topalov blafuje, podle mě je všechny smete.

27.04.2011 15:06 | Autor neznámý

Mamedyarov už má dneska strašnou sílu. Topalov je totálně z formy, Gelfand taky, Kamsky na to nemá. Mamedyarov bude určitě ve finále, nejspíš s Aronianem. Souhlasím s Konopkou.

27.04.2011 14:02 | Autor neznámý

Překvapilo mne, že pouze GM Bartel věří Kramnikovi. Tipující zřejmě brali v potaz krátkost zápasů a to, že se bude patrně často rozhodovat v dodatečných rapidech.

27.04.2011 13:44 | Autor neznámý

Nevím co furt máte. Aspoň si můžou odpustit krátké remízy, ty tady opravdu nemají žádný význam, a jít si v každé partii po krku.

27.04.2011 13:37 | Autor neznámý

Teimour mi přišel v Moskvě hodně ve formě a pohodě. Samozřejmě to byl "jenom" blicák, ale i tak bych ho rozhodně nepodceňoval. Pokud porazí Kramnika, určitě má i na Levona a Vishyho.

27.04.2011 13:35 | Autor neznámý

A) protože se hraje pouze na 4 partie, může se stát prakticky cokoliv

B) to SKA: fischerky by byly řešením, ale zdá se mi , že některé varianty jsou velmi výhodné pro bílého. Ale nevím jestli to někdo analyzoval, vliv postavení figur na úspěšnost za bílé a čené.

C) Osobně bych dal přednost před takhle dlouhým turnajem, kolovému na 2 partie, myslím že i času by se ušetřilo, a teoreticky by mohli hrát i další (Ivančuk, Nakamura apod.). Možná i ten Nor by si dal říct.

Takhle je to sice návrat ke starým dobám, ale v blbém řešení.

27.04.2011 13:22 | Autor neznámý

Čtyři partie jsou zoufale málo, to je houby zápas. Pokud si pamatuju, před třemi (?) roky se hrála pouhá kvalifikace do turnaje kandidátů formou zápasů na 6 partií, zejména nezapomenutelný byl souboj Aroňan-Carlsen.

27.04.2011 13:09 | Autor neznámý

si musí ty analýzy zapamatovat a šachy začne hrát třeba až od 15. nebo 25. tahu

drsný. Já bych jim prehodil figurky pro začátek, možností je mraky, třeba vzít koně z g1 a dát ho na b2 a pika z b2 na g3 a ať se hraje - bysme jim ušetřili učení se variant ne ?  :)

27.04.2011 11:12 | Autor neznámý

Tak podle formy je momentálně nejsilnější Aronian a nevěřím, že ho někdo z té jeho pohody i v takhle krátkých zápasech dostane. Vsadil bych si na něho i proti Anandovi.

27.04.2011 10:16 | Autor neznámý

Můj tip je shodný s IM Šimáčkem, úlet se mi zdá Radjabov vítěz...

27.04.2011 09:09 | Autor neznámý

Já jsem se v tipech shodla s IM Konopkou, jak tak koukám. Těším se, už by mohlo klidně být 5. května

27.04.2011 08:31 | Autor neznámý

Tak to teda ne. Nikdo nedal Topalova jako vítěze. To musím jako fanda napravit