Kupte jim sladkosti a vyhrajou

11.11.2009 07:02 | XVII. Mistrovství Evropy družstev

Museli jsme nechat trochu odeznít euforii po skvělém výkonu našich děvčat na Mistrovství Evropy družstev v Novém Sadu a nerušit aktérky a kapitána při oslavě úspěchu. Nyní, po sklidnění vášní, si vše můžeme s radostí připom...

Museli jsme nechat trochu odeznít euforii po skvělém výkonu našich děvčat na Mistrovství Evropy družstev v Novém Sadu a nerušit aktérky a kapitána při oslavě úspěchu. Nyní, po sklidnění vášní, si vše můžeme s radostí připomenout. Co je potřeba, aby tým dosáhl takového úspěchu? Že je potřeba vzít "cukr" a "bič" nechat doma, věděl kapitán. "Nás překvapilo a potěšilo, když nám Lukáš v důležitých zápasech s Německém a Ukrajinou koupil v průběhu partie ze svého nějaké sladkosti. Bylo vidět, že mu na našem výsledku opravdu záleželo," prozradila Soňa Pertlová a slova Jany Jackové vystihují cestu k úspěchu: "Dobrá atmosféra, vzájemná podpora, všichni jsme se sešli v dobré formě, štěstí.."

Nedotknutelný kapitán

Nedalo nám a chtěli jsme trochu potajmu vyzvědět něco na kapitána Lukáše Klímu. Položili jsme všem děvčatům jednoduchou nevinou otázku. Prozradíš něco na kapitána? Strohé "Ne. :)" Katky Němcové a úsměvné "Nevím co :-)" od Jany Jackové zavánělo despotickým příkazem nemluvit. Eva Kulovaná přišla s diplomatickou chválou: "S kapitánem jsme byly velice spokojené. Připravoval nás kvalitně a měl všechno pod kontrolou. Hlavně v týmu vládla pohoda." Až Soňa Pertlová prolomila ledy: "Lukáš byl na nás hodný a podporoval nás. Byl bezkonfliktní a vždy pomohl s přípravou, když někdo z holek potřeboval. Často pomáhali i kluci, za což jim patří velké dík.Velmi mě však překvapilo a potěšilo, když nám Lukáš v důležitých zápasech s Německém a Ukrajinou koupil v průběhu partie ze svého nějaké sladkosti a kolu. Bylo vidět, že mu na našem výsledku opravdu záleželo. Chtěla bych poděkovat zároveň Michalovi, který nás také velmi podporoval, ačkoliv byl kapitánem mužů." Chválou nešetřila a zevrubnou charakteristiku kapitána zaslala Kateřina Čedíková: "Já jsem byla takto s Lukášem jen na jedné akci, ale bylo to fajn. Je to povahově, stejně jako Ríša Biolek, řekla bych, kliďas, takže žádné výlevy, jak to kdo blbě zahrál, se nekonaly, což mimojiné také určitě přispělo k pohodě v týmu. I když sám Lukáš přiznal, že jsme ho svými partiemi připravily občas o nervy a asi jsme mu přivodily na hlavě další šedé a bílé vlasy :-) Jinak nezkazí žádnou srandu, poslední večer nás všechny udivoval svými znalostmi hudebních interpretů a tuším, že kdyby mohl být zvířetem, tak by byl asi medvědem, protože si často rád pospal. Z hlediska přípravy také spokojenost, nebušil do nás kupu variant, ale vždy poznamenal tu či onu zajímavou pozici, kdo to hrává, případně doporučil nějakého experta z mužské výpravy, aby třeba na 10 minut zaskočil. Na druhé straně se nám zase přizpůsobil a nevtloukal do nás ohledně času stráveného mimo šachovnici nějaké své utkvělé představy. Prostě pohoda.".

S jakými ambicemi jste odjížděli na ME?
Lukáš Klíma: "Samozřejmě jsme chtěli skončit výrazně lépe než na olympiádě v Drážďanech. Hlavní plán byl uhrát první šestnáctku a takový tajný plán pokusit se o první desítku."

První kolo s nasazenou dvojkou, týmem který nakonec vybojoval stříbro, Gruzií bylo jistě těžké. Vysoké vítězství ve druhém kole s vyrovnaným družstvem Chorvatek muselo velmi posílit sebevědomí. Byl to jeden z klíčových momentů?
Lukáš Klíma: "Vysoká výhra s Chorvatskem nám hodně pomohla, ale stěžejní pro naše umístění byly výhry v 6. a 7. kole s Německem a Francií. Pak jsem se dostali na zápasových plus 3 a bylo jasné, že skončíme v turnaji velice dobře."

V dalším průběhu turnaje jste utržili již jen jedinou porážku a to od zlatých Rusek. Který zápas byl asi nejtěžší?
Lukáš Klíma: "Zápas s Ruskem byl pro nás dost smolný, chvilkami to dokonce vypadalo, že vyhrajeme 3:1. Přál bych Vám v těchto momentech vidět jejich kapitána. Byl bledý jako stěna a měl jsem takový dojem, že ze sálu pojede rovnou na jednotku intenzivní péče. Nejtěžší asi bylo poslední kolo s Ukrajinou. Po časovkách jsme sice vedli 1:0 ale na deskách byly tři horší pozice. Nakonec se podařilo dvě udržet a zápas skončil 2:2."

V sedmém kole čekala naše děvčata silná Francie. Vynechání naší jedničky Jany Jackové byl taktický záměr, nebo byly nějaké jiné důvody? Překvapilo vás, že Francie vynechala i svou jedničku Sebag?
Lukáš Klíma: "Jana měla za sebou těžké partie a nutně potřebovala volno, aby byla čerstvá na rozhodující dvě kola. Myslím si, že podobně uvažovali také soupeři."

Výkony musely družstvo semknout. Jaká byla nálada před posledním kolem, když los přiřkl třetí nasazenou Ukrajinu a vědělo se, že k celkovému úspěchu je potřeba bodovat?
Lukáš Klíma: "Nálada byla výborná. Holky byly takové zdravě naštvané, že prohrály dobře stojící zápas s Ruskem. Naštvání je vždy lepší než nějaká přehnaná sebelítost a když jsem je tak viděl, tak jsem si říkal, že to poslední kolo musí dopadnout dobře."

Mohl bys oficiálně pochválit výkony jednotlivých hráček?
Lukáš Klíma: "Chtěl bych pochválit celý tým. Prostě všechny hrály dobře a nakonec z toho byl neuvěřitelný útok na medaile. Stačí jen poznamenat, že všechny hráčky získaly do ELA – dohromady to bylo cca 73 bodů – co k tomu dodat…"

Kateřina Němcová

Kateřina Němcová

Absolvovala jsi všech devět kol. Co bylo v turnaji nejtěžší? Nedocházely v závěru sily?
KN: "Odehrát všech 9kol na turnaji typu Mistrovství Evropy bez volného dne je velice náročné. Organizátoři většinou sami vkládají alespoň jeden volný den, aby ti co hrají všechny partie si měli šanci odpočinout. Letos tomu tak ale nebylo.
Náročnost turnaje se projevila v mém výkonu a moje poslední partie bohužel nedopadly úplně podle mých představ. Cítili jsme však velkou příležitost skončit výborně, kapitán se proto po dohodě s týmem rozhodl mě nechat odehrát poslední kola v základní sestavě.
Nejtěžší bylo asi vzchopit se po prohraném zápase s Ruskami. Výhra s nimi by nám bývala pravděpodobně zajistila medailové umístění. A když k tomu připočítám, že jsme věděli, že ty naše pozice na výhru v zápase vypadaly, tak jít v klidu spát a soustředit se na poslední kolo s Ukrajinou bylo velice těžké. "

Na takovém turnaji je vždy potřeba správný rozjezd. Kdy jste jako tým citili, že se daří a že by mohlo přijít úspěšné umístění?
KN: "Po prvním prohraném kole s Gruzií jsme si společně rozebrali partie a zjistili, že i zápas s druhým nasazeným týmem můžeme klidně vyhrát. Hrály jsme tedy ve větší pohodě a zbytečně nekazily. Udělaly jsme nějaké zápasové remízy a výhry a hlavně jsme zápasově neprohrály. To zvyšovalo naše týmové sebevědomí a i celkovou pohodu. Jakmile jsme porazily Německo a Francii, začaly jsme cítit, že máme velkou šanci na dobré umístění."

Byly horké chvilky?
KN: "Ano, ale spíše pro kapitána. Sledovat ty naše partie, chyby, a nebo odehrávání tahu na poslední vteřině muselo být pro něho hodně psychicky náročné. "

Jana Jacková

Jana Jacková

Co je potřeba, aby tým dosáhl takového úspěchu?
JJ: "Dobrá atmosféra, vzájemná podpora, všichni jsme se sešli v dobré formě, štěstí.."

Které partie si nejvíce ceníš?
JJ: "Výhrou v první kole nad gruzínkou Nanou Dzagnidze a ve čtvrtém kole nad slovinkou Annou Muzychuk. Obě měly elo přes 2500."

Jaké byly pocity ve vašem týmu těsně před posledním kolem, kdy šlo o vše?
JJ: "Ten den jsme hrály s Ruskem. V jednu chvíli to vypadalo, že zápas vyhrajem, ale bohužel jsme to otočily a nakonec prohrály. Byla to krušná noc :-( Samozřejmě ještě nebylo nic ztraceno, ale já, Katka a Eva jsme se musely vyrovnat s tím, že jsme ten zápas pokazily, a nastoupit s čistou hlavou a bojovnou náladou na poslední rozhodující kolo. Nakonec to dobře dopadlo :-) "

Eva Kulovaná

Eva Kulovaná

Co by jsi označila za kritický moment turnaje z pohledu družstva?
EK: "Kritických momentů jsme měly několik. Největší podle mě byl po porážce s Ruskem. Všechny jsme cítily, že jsme zápas měly velice dobře rozehraný. Měly jsme spoustu šancí a nakonec jsme trochu nespravedlivě prohrály 3-1. Večer jsme zápas dlouho rozebíraly. Pak jsme se dozvěděly, že hrajeme poslední kolo s Ukrajinou a o to jsme byly víc naštvané. Byly to nejhorší možné soupeřky, co jsme mohly dostat. Naštěstí jsme udržely remízu."

Z pohledu čísel je +1 s průměrem 2382 pěkný výsledek. Jak sama hodnotíš svou hru na turnaji? Která partie tě stála nejvíce sil?
EK: "Tak se svým výkonem jsem v celku spokojená. Sice jsem odehrála většinu turnaje černými, ale černými jsem se cítila silnější (2 výhry a 3 remízy). Většinou bývá nejtěžší poslední partie, ale na tu jsem byla velice dobře připravená :)."

Soňa Pertlová

Soňa Pertlová

Kdyby ti někdo před startem ME nabídl sedmou příčku jako finální instanci, brala by jsi? Jaké byly vůbec Vaše plány?
SP: "Všemi deseti :-) Plány nebyly konkrétně určeny, ale všechny jsme si přály zahrát lépe, než na olympiádě, nejlíp v první polovině. Já jsem si svým výkonem nebyla moc jistá, obzvlášť po té strašné první partii. Přece jen jsem letos neměla moc praxe, přestože jsem se to snažila dohnat tréninky, pokud to šlo. Chtěla jsem podat normální výkon a sehrát zajímavé partie, ale směrodatný byl pro mě výsledek družstva, v této chvíli je totiž výkon jednotlivce druhořadý. "

Kritický moment z pohledu družstva?
SP: "Byly asi 2, a to partie s Německem a Francií, kdy v podstatě rozhodovaly moje partie. V partii s Německem měla mít původně Jana volno, protože byla unavená, a nedopatřením kapitána ho nedostala. Naštěstí ji soupeřka brzy nabídla remízu. Za stavu 1:1 musela Eva odmítnout remízu, kvůli mé nahnuté partii. S přehledem soupeřku přehrála a získala důležitý bod. I já jsem pak byla klidnější, v časové tísni vytvořila soupeřce nepříjemné hrozby a ona se úplně složila. 3:1. V zápase s Francií to byla opět má partie, která rozhodla. Nezvládla jsem střední hru a vypadalo to, že kvůli mně prohrajeme zápas. To mě strašně zamrzelo, tak jsem hledala šejdy všude možně a snažila se bojovat až do konce. To asi soupeřka podcenila a nakonec to vyšlo. Nemyslím si, že to bylo jen štěstí, jak se může mnohým zdát.
Poslední kola jsme neměly co ztratit a hrály s čistým svědomím. Škoda, že jsme opravdu neporazily to Rusko. Trenér a prezident ruské šachové federace stepovali nervózní a bledí kolem našich partií a skoro dostali mrtvici :-) Ale i tak je to úspěch – kdo by před mistrovstvím řekl, že v osmém kole budeme hrát na prvním stole s Ruskem v podstatě o medaile? Michal si před začátkem turnaje dělal srandu, že hned v prvním kole budeme hrát s Gruzií o medaile. Absurdní je, že to pak nebyl vtip :-)"

Gratulace ke skvělému individuálnímu výkonu a splnění normy? WGM. Jaké jsou pocity a které okamžiky bys označila za klíčové?
SP: "Děkuji. Jak jsem již zmínila, směrodatný byl pro mě výsledek družstva. Kdyby mi řekl někdo před turnajem, že se mi bude takhle dařit, asi bych se mu vysmála. Na normu jsem téměř vůbec nemyslela. Po výhře nad Francií mi to jen prolétlo hlavou, ale kvůli nereálnosti (musela jsem uhrát ještě +1 a čekalo nás Rusko) jsem tu myšlenku hned zahnala, až do výhry nad Ruskou. Ani jsem nevěděla, jestli se dá norma uhrát ze 7 partií. To jsem se pak zeptala Pavla Šimáčka, který tomu docela rozumí. Vzhledem k tomu, že mi přálo i štěstí a norma byla před posledním kolem na dosah(„stačila“remíza), poprosila jsem kapitána, jestli by mě nepostavil i na poslední partii. Opět jsem bojovala jako lev a trošku horší, avšak pevnou pozici jsem zremizovala, takže norma byla doma. Dlouho jsem tomu nemohla uvěřit, nejsem na takový výkon zvyklá. Poslední noc jsem skoro neusnula, byla jsem z toho nervózní a nemohla to pochopit. Vlastně i teď tak trochu. Asi i proto je to bláhový pocit :-) Ještě zmíním jednu zajímavost. Těsně před odjezdem jsem se bavila o šachu s jedním tělocvikářem z VŠE, který vede náš kurz volejbalu, a zmínila jsem se, že jedeme na ME družstev. On mi na to řekl: „Kdybyste se dobře umístili, třeba na medailových pozicích, je možné požádat rektora o mimořádné stipendium.“ Nic jsem na to neřekla, jen mě ten výrok rozesmál – zjevně nic o šachu neví. Když jsem pak rekapitulovala po turnaji, přemýšlela jsem, jestli to byla jen absurdní náhoda nebo?"

Kateřina Čedíková

Kateřina Čedíková

Ukázalo se, že v týmu vládla pohoda. Co k tomu přispělo?
KČ: "Myslím, že se prostě sešla skupina fajn holek :-) A sice jsme povětšinou mlaďošky, ale také již máme nějaké životní a ne vždy růžové zkušenosti za sebou, takže víme, že se z prohry nestřílí, člověk musí bojovat a jet dál ... A také s každým rokem navíc člověk spoustu věcí přehodnocuje a povětšinou má na mnoho z nich zdravější názor. Samozřejmě když se daří, tak je té pohody asi vždy o trochu více. "

Kritický moment z pohledu družstva?
KČ: "Možná situace před utkáním s Německem, Jana měla mít volno a na čtvrté jsem měla nastoupit já, ale Lukáš zaspal, protože jeho budík pouze svítil, ale nepípal. Takže jsme nakonec musely hrát v základní sestavě. Holky ty jiné barvy zvládly, Jana nakonec také nějak, i když se jí ten den Lukáš docela bál :-) Naštěstí Jana poměrně rychle dosáhla černými remízy s Paehtz a holky postupně přidávaly body k celkovému vítězství zápasu. Další krizovka byla si po promarněné šanci v zápase s Ruskami. Když s takovým soupeřem dosáhnete takových pěkných pozic a pak prohrajete 3:1, tak to dlouho člověku nejde z hlavy. Ale holky ty představy "nenaplněného snu" nějak zkrotily a partie s Ukrajinou jste už určitě viděli, takže se podařila ta remíza, která nás udržela na 7.místě. "

A závěrem, jako bombónek, přikládáme kompletní partiový bulletin ME s drobnými korekturami a kompletními poznámkami našich komentátorů.

Partie k přehrání

8x 917x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
12.11.2009 14:48 | Autor neznámý

no ja nevim jak to bylo drive ale ted o nicem takovem nevim. skoly maji strasne malo penez a u nas se treba zrusili odmeny za nejlepsi dimplomky a tak. jedine stipendium ktere se normalne bezne udeluje je studijni a socialni. ono to neni o slusnosti vs (ta ma z toho houby, nikde se jeji jmeno neuvadi) je to hlavne o financich a ty nejsou...

12.11.2009 13:44 | Autor neznámý

Ještě k poznámce Soni Pertlové ohledně stipendia , bylo vždy slušností každé VŠ , že stipendium dávalo každému úspěšnému sportovci , kdysi dokonce to bylo u šachistů od KM.

Nevím jak je to dnes , ale myslím si , že kdyby kterákoliv z holek , která studuje v současnosti VŠ požádala na děkanátě o stipendium a zdůvodnila to tím, že je reprezentantka ČR, že je třeba WIM , nebo WGM nebo uhrála normu a , že se umístila historicky nejlépe atd atd , tak si myslím, že každý slušný děkanát by jí to stipendium přiznal.  Nebo se pletu a tato praxe je jen mimo Česko ???? Nevím, já být na jejich místě tak bych to zkusil.

11.11.2009 17:32 | Autor neznámý

Ještě jednou blahopřeji byli jste skvělí Lukáš i děvčata

11.11.2009 17:00 | Autor neznámý

myslim si menit kapitana u zen je uplna blbost. nebo je to mozna filosofie svazu zjebat vse co funguje?

11.11.2009 14:18 | Autor neznámý

Někde jsem něco četl, že by snad sám LK chtěl končit...

11.11.2009 14:14 | Autor neznámý

To : exot

Myslím že odpověď na tuto otázku je snad jasná ------- kdo by měnil po takovém výsledku kapitána ??????  A hlavně - PROČ ?? Myslím, že se jedná o nejlepší úspěch žen v historii a tedy proč měnit kapitána, který nabral zkušenosti a hlavně chemie (jak říkají hokejky) týmu funguje.

11.11.2009 10:41 | Autor neznámý

Jojojó!

Nejlepší vždycky je, když se z nějakého nedopatření posléze vyklube geniální tah.

A zůstává Lukáš kapitánem žen?

11.11.2009 08:51 | Autor neznámý

Lukáš  Holky  Výsledek