Rozhodne dnešní závěrečné kolo

18.09.2009 07:48 | Women GM Chess Tournament

Ve městě Baška, v jižní části chorvatského ostrova Krk, se již od 11. září koná tradiční uzavřený ženský velmistrovský turnaj. Jedná se již o deváté pokračování turnaje, který každoročně hostí jiné městečko v okolí ...

Ve městě Baška, v jižní části chorvatského ostrova Krk, se již od 11. září koná tradiční uzavřený ženský velmistrovský turnaj. Jedná se již o deváté pokračování turnaje, který každoročně hostí jiné městečko v okolí Rijeky, správního centra celé oblasti. Teplota se v severní části Chorvatska i v těchto dnech pohybuje okolo příjemných 20 stupňů, čehož k prodloužení léta tradičně využívá i slovenská reprezentantka Regina Pokorná (2378), pro niž je to při absenci pouze v roce 2007 již osmá účast.

Slovenska Pokorná své loňské vítězství neobhájí (foto ze stránek pořadatelů)

Nejčastější účastnice je zároveň i nejúspěšnější – k samostatnému prvenství v letech 2001-2002, 2005 a 2008 totiž přidala ještě dělení prvního místa v roce 2004. Slovenskou nadvládu nad turnajem dokresluje ještě prvenství reprezentační kolegyně Evy Repkové z roku 2003. K jednoznačným favoritkám letošního ročníku se Pokorná řadila i letos, nicméně jedno zaváhání ji zřejmě bude stát další turnajovou výhru. Po poklidné remíze ve 2 kole s největší spolufavoritkou Tatianou Shadrinou (2384) totiž ve 4. kole prohrála s francouzskou s gruzínsky vyhlížejícím jménem Ninou Maisuradze (2218), která zatím s fantastickým výsledkem 6,5/7 vede. O jejím prvenství však stále není rozhodnuto, protože již jmenovaná Shadrina zatím ztratila pouze 2 remízy. O vítězce se tak stylově rozhodne stylově ve vzájemné partii Shadrina – Maisuradze, kde ruská hráčka musí zvítězit, jinak zlato poputuje do Francie. Jisté je pouze to, že Pokorná další turnajový triumf neobhájí.

Partie

Odkazy

Stránky turnaje
Výsledky z Chess-results
1x 752x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
18.09.2009 09:02 | Autor neznámý

Včerejší 8. kolo, jehož výsledky se objevily až dnes ráno, nakonec dopadlo překvapivě v neprospěch všech favoritek - remizovaly Pokorná i vedoucí Maisuradze, Shadrina dokonce prohrála. I tak ale ruská reprezentantka ještě může vyhrát, když v dnešní partii (od 10:00) Francouzsku porazí. Pokorná by se pouze v tomto případě mohla dotáhnout na dělení 1. místa, ale sonnenborn už nejlepší mít nebude.