Oťukávačka na úvod

20.10.2009 07:03 | Unive Tournament Hoogeveen

Tradiční dostaveníčko v holandském Hoogeveenu si dala početná skupina šachistů. Dlouhotrvající název Essent Chess Tournament doznal změny ruku v ruce se změnou hlavního sponzora - firmy Unive. Přes hrající se Univé Open a dva vylož...

Tradiční dostaveníčko v holandském Hoogeveenu si dala početná skupina šachistů. Dlouhotrvající název Essent Chess Tournament doznal změny ruku v ruce se změnou hlavního sponzora - firmy Unive. Přes hrající se Univé Open a dva vyloženě amatérské turnaje nás bude především zajímat dvoukolové klání čtyřčlenné skupinky, kterou pořadatelé z pohledu herní nátury namíchali velmi pestře. Ostřílenost, zkušenost a klub 2700+ zastupuje Vasilij Ivančuk (viz.foto). Myšlenky ženského šachu bude předvádět jako nasazená dvojka Judit Polgárová. Pevnost a nedobytnost by měl reprezentovat Sergej Tiviakov, který, doufejme, nebude tolik "sušit" nápady svých protivníků. Sympatickou možnost účasti dostal domácí, teprve patnáctiletý Anish Giri.

1. kolo - poněkud mdlé remízy

Anish Giri splnil GM ve svých 14 letech

Mladičká nizozemská naděje Anish Giri měl v prvním kole za soupeře Vasilije Ivančuka. Bílými příliš neusiloval o uchopení výhody. Po dvaceti tazích s pěšcem méně, ale dvojicí střelců se spokojil s remízou, kterou vynutil věčným napadáním černé dámy.

Tiviakov zvolil černými proti Juditě Polgárové skandinávskou obranu. V průběhu dvaceti tahů se přes pole d5 vyměnil pár lehkých figur a možné taktické eskapády začaly ubírat na síle. Následná poziční bitva spočívala v aktivním postupu bílých středových pěšců, který doprovázely další výměny. Ve čtyřvěžovce získala Polgárová pěšce, ale ten přes veškerou snahu neznamenal cestu k úspěchu. Tři na dva na jednom křídle po výměně jednoho páru věží znamenalo smír zbraní.

2. kolo - poněkud bojovné remízy

Pevná skála GM Sergej Tiviakov

Druhé černé si užíval Sergej Tiviakov. Tentokrát musel čelit nápadům mladého holanďana Anish Giriho a bránil se věru urputně. Nepočítáme-li teoretický tah 4...Sb4+, překročily demarkační čáru Tiviakovy černé figury pouze ve čtyřech případech a pokaždé se u nich v notaci objevilo znaménko na braní. Partie po padesáti tazích dospěla spolehlivě do remízy.

Naopak první bílé figury si užíval Vasilij Ivančuk v partii s královnou šachu Judit Polgárovou. Dlouhé lavírování ve střední hře nepřinášelo žádné rozuzlení a chvílemi se mohlo zdát, že bílý až moc prahne o uchopení výhody, což se mohlo vymstít. Judita ale nenašla pokušení k většímu riziku a po výměnách byla po sedmdesáti tazích pečetěna remíza.

Rank Name Fed. Rating 1 2 3 4 Score
1 GM Ivanchuk, Vassily UKR 2756 x½   ½  1,0
2 GM Polgar, Judit HUN 2687 ½ x½    1,0
3 GM Tiviakov, Sergei NED 2670   ½  x½ 1,0
4 GM Giri, Anish NED 2552 ½    ½ x1,0

Partie

Odkazy

Oficiální stránky Univé Tournament
Výsledky - uzavřený turnaj
On-line přenos
8x 1248x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
21.10.2009 09:10 | Autor neznámý

noELO: Nevím nevím, jezdec proti střelci při pěšcích na jednom křídle často dokáže udržet remis, i když má střelcová strana pěšce víc, a tady by byl a-pěšec natažený moc vepředu, černý král by se nedokázal dostat do hry. Myslím, že to Vasil vypustil někde před časovou kontrolou.

20.10.2009 23:06 | Autor neznámý

Proboha, Vasilij Michajlovič je můj idol, ale (i bez Rybky) 67... Vxe3 by asi vyhrálo, ne? Samozřejmě, tuhle pozici bych určitě s GM 2670 prohrál i jako černý, ale proč GM 2750+, i když je génius, hraje jinak, když měl možnost měnit věže?

Kdybych byl byl sponzorem, netěšilo by mne, že se nikdo kromě V.M.I., který, přestože asi odpočívá před Talovým memoriálem, nepokouší hrát šachy... Čekal jsem něco od paní Judity, která dlouho nehrála (svého času jsem si moc přál, aby se pokusila stát mistREM světa a popřela Gaussův klobouk, který ženám upírá genialitu) a nějak se zase moc nesnaží.

P.S. Ad editor: datum je substantivum rodu středního: datum zápasu v Sofii bude určenO - vím, jazykové koutky, ale když jsem (ne)chodil do gymnáziumu, (ne)přestupoval jsem z trasy C na A u Muzeumu - na rozdíl od Slováků jsme si tohle dodnes (ta téma, ten dátum ... nevyřešili, zaplaťpánbůh). Omlouvám se, jak jsem již jednou upozornil, své přispěvky na tyto stránky jsem kdysi zahájil odporem k hnusnému skoňování jména Korčnoj).

20.10.2009 19:20 | Autor neznámý

Ivančuk si zadělává na nejdelší partii roku. Ve 109. tahu přešel do koncovky V+S proti V, takže bych se nedivil, kdyby to vše skončilo ve 159. tahu...

20.10.2009 16:53 | Autor neznámý

VN: To je nápad

Ivančuk stojí nějak dobře, tak se na ty remizéry musí

20.10.2009 15:38 | Autor neznámý

Že by Unive?

20.10.2009 14:17 | Autor neznámý

Dnes se Tivjakov přes Ivančukův Caro-Kann těžko dostane, tak uvidíme, co Judita na ruskou. Jen tak na okraj by mě zajímalo, kdo zasponzoroval Girimu možnost si zahrát s Ivančukem a Polgárovou a jestli byla opravdu jen náhoda losu, že hrál obě první partie bílými.

20.10.2009 12:14 | Autor neznámý

pardon: pár

20.10.2009 12:07 | Autor neznámý

"pat lehkych figur" ??