Nakamura si přijel spravit náladu

23.10.2012 06:43 | Univé chess tournament

Z Ejlatu přes Negevskou poušť do Tel Avivu a následný let do Holandska absolvovali hned tři účastníci "korunní skupiny" šachového festivalu Univé v Hoogeveenu. Současnou mistryni světa hřála cestou zlatá medaile za triumf v ženské ...

Z Ejlatu přes Negevskou poušť do Tel Avivu a následný let do Holandska absolvovali hned tři účastníci "korunní skupiny" šachového festivalu Univé v Hoogeveenu. Současnou mistryni světa hřála cestou zlatá medaile za triumf v ženské sekci Evropského klubového poháru s Monte Carlem, Anish Giri si zase odvážel bronzovou medaili za třetí místo s moskevským SHSM-64. Hikaru Nakamura opouštěl izraelskou oázu spíše s úlevou, že je konec, jeho italskému klubu Obiettive Risarcimento se v turnaji vůbec nedařilo. Čtvrtý do party uzavřeného dvoukolového turnaje, domácí Sergej Tiviakov, měl přesun jednoduchý.

Nakamura - Giri (Po 61.Sf6)

První kolo svedlo dohromady hned dva nejvýše nasazené. Hikaru Nakamura bílými vymýšlel na Anishe Giriho neustále nějaké nástrahy a holandský mladík měl černými co dělat. Stálý tlak si přeci jenom vybral svou daň, když osudná chyba přišla po šedesáti tazích (viz diagram) 61...Se7?. Dělbu bodu drželo 61...Vf7 a bílý volný pěšec nemá pohyb. Po 62.g6 je rychlý konec. 62...f3+ 63.Kxf3 Vh5 64.Se5 1-0.

Sušit bude neprorazitelný Sergej Tiviakov. V nedělním prvním kole zaknihoval remízu s Hou Yifan a včera ve druhém kole remizoval bílými s Hikaru Nakamurou. Kdo vydoluje z naturalizovaného Holanďana více jak půlbod, bude moci pyšně chodit po hracím sále. Smírně skončil i souboj Hou Yifan s Anishem Girim, když aktivitou hýřila ženská mistryně světa.

Open turnaj má za sebou již čtyři kola. Hlavním favoritem na zlatý vavřín je domácí GM Erwin L´Ami, sparing partnera mu může dělat GM Nils Grandelius ze Švédska. Nasazená trojka turnaje GM Jan Timman prohrou hned v prvním kole patrně naznačil své ambice.

Partie

Odkazy

Stránky turnaje
On-line - hlavní turnaj
On-line - open turnaj
Výsledky
Živé vysílání
1x 1720x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
25.10.2012 19:56 | Autor neznámý

Dnes psychologicky zajímavá partie Tiviakov - Chou. Ačkoli měl S.T. asi dost času na to, aby spočítal matový závěr po kontrole, raději přešel do (vyhrané) koncovky. Někde jsem kdysi četl, že Petrosjan o sobě říkal, že viděl úžasné vyhrávající kombinace, ale pak raději vzal toho pěšce. A asi se dřel o půl druhé hodiny déle, jako dnes Tiviakov, aby určitě nemohl prohrát.