Ivančuk, Griščuk či někdo nový?

07.11.2008 08:00 | MS v bleskovém šachu

Jednou z divácky nejatraktivnějších forem šachové hry je bleskový šach – pořád se totiž na šachovnici něco děje. Dáte-li dohromady 16 špičkových hráčů, mezi kterými nechybějí ani taková jména jako Ivančuk, Morozevič, Gri

Jednou z divácky nejatraktivnějších forem šachové hry je bleskový šach – pořád se totiž na šachovnici něco děje. Dáte-li dohromady 16 špičkových hráčů, mezi kterými nechybějí ani taková jména jako Ivančuk, Morozevič, Griščuk, Mameďarov či Polgárová, je nuda vyloučena. A právě takovou show nabízí tento víkend kazašské Almaty na hranicích s Kyrgyzstánem , kde se koná IV. Mistrovství světa v bleskovém šachu. Obhájí vítězství z loňského 3. ročníku hraného při Talově memoriálu Vasilij Ivančuk? Či předloňský vítěz a milovník pokeru Alexander Griščuk? Nebo někdo úplně jiný?

Domácí blicař Murtas Kažgalejev doporučuje: "Hrajete blicky!"

Velmistrovská sestava se zdá být velmi bojovně naladěna, takže nebude zřejmě nouze o divoké partie. Favority jsou určitě loňský vítěz MS Ivančuk či předloňský šampión Griščuk, ale v bleskovém šachu obzvlášť záleží na aktuální formě, takže by mě nijak zvlášť nepřekvapil ani triumf jiných špičkových hráčů, především Morozeviče, Mameďarova, Svidlera či Kamského. Startovní pole vytváří pětice nejlepších hráčů z posledních dvou mistrovství, přeborník Asijských her, domácí Kažgalejev, divoká karta pořadatele (Vagaňan) a 4 přeborníci kontinentů.

Hrát se bude klasickým tempem 5 minut na hráče, systémem každý s každým. Konkrétní rozpis zatím není k dispozici, finále je nicméně plánováno na sobotu a jelikož se hraje každý s každým, bude to zřejmě i jediný hrací den. Z cenového fondu 350.000 CHF (1 CHF= cca 16,50 Kč) si ukrojí 20% FIDE (což je poměrně jiné řešení než u nás uplatňované dotace pořadatelům) a zbytek si rozdělí hráči (1. 80.000 2. 50.000 3. 30.000 …13.-16. 5000 CHF).

Na řádný průběh turnaje bude dohlížet jak sedmička rozhodčích v čele s uznávaným sedmdesátníkem IA Filipowiczem z Polska, tak i prezident FIDE Kirsan Iljumžinov jako čestný host. (V jeho životopise mě zaujal vystudovaný obor Politika a dějiny Japonska. Také jeho jazykové dovednosti se trochu vymykají naší představě západoevropského polyglota, hovoří krom ruštiny a kalmyčtiny i japonsky, trochu korejsky, mongolsky a čínsky). Čestným hostem bude i Nigel Short. Mezi zajímavost turnaje pak patří plánované vydání známky nebo razítka MS. Koná se i filatelistická výstava s šachovými motivy, což mohlo být jedno z lákadel pro účast Anatolije Karpova, který bude dělat komentátora pro diváky. Karpovova sbírka známek patří totiž k vysoce hodnoceným.

Odkazy:

web
seznam účastníků
on-line
rozpis kol (teprve bude)
web MS 2007
4x 1799x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
08.11.2008 13:34 | Autor neznámý

SE divím že nikdo nepřispívá. Big Chucky podal šaptný výkon v první polovině turnaje 3,5/7, ale v druhé polovině se rozjel 7,5/8. Nakonec 11bodu to je druhé místo. Naprvním skončil Dominguez Perez, Leinier. Bude semifinále nebo rovnou finále??

07.11.2008 12:57 | Autor neznámý

guardian.co.uk/world/2006/sep/21/russia.chess -> The Guardian bulvár zřejmě nebude :-)

07.11.2008 09:26 | Autor neznámý

tak babčerte, přestaň být už kyselej! A únos mimozenšťany? To trochu zavání zpravodajstvím z TV NOVA :))

07.11.2008 08:45 | Autor neznámý

Autor -> V článku o MS v blickách bys měl ještě dodat, že Iljumžinov je bejvalej boxer, kterýho kdysi unesli mimozemšťani. Dal bych k dobrýmu i odkaz, ale pro nss by to byl spam :-)