Zajímavá přestřelka. Co bude dál?

23.05.2012 11:17 | MS 2012: Anand vs. Gelfand

Po šesti remízách sebou mnozí šachoví novináři i šachoví diváci pořádně cukli. Z klidu "odborné bitvy" je vytrhl doslova fascinující zvrat událostí! Mistr světa Viši Anand prohrál sedmou partii a pro mnohé odborníky překvapiv

Po šesti remízách sebou mnozí šachoví novináři i šachoví diváci pořádně cukli. Z klidu "odborné bitvy" je vytrhl doslova fascinující zvrat událostí! Mistr světa Viši Anand prohrál sedmou partii a pro mnohé odborníky překvapivě nechal jít do vedení Borise Gelfanda. Hned osmá partie však vrátila misky vah do vodorovné polohy, když vyzývatel musel sklonit krále již po sedmnácti tazích. Proč Gelfand na "moment" upustil od pevné hry je jen jednou z mnoha zajímavých otázek.

Boris Gelfand promlouvá s Anandem těsně po pondělní kapitulaci

Na tiskovce po osmé partii novináři poraženého nešetřili a Gelfand musel vysvětlovat proč...? a který tah...? Vše odlehčit pomohla otázka: Jak jste se na dnešek vyspal? (z neděle na pondělí po sedmé partii, pozn.red.) "Já jsem spal výborně, 8 hodin non-stop," konstatoval Boris Gelfand, naproti tomu Viši Anand měl jiné pocity. "Nebyl to můj nejlepší spánek během zápasu." Noc z pondělka na úterý proběhla patrně v obráceném gardu.

Zatímco mecenáš zápasu Andrej Filatov prezentuje královskou hru na pozadí nějvětších děl ruské umělecké tvorby, v odborném šachové světě se živě diskutje a mnohdy se objevují dosti rozdílné pohledy na souboj úřadujícího mistra světa Viši Ananda s vítězem kandidátského turnaje Borisem Gelfandem. Zeptali jsme se.

(zdroj: chessbase.com)

Michal Konopka

Jak vnímáte souboj Gelfanda s Anandem?
"Aniž bych zpochybňoval právo obou vynikajících velmistrů na zápas o titul, dokázal bych si představit v současném šachovém světě atraktivnější dvojici. Vadilo mi, že byly před zápasem i turnaje, kde oba kandidáti nevyhráli ani partii. To šachová historie nepamatuje. Na druhou stranu ctím tradici a proto říkám, že novým mistrem světa by měl být hráč, který porazí Vishy Ananda."

Co byste uvedli k 7. a 8. partii zápasu?
"Zajímavá přestřelka. Prvních šest partií skončilo remízou i proto, že oba hráči byli výborně připraveni. Klobouk dolů před Gelfandem, který dokázal přebudovat repertoár a vyrazit do boje o titul. Ale bylo by překvapivé, kdyby se odremizovaly všechny partie. Rychlá Anandova kontrvýhra vstoupí do dějin. Vyhrál někdo v zápasech o titul rychleji?"

Prognóza do závěru?
"Více věřím Anandovi. Zdá se mi, že má o něco lepší nervy."

Budoucí soupeř Davida Navary velmistr Peter Svidler se věnuje svému oblíbenému kriketu (zdroj: chessbase.com)

David Navara

Jak vnímáte souboj Gelfanda s Anandem?
"Oba hráči si účast v zápase zasloužili, protože si ji vybojovali v nelehké kvalifikaci. Velmistr Gelfand vyhrál Světový pohár a prošel sítem kandidátských zápasů, mistr světa Anand získal titul v náročném turnaji a obhájil ho ve dvou nelehkých zápasech. Je pravda, že zápas mezi Levonem Aronianem a Magnusem Carlsenem by byl divácky zajímavější, ale kvalifikační kritéria byla pro všechny stejná.
Na jedné straně je pravda, že oba účastníci hráli v první polovině zápasu velmi opatrně a po opuštění přípravy vznikaly poněkud bezbarvé pozice, na druhé straně se v tomto zápase hraje v prvé řadě na výsledek a při oboustranné špičkové přípravě je obtížné překonat remízový val. Sice jsem netaktně (a nepůvodně) žertoval, že jsem zvědavý, jakou remízou skončí příští partie, ale sám o tom vím své. Už se mi stalo, že jsem odehrál třináctikolový superturnaj bez jediné výhry a s řadou proher, takže nemám právo kritizovat. Nemám ani chuť kritizovat. Obou hráčů si vážím a zajímavých partií se v dnešní době hraje více než dost."

Co byste uvedli k 7. a 8. partii zápasu?
"Sedmou partii GM Gelfand sehrál skvěle, ze zahájení dostal soupeře pod tlak a pak ukázkově využil jeho chyby. V osmé partii obhájce titulu riskantní hrou zkomplikoval pozici, vyzývatel se v netypické pozici nezorientoval a udělal hrubou chybu. Podobná prohra může být psychologicky nepříjemná, takže očekávám, že velmistr Gelfand odehraje devátou partii velmi solidně."

Prognóza do závěru?
"Tipuji, že základní část skončí nerozhodně nebo nejtěsnějším vítězstvím GM Ananda. V tie-breaku bych věřil spíše GM Anandovi, ale vyzývatel samozřejmě může překvapit."

Garri Kasparov při simultánce (zdroj: chessbase.com)

Robert Cvek

Jak vnímáte souboj Gelfanda s Anandem?
"Začátek utkání byl poněkud vlažný a bylo vidět jaký respsekt ze sebe soupeři mají (viz. volba zahájení). Poslední dvě partie ale byly jako výstřel z děla. Neuvěřitelný boj! Zápas začíná nabírat obrátek. Před zápasem jsem o tom nepřemýšlel, pouze jsem si myslel, že Gelfand má malou šanci, ale bojuje neuvěřitelně..."

Co byste uvedli k 7. a 8. partii zápasu?
"V sedmé partii ukázal Gelfand veliké poziční mistrovství. Anand pak taktický um v té další."

Prognóza do závěru?
"Tak po těch dvou partiích asi pořádný boj a skvělé šachové zážitky."

Petr Hába

Jak vnímáte souboj Gelfanda s Anandem?
"Otázka, jak vnímám probíhající zápas o titul mistra světa, mě opravdu přinutila k malému zamyšlení. Jako představitel již střední a starší generace našich velmistrů jsem si při ní uvědomil, jak se pro mne liší současné rozehrávání bojů o titul od toho minulého. Kritickým bodem této změny byl rok 1993. Do té doby (přes více jak 100 let) vládlo světu pouze 13 mistrů světa. Každý z nich byl celou epochou v historii šachu, měl do ní svůj neopakovatelný vklad. Jako mladý jsem se zájmem sledoval celý proces kvalifikačních turnajů od pásmových a mezipásmových turnajů až po finálové zápasy. Většina šachových fandů by dokázala bez větších potíží těchto 13 mistrů světa vyjmenovat, případně je charakterizovat nebo dokonce upozornit na jejich nezapomenutelné partie."

"Od roku 1993 se systém bojů o titul ubíral po dvou cestách a celý systém se stal velmi nepřehledným. Díky značnému urychlení kvalifikačního procesu máme za těchto posledních necelých dvacet let mistrů světa skoro stejný počet, s jejich vyjmenováním by možná nastaly už problémy. Jsou to všechno nepochybně vynikající hráči, ale v mých očích už nemají takovou úctu."

"V posledních letech vládne světovému šachu Anand a můj tip je, že titul znovu obhájí. K tomu by mu mohl hodně pomoci Gelfandův výpadek v osmé partii."

Časový rozvrh

dendatumvýsledekčas
den 1 10. května Zahájení 17.00/18.00
den 2 11. května partie č.1 Anand ½ Gelfand13.00
den 3 12. května partie č.2 Gelfand ½ Anand13.00
den 4 13. května volný den
den 5 14. května partie č.3 Anand ½ Gelfand13.00
den 6 15. května partie č.4 Gelfand ½ Anand13.00
den 7 16. května volný den
den 8 17. května partie č.5 Anand ½ Gelfand13.00
den 9 18. května partie č.6 Gelfand ½ Anand13.00
den 10 19. května volný den
den 11 20. května partie č.7 Gelfand 1-0 Anand13.00
den 12 21. května partie č.8 Anand 1-0 Gelfand13.00
den 13 22. května volný den
den 14 23. května partie č.9 -13.00
Komentároři: Peter Svidler, Dirk Jan ten Geuzendam
den 15 24. května partie č.10 -13.00
Komentároři: Peter Svidler, Dirk Jan ten Geuzendam
den 16 25. května volný den
den 17 26. května partie č.11 -13.00
Komentároři: Vladimir Kramnik, Dirk Jan ten Geuzendam
den 18 27. května volný den
den 19 28. května partie č.12 -13.00
Komentároři: Peter Svidler, Dirk Jan ten Geuzendam
den 20 29. května volný den
den 21 30. května Tie break 10.00

Partie

Odkazy

Oficiální stránky
anand-gelfand.com
On-line přenos

Živý přenos
On-line - Houdini
On-line přenos chessbomb.com
62x 1201x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (62) Aktualizovat
24.05.2012 16:18 | Autor neznámý

Sem raději teď již nelezte, tady to vypadá na přestřelku na živo. Kdyžtak se schovejte do Fortuny a vsadte si na haffana nebo zpěváka.

24.05.2012 15:59 | Autor neznámý

| giocozo-ty jsi hovado a ještě k tomu zatrpké a zapšouklé.Vkládáš lidem do úst co neřekli-konkrétně neřekl jsem ,že je Anand dement ale ,že tu partii hraje jako dement.Na rozíl od tebe -ty se nechováš jako hovado,ale jsi svou podstatou zapšklé hovado! 

24.05.2012 09:34 | Autor neznámý

Buldog : Už podle tvého prvního příspěvku, kde jsi velmistra Ananda nazval dementem, to bylo jasné. Řeknu ti to také jasně. Buldogu ty jsi hovado ! Dál se nanamáhej, na tvé další moudra už nebudu reagovat.

24.05.2012 07:59 | Autor neznámý

 giocozo-to jsi to špatně pochopil,to byla otázka pro ten případ,že bychom spolu někdy hráli-a já bych si s tebou vyt....

23.05.2012 22:15 | Autor neznámý

Bohužel ani 9. partie nebyla moc zajímavá. Chvilku to vypadalo, že se rozvine nějaká bitva, ale Gelfand nešel do žádného rizika a zamířil přímo do remízové koncovky. Už aby začala nějaká zajímavější akce, napříkald Open Teplice.

23.05.2012 20:18 | Autor neznámý

Pokud se nehraje na 24. partií je to sázka do loterie,stačí jediná výhra a konec.

23.05.2012 20:09 | Autor neznámý

Buldogu, toto je šachový server. Jestli hledáš partnera, musíš jinam. Já jsem na baby. Sorry.

23.05.2012 19:08 | Autor neznámý

 giocozo- jo a doufám ,že nedpelícháš!

23.05.2012 17:58 | Autor neznámý

tak ne remiz , ted uz bude mit Anánd navrch a udrží to. bohužel

23.05.2012 17:56 | Autor neznámý

no aby tak Gelfandovi naspadl praporek...

23.05.2012 17:50 | Autor neznámý

 Tak tohle už je snad jasná remíza...

23.05.2012 17:50 | Autor neznámý

Čas na chessbomb skáče děsně, často i o více než +/- 5 minut. Moc nechápu, proč to nedají do pořádku.

23.05.2012 17:41 | Autor neznámý

Taky vám skáče na chessbomb čas u obou +/- o 5 minut?

23.05.2012 17:19 | Autor neznámý

 Zda sa mi , ze je to trochu "oportunisticka" hra Ananda, ale zrejme ucel svati prostriedky, asi psychologicky cakal ze Gelfand zahra c5 a získa damu za V+S a pojde do koncovky, v ktorej moze hrat (vcelku) bez rizika na vyhru...(po predchadzajucej 17- tahovej pohrome)

Anand vsak asi spravne ocenil, ze by to mal bez vacsich problemov udrzat.  Kazdopadne 19. c5 asi nebol najlepsi spôsob ako hrat na vyhru, Gelfand tam mal kopec mozností ako udzat napatie a s tymi dvomi strelcami Ananda potrapit...(To Sxf3 vyzeral byt dost pochybny tah) Viem, že (uz zase) mudrujem, ale s Houdinim sa citim aspon na urovni 2400-2500 

 

23.05.2012 17:15 | Autor neznámý

Aha, už to vidím....Neviděl jsem Kg7

23.05.2012 17:13 | Autor neznámý

No a jak?Když budu h8 krýt Dámou, tak mi mat nedá ne?   A králem přes g7 vylezu

23.05.2012 17:11 | Autor neznámý

Ne, černý matí na h8

23.05.2012 17:10 | Autor neznámý

Nevyhrává teď Df3?

23.05.2012 16:55 | Autor neznámý

Trochu to přituhlo a musím do práce - snad Ánand nezklame a udrží (ale nesmí vyhrát).

23.05.2012 16:16 | Autor neznámý

Buldog : U McDonalda mají tvrdý židle. To mně nedělá dobře na hemero...Pomeje nesnídám, ale s Pomejem už jednou ano.

23.05.2012 16:05 | Autor neznámý

Bond(James) : ...kdo se na něj koukne, toho Gelfand sfoukne..by nešlo?:)

23.05.2012 16:03 | Autor neznámý

Je jasné, že tady jsou šance na výhru daleko menší, než před obětí dámy a pozicí s dvojkou střelců. Jestli to Gelfi nakonec  vyhraje, čeká ho zítra stejně další ,,sedmnáctitahovka,, !  

23.05.2012 16:02 | Autor neznámý

A  neodšachnu si ho? Nějaké Vc4+ a po Kh5 Jf4+. Ten nástup po f - možná někdy může i černý zahrát f5. Pak je dámské křídlo nedobytné a jediný problém je právě ten nešťastný pěšec h - což předpokládám Ánand vidí lépe, než já, tak to snad vyřeší (rozdíl cca 300 pro mě :) ).

23.05.2012 15:58 | Autor neznámý

| giocozo ty musíš být nějaký velký myslitel.Co snídáš? U McDonalda nebo vtipnou kaši.No možná taky asi pomeje.

23.05.2012 15:48 | Autor neznámý

A teď jsem se mrkl co N. a ten ukazuje při Jd5 zajímavý plán - dojít králem na h5 a sebrat pěšce h6 :-) no, uvidíme...

23.05.2012 15:46 | Autor neznámý

...a když černý dá ...h5, pak může být h5 slabina

23.05.2012 15:45 | Autor neznámý

Bond : Houbec. Sázím desetník na kříž.

23.05.2012 15:45 | Autor neznámý

Pavel Háse: ano, ale když budu mít a6,Db7 a černý Ve7,Jd5, tak pak je silné f4 s f5 a po ...fř g4 se šancemi

23.05.2012 15:41 | Autor neznámý

Chodí Gelfand okolo, nedívej se na něho. Kdo se na něj koukne, toho Gelfand...

...porazí

23.05.2012 15:39 | Autor neznámý

Ale je to dobré, počítač stále hlásí setinky pro bílého

23.05.2012 15:34 | Autor neznámý

Pozice má silné remízové tendence, ale je jasné, že hraje na výhru pouze bílý. Může dojít pěšcem na a6 a pak zkoušet motivy s Db7 + rozhýbat pěšce kr. křídla a hrát trochu na slabého černého krále + popřemýšlet co se svým, zda ho nechat vzadu a nebo jít do boje. Černý se bude asi snažit o Jd5 a vést tuhou obranu. Tak jsem velmi zvědav co bílý vymyslí.

23.05.2012 15:34 | Autor neznámý

Ten a pěšec asi vypadá nebezpečněji, než ve skutečnosti je. I kdyby se dostal na a6, tak na b7 nemusí černý dámu brát, pokud bude věž krytá.

23.05.2012 15:33 | Autor neznámý

Proboha preto lebo nepozera na to co si o tom mysli pocitac ale pouziva vlastnu hlavu 

23.05.2012 15:25 | Autor neznámý

Aj. Proč né proboha Jd5 ? Nervy na pochodu...

23.05.2012 15:22 | Autor neznámý

Opět se nechal Gelfand strhnout k malé taktické přestřelce, než aby trpělivě zesiloval. Zdá se, že Anandovi zatím zvolená taktika vychází.

23.05.2012 15:21 | Autor neznámý

Kdyby dneska Boris byhrál, tak bychom to mohli interpretovat tak, že v první půlce se oba hráči snažili dokázat, že šachy jsou remis a ve druhé půlce že vždy vyhrává bílý

23.05.2012 15:18 | Autor neznámý

Bez pěšců na áčku bych to raději hrál za černé

23.05.2012 15:15 | Autor neznámý

Bonde: to vypadá na remízu, ale díky a7 bych to raději hrál za bílé

23.05.2012 15:09 | Autor neznámý

....v hodnocení pozice

23.05.2012 15:09 | Autor neznámý

dneska pevnost asi nebude prolomena

23.05.2012 15:09 | Autor neznámý

Transformace materiálu. Teď by mě zajímalo, kdo si více věří, že se ten druhý plete.  

23.05.2012 15:09 | Autor neznámý

Otázka na GM - Roberte, hraje se taková asymetrická pozice lépe bílému nebo černému?

23.05.2012 15:08 | Autor neznámý

Tak to procento nám nyní spadlo, protože Gelfand nedocenil oběť dámy...

23.05.2012 15:08 | Autor neznámý

No ale s tím c5 to asi teď přehnal

23.05.2012 15:05 | Autor neznámý

Bond(James): to je velké procento, ale může být. Gelfand teď musí nalézt koncepci. S časem problém mít nebude.

23.05.2012 14:58 | Autor neznámý

Buldog : Tebe by porazil, kdyby jen potahoval Dd6 a De7.

23.05.2012 14:58 | Autor neznámý

No podle mě Anand má takovou pozici, že když nebude dělat nic tak bude stát blbě a když něco podnikne tak bude stát ještě hůř. Tipuju 90% na vítězství Gelfanda.

23.05.2012 14:52 | Autor neznámý

No vypadá to, že dnes se hraje opět na Gelfandově hřišti.

23.05.2012 14:49 | Autor neznámý

Pavel Háse: přesně tak...to by mě taky zajímalo :-)

23.05.2012 14:48 | Autor neznámý

Ten Anand to zase dneska hraje jako dement.Postavit takovouhle pozici v boji o titul je pro mne naprosto nepochopitelné!

 

23.05.2012 14:45 | Autor neznámý

Má zřetelnou výhodu, o tom žádná  - ale jak to zesílit?

23.05.2012 14:39 | Autor neznámý

Bolek: aby mu tam pak nenalezl střelci, to půjde o dost rychleji :-)

23.05.2012 14:36 | Autor neznámý

Tak pěkná analýza Naiditsche to jenom potvrzuje, že bílý má zřejmou výhodu a silný Sb7 neměl být vyměněn

23.05.2012 14:36 | Autor neznámý

Mě by se to za černé hrát moc nechtělo, ale jinak věřím, že Ánand bez větších potíží ubrání (a vyhraje mi pár drobných, protože Baltimore včera Boston napodruhé porazil ...).

Z pohledu KM se mi zdá, že chce zahrát e5 a případně se opevnit na c5 a blokovat d6, do budoucna pak rozstřelit bílé centrum po b5. Ale nerozumím tomu, samozřejmě, tak jsem zvědav, jak se to vyvine.

23.05.2012 14:31 | Autor neznámý

je náhoda, že skoro stejnou pozici před braním na f3 jsem měl na přípravě a tam jsem vůbec neviděl braní na f3, myslím si (ale to ja pak na 20%), že tento systém zavedl Tolja a pěkná partie je Kramnik-Kasparov, kde Kasparov přehlédl braní myslím na e6 a dostal KO

23.05.2012 14:27 | Autor neznámý

Tož tak dneska si na sebe upletl Vishy pěkný bič

23.05.2012 14:23 | Autor neznámý

 bolek: :-))

Podle me jedinym duvodem Sxf3 bylo dostat Gelfanda z pripravy, protoze s takovymto sub-standardnim tahem urcite nepocital.

23.05.2012 14:22 | Autor neznámý

Nic, pouze psychologickou převahu z předchozí partie.

23.05.2012 14:21 | Autor neznámý

se přidám, když už to Robert potvrdil. Taky jsem po Sxf3 zpozorněl. Možná taktika: V neděli Boris naskákal koněma na e6 a g6 a bylo po partii, tak to Anand kazí hned v zárodku.

23.05.2012 14:19 | Autor neznámý

Neboj Maxi :-)

15...Sxf3 se mi vůbec nezdá. Co má černý za tu dvojku?

23.05.2012 14:12 | Autor neznámý

tak já si tady budu klidně povídat sám :) ... pár střelců, proti koníkům, centrum, Gelfandovi se asi bude dohrávat partie dobře.

23.05.2012 13:10 | Autor neznámý

zase d4 , tak uvidíme co z toho bude dneska