V sázce dva tituly mistra světa

27.07.2009 06:59 | Mainz 2009

V německém Mainzu se opět po roce schyluje na šachovnicích ke dvacetimunutovým bouřím a aby toho nebylo málo s pěti vteřinovým přídavkem. Dnešek je věnovám zahajovacím ceremoniím a příjezdu některých hráčů, první tahy budou ...

V německém Mainzu se opět po roce schyluje na šachovnicích ke dvacetimunutovým bouřím a aby toho nebylo málo s pěti vteřinovým přídavkem. Dnešek je věnovám zahajovacím ceremoniím a příjezdu některých hráčů, první tahy budou provedeny v úterý. Pod informačním mikroskopem budou nejenom dva uzavřené turnaje o titul mistra světa, Fischerovy šachy se Sergejem Movsesjanem a klasický rapid, ale i postupové openy, ve kterých budeme moci sledovat Davida Navaru.

6. Chess960 Rapid World Championship

GM Sergej Movsesjan

Pro boj o titul mistra světa ve Fischerových šachách (Chess960), který proběhne ve dnech 28. - 30. 7., je nominována čtveřice Levon Aronian, Victor Bologan, Hikaru Nakamura a Sergej Movsesjan. V loňském FiNet Openu dosáhla devíti bodů z jedenácti kol trojice, která si mezi sebe rozdělila cenné kovy. Zlato získal Američan Hikaru Nakamura. Bronz patřil Rusovi Motylevovi a stříbrnou medaili si odnesl Sergej Movsesjan. Ten absolvoval i jedenáct kol openu v klasickém rapidu, kde se mu již tolik nedařilo a obsadil 28. místo. Vítězství s 9,5/11 body patřilo Ianu Nepomniachtchimu.

14. GRENKELEASING Rapid World Championship

Uzavřené čtyřčlenné skupince, ze které vzejde nový mistr světa v rapid šachu, vládne obhájce titulu Viši Anand. Loni nechal v tabulce za sebou Carlsena, Morozeviče a Judit Polgárovou a ve finálovém souboji nedal mladému Norovi šanci (3:1). Tentokrát mu budou v cestě za titulem stát jiní tři borci. Armén Levon Aronian, loňský vítěz ORDIX Openu Ian Nepomniachtchi a v součastnosti německá šachová jednička Arkadij Naiditsch. Turnaj potrvá tři dny od 31. 7. - 2. 8.

Na scéně David Navara

GM David Navara

Jedenáctikolový FiNet Open ve Fischerových šachách zahajuje ve čtvrtek 30. 7. Zavazadla si již chystá David Navara. Kdy odlétáš? "Určitě neodlétám, zatím ani nevím, zda pojedu vlakem nebo se přidám k někomu, kdo cestuje autem. Měl bych takovéhle věci řešit dříve a většinou to činím, ale hraní šachů mě zjevně baví mnohem více!" Vyvrací naši otázku a dodává: Do Mainzu bych chtěl přijet 29. 7., tedy den před zahájením turnaje ve Fischerových šachách."

Ještě máme v živé paměti vítězství Davida Navary v "sedmikoláči" Fischerových šachů, který se před týdnem konal v Pardubicích. Dokonalá příprava na Mainz!? "I na pardubický turnaj se obvykle trochu připravuji, přehrávám si své dřívější partie z Fischerových šachů. Pardubický turnaj zároveň byl přípravou na Mainz." Bude se i hodit druhé místo z pardubického rapidu G1, jelikož se David Navara bude účastnit i jedenáctikolového ORDIX Openu v klasickém rapidu. Ten zahajuje v sobotu 1. 8.

Někteří hráči mají k rychlému tempu váhrady. Když už tedy rychleji, dáváš přednost rapidu nebo bleskovkám? "Vyhovují mi různá tempa hry, každé má nějaké výhody." Můžou bleskovky šachistovi něco přinést? "Bleskové partie mohou hráči pomoci například při rozšiřování repertoáru zahájení, na druhé straně jejich časté hraní může vést k povrchnějšímu myšlení. Bleskové partie ale v prvé řadě přinášejí zábavu, mnohé hráče také zajímají finanční ceny."

Odkazy

Oficiální stránky - Chess Classic Mainz 2009
Časový rozvrh
4x 1466x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
28.07.2009 21:24 | Autor neznámý

Aronjan 3/3, skoro mě to přestává bavit.

28.07.2009 20:45 | Autor neznámý

V druhým Movsy dal Naku.

28.07.2009 20:41 | Autor neznámý

V prvním kole Áron zaříz Star Warse a Serdži rupnul s Bologanem. Druhé nevím. :-)

28.07.2009 20:03 | Autor neznámý

Nevíte někdo, jak dopadly první partie ve Fisherkách? Ty jejich stránky jsou totálně nepřehledné...