Tři mistrovství světa a dva obří openy

03.08.2009 12:19 | Mainz 2009

Mohučské kongresové centrum se během minulého týdne přeměnilo na mraveniště plné šachových nadšenců. V rámci tradičního festivalu se zde konala tři mistrovství světa a dva mamutí otevřené turnaje, ve kterých se navíc objevila...

Mohučské kongresové centrum se během minulého týdne přeměnilo na mraveniště plné šachových nadšenců. V rámci tradičního festivalu se zde konala tři mistrovství světa a dva mamutí otevřené turnaje, ve kterých se navíc objevila řada hráčů světové špičky. Na programu byly dvě disciplíny – Fischerovy šachy (zvané též 960 podle počtu možných zahajovacích pozic) a rapid. Právě v rapidu došlo k největšímu překvapení, když mistr světa v klasickém šachu a jedenáctinásobný přeborník z Mohuče – Anand – nepostoupil ani do finále a přišel tak o titul krále rapidu.

Fischerovy šachy:

MS počítačů

IM Rajlich

Pod názvem 5. Livingston Chess960 Computer WM se v Mohuči utkaly ve Fischerových šachách 4 počítačové motory. Asi nikoho dnes už nepřekvapí, že nejlépe si vedla Rybka Vašíka Rajlicha, která byla díky svému výkonu 11,5/12 přejmenována organizátory na piraňu. Do finále s ní postoupil motor Deep Shredder (7/12), který si v něm vylepšil bilanci, když ze 4 finálových partií dokázal zremizovat dokonce 2. O 3. místo si to rozdaly Deep Sjeng a Ikarus, když druhý jmenovaný vylepšil tristní bilanci úvodní části (1/12) a za stavu 0:2 vyhrál obě odvetné partie a srovnal krok. V následujícím tie-breaku se však jako lepší ukázal Deep Sjeng (2:0) a patří mu tak bronz.

MS jednotlivců

GM Nakamura

Mezi živými mělo MS stejný formát, jen každý s každým hrál pouze 2 partie. Jak ukázala základní část, šance na prvenství byly oproti počítačům o hodně vyrovnanější – do finále postoupili se 4 body favorizovaní Aronjan a Nakamura, na Movsesjana s Bologanem zbyl souboj o bronz. Jenže vyrovnanost vzala za své, když se Aronjanovi ve finále vůbec nedařilo a prohrál jednoznačně 3,5-0,5. Po Rybce má tak Amerika druhého přeborníka v disciplíně svého nejznámějšího šachového hrdiny Fischera – Hikaru Nakamuru. Sergej Movsesjan zahájil svůj souboj o bronz velmi dobře, když vyhrál obě úvodní partie. Ve třetí pak sice matchball neproměnil, ale 4. partie mu jen přece přinesla kýženou remízu a bronz ze světového mistrovství.

Američtí mistři světa ve Fischerových šachách – autor Rybky V. Rajlich a H. Nakamura.

FiNet Open

GM Griščuk

263 účastníků, z toho 106 titulovaných se sešlo na startu openu ve Fischerových šachách. Dlouho se na špici drželi i David Navara a Sergej Movsesjan, v závěru jim ale každému kousek chyběl – Davidovi větší, když prohrál v 10. kole se Sokolovem. Dlouho suverénně vedl Gata Kamsky, ale v posledním kole si na něj vyšlápl Rustam Kasimdžanov, který se tak na něj dotáhl. To umožnilo protrhnout cílovou pásku jako první Alexandru Griščukovi s 9,5 body. Griščuk tím stanovil nový rekord festivalu, když je to jeho již 3. vítězství v Openu – dvakrát vyhrál rapid (2003, 2004). Hned po turnaji se nechal slyšet, že by ale rád vyhrál rapid i letos…

GM Aronjan

11 let vládl MS v rapidu Ind Anand. I letos mu měl podle papírových předpokladů největší problémy dělat Levon Aronjan z Arménie, čtveřici pak doplňovali Rus Nepomniači a domácí Naiditsch. Jenže hned úvodní 2 partie hrál Viši špatně a prohrál – do finále se nakonec nedostal a bojoval s Naiditschem pouze o bronz. O zlato si to rozdali Aronjan (4,5/6 v úvodní části) a Nepomniači (3,5). Levon Aronjan vcelku snadno vyhrál úvodní 2 partie, zbývající 2 skončily remízou a po vítězství 3 – 1 se tak konečně dočkal titulu mistra světa v rapid šachu. Zklamáním bylo vystoupení Ananda v souboji o 3. místo – všechny 4 partie skončily remízami a o bronz se tak mistr světa podělil s domácím Naiditschem.

Ordix Open

GM Mameďarov

694 účastníků, z toho 172 s mezinárodním titulem. Průměr nejlepší desítky 2718 Elobodů (Dwz=německé Elo). Takovou vizitku měl letošní Ordix Open – turnaj v rapidu. Vítězem tohoto mamutího podniku se s fantastickým výsledkem 10/11 stal Ázerbájdžánec Šakryjar Mameďarov. Je vcelku symbolické, že před pár dny v Pardubicích na otázku ohledně jeho mírného pádu z nejužší špičky velmistr odpověděl, že jeho šachy jsou teď v pořádku. Evidentně si nevymýšlel, i když přiznal, že měl v turnaji i notnou dávku štěstí. 10 bodů se podařilo vítězi získat v dosavadní historii turnaje pouze jednou, jak ale poznamenává hlavní organizátor Hans-Walter Schmitt, to byl turnaj mnohem slabší. Za zmínku stojí určitě i druhé místo domácího Naiditsche, který zároveň po večerech hrál MS. Do dvacítky se tentokrát nedostal ani jeden z našich koňů – Davidovi Navarovi se opět stal osudným souboj se Sokolovem, Sergeje Movsesjana zastavila prohra v 6. kole s Gyimesim.