Do vedení Radžabov!

17.12.2008 11:44 | FIDE Grand Prix 2008 Elista

Třetí kolo kalmycké Grand-Prix přineslo napínavou podívanou a nakonec 3 rezultativní partie. Radžabov v teoretickém souboji v dračí variantě sicilské nachytal Kasimdžanova, Léko využil chyby Čeparinova v koncovce a Eljanov si v pozici...

Třetí kolo kalmycké Grand-Prix přineslo napínavou podívanou a nakonec 3 rezultativní partie. Radžabov v teoretickém souboji v dračí variantě sicilské nachytal Kasimdžanova, Léko využil chyby Čeparinova v koncovce a Eljanov si v pozici s trvalou výhodou Aleksejeva pěkně vyseděl. Mameďarov nechal velmi pěkně vyklouznout Bacrota, Inarkiev svou výhodu s Akopianem neuplatnil. Zbylé 2 partie byly poměrně bezkrevné. Přinášíme rovněž novinky kolem série Grand-Prix.

3. kolo

Všechny partie jsem pro Vás projel s Rybkou a lehce označkoval stěžejní momenty. Zklamáním byl ruský souboj hráčů s 1,5 bodem Jakovenko-Griščuk, který skončil po 26 tazích v koncovce nestejných střelců. Před ně a Gašimova se 2. výhrou dostal Radžabov. Po 26. Df2+ se Kasimdžanov na dlouho zamyslel a ač do té doby zahájení odblical, na 3 následující tahy spotřeboval celou hodinu. Ten třetí e ale již rozchází s doporučeními počítače a Radžabovovi stačilo několik přesných tahů, aby partii zakončil. Jinýým teoreticky zajímavým soubojem byla partie Mameďarov-Bacrot, kde černý obětovává figuru za 3 pěšce. Zajímavá je partie i tím, že po šachu 19….Jb4+ šel Sergejev s Hábou v roce 1997 Kb1 a partie skončila remízou, Babula s Rausisem zvolil o rok později asi lepší Kd2 a nakonec zvítězil. Mameďarov šel vlastní cestou Kc3 a po nepřesnostech Bacrota dosáhl vyhrané pozice – to už měl místo figury kvalitu více. Stačila ale malá nepřesnost, černý obětoval koně za vytvoření 2 spojených volných pěšců na 3. řadě a hrozbu matu, po čemž musel Mameďarov vrátit věž navíc a věžovku s pěšcem méně si pak Bacrot již pohlídal.

Dva doplnění nováčci série. (zdroj: ofic.web)

Radjabov Teimour 1-0 Kasimzhanov Rustam
Mamedyarov Shakhriyar 0.5-0.5 Bacrot Etienne
Leko Peter 1-0 Cheparinov Ivan
Jakovenko Dmitry 0.5-0.5 Grischuk Alexander
Inarkiev Ernesto 0.5-0.5 Akopian Vladimir
Gashimov Vugar 0.5-0.5 Wang Yue
Eljanov Pavel 1-0 Alexeev Evgeny

Humbuk kolem GP

“Zdá se, že není žádná jistota, že v budoucnu nepřijdou podobně další změny.“

Už jsme zde několikrát zmiňovali, že celá série má problémy. Nejprve odřekli plánovaní pořadatelé z katarského Doha a švýcarského Montreaux, na to pak odstoupil z turnajů Magnus Carlsen. Aby nebylo komplikací málo, oznámilo vedení FIDE, které zasedalo na drážďanské Olympiádě, že by zavedlo turnaj kandidátů, načež se ozval Aronjan (i když zatím neodstoupil) a odhlásil se Adams. Ve svém otevřeném dopise uvedl podobné důvody jako Carlsen – změna míst na poslední chvíli, změna hráčů, nejistá budoucnost série a nežádoucí náhlé změny.

“Iljumžinov během zahájení turnaje.“

Prezident Iljumžinov se při zahájení turnaje snažil na tiskové konferenci situaci uklidnit: Podle něj vše probíhá, jak má. Místo Montreaux by se mělo hrát v Kyjevě, 5. turnaj by měl být v Jerevanu. Pokud by odpadly i Karlovy Vary, jsou prý již připraveni další 2 náhradníci. Iljumžinov vysvětlil i doplňování náhradníků – odhlásili se Carlsen a Adams, vypadli Al Modiahki a Pelletier, kteří byli nominováni odstoupivšími pořadateli. Prvním náhradníkem byl Ponomarjov, který ale odmítl, neboť turnaj v Elistě byl pro něj příliš narychlo a kvůli závazkům by nestihl odehrát povinné 4 turnaje. Tak nastoupili další náhradníci, Akopian, který byl nominován pořadatelem, dále pak Eljanov, Kasimdžanov a Aleksejev. K turnaji kandidátů Iljumžinov uvedl: „V Drážďanech jsme vyhlásili konkurz na pořádání turnaje a zahájili diskuzi, zda ho pořádat či ne. Konečné rozhodnutí padne v březnu na zasedání vedení FIDE, teď sbíráme nabídky.“ Dále uvedl, že Anand, Carlsen i Aronjan jsou proti zavedení tohoto turnaje, ale záměrem FIDE je, aby poražení ze zápasů o světovou korunu měli možnost o ní dále usilovat. Krom něj by se měl účastnit poražený ze zápasu Kamsky-Topalov, 2 finalisté Světového Poháru a 4 nejvýše postavení hráči na žebříčku. Krom šachové úrovně takového turnaje, vyzdvihl prezident FIDE i jeho finanční přínos: fond turnaje musí být přes milion dolarů, přičemž FIDE si z něj vezme 20% na rozvoj a popularizaci šachu ve světě.

Do debaty se vložila i ACP, asociace profesionálních hráčů, která oslovila všechny hráče nad 2700 a vyvodila jednoznačný závěr – měnit systém za běhu je jasným porušením práv hráčů a vyzvala FIDE k větší komunikaci s hráči, při které se nabídla jako mediátor. K turnaji kandidátů mají hráči také své připomínky, zdá se jim, že výběr nominovaných není adekvátní, je třeba vybrat co nejobjektivnější kritéria. Další vývoj budeme bedlivě sledovat.

4. kolo - středa 13:00

Kasimzhanov Rustam - Alexeev Evgeny
Wang Yue - Eljanov Pavel
Akopian Vladimir - Gashimov Vugar
Grischuk Alexander - Inarkiev Ernesto
Cheparinov Ivan - Jakovenko Dmitry
Bacrot Etienne - Leko Peter
Radjabov Teimour - Mamedyarov Shakhriyar

Odkazy:

web
on-line
tabulka
0x 2067x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat