Makedonské dozvuky

17.10.2009 02:10 | Evropský klubový pohár

Evropský klubový pohár v makedonském Ohridu (foto) máme už pár dní za sebou, přesto si ale myslím, že by byla škoda nezveřejnit další povedená fota Vládi Jágra, podělit se s Vámi o dosud nezveřejněné zážitky a v neposlední ř...

Evropský klubový pohár v makedonském Ohridu (foto) máme už pár dní za sebou, přesto si ale myslím, že by byla škoda nezveřejnit další povedená fota Vládi Jágra, podělit se s Vámi o dosud nezveřejněné zážitky a v neposlední řadě se musím ještě pochlubit bronzem z evropského šampionátu - však zase tolik medailí ze světa nevozíme, abychom to nechali zbytečně zapadnout, ne?

Nastupující generace

Mezi účastníky turnaje jste občas mohli narazit na opravdu mladé tváře. Pohled na ratingy některých z nich pak často evokoval pocit, že Vaše několik desetiletí trvající snaha proniknout do tajemství šachové hry nenese zjevně své plody. Vladimír Jágr zachytil několik tváří, které budeme pravděpodobně v budoucnu ještě často vídat. Vtiskněte si je do paměti, ať je poznáte, až jim narostou vousy!

Patnáctiletý GM Anish Giri (2552) je Nizozemec a je 5. hráčem světa do 16 let. Na 2. šachovnici HMC Calder nahrál 5/7, když podlehl pouze Eljanovovi. Performance 2600. Jeho sílu poznal v posledním kole i Honza Sodoma, kterého si Giri dal doslova (podle očitých svědků) s prstem v nose. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)


Maďarský FM Richard Rapport (2440) se narodil v roce 1996 a na probíhajícím kongresu FIDE v Řecku by mu měl být udělen titul mezinárodního mistra. Je 5. hráčem světa do 14 let. 4 nuly v řadě za maďarský tým Zalaegerszegi Csuti-Hydrocomp srazily jeho výkon na 2,5/7 při perfo 2384. Spolu s Litevcem Laurusasem (2180; 4 body na 5. šachovnici 13. Kaunasu!) byl nejmladším hráčem startovního pole. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)


30 bodů do Ela si připsal Bjorn Moller Ochsner z Dánska (2124) nar. 1994. Perf. 2227. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)


1. šachové ME pro novináře

Na poslední 2 dny poháru naplánovali pořadatelé na dopolední hodiny turnaj pro novináře, který posvětila Evropská šachová unie jako vůbec první Mistrovství Evropy šachových novinářů. Původně jsme chtěli nastoupit všichni tři, Bolek s Vláďou Jagrem dali ale nakonec přednost poslední prohlídce Ohridu spojené s výletem na loďce. Na startu se nás tak sešlo pouze 7, a to ještě organizátoři doplnili turnaj o prezidenta ECU Borise Kutina, který působil jako šachový novinář již před řadou let. Zastoupeno bylo 6 zemí.

Hrál se rapid na 7 kol tempem 15 minut s přídavkem 5 vteřin za tah. První 3 kola probíhala na terase hotelu Gorica a jako na potvoru jsem hned v tom úvodním měl volno. V druhém se mi podařilo bílými sevřít Slovince Borise Kutina, kterému nakonec v těžké pozici spadl prapor. Mohl jsem se tak radovat ze své první výhry na Mistrovství Evropy. Poté jsme probírali stav šachu u nás a novinky na ECU. Kutin projevil zklamání nad tím, že mezi olympijské sporty přibyly golf a rugby, šachy stále nic. Ptal jsem se ho i na spor s Tureckou šachovou federací a prozradil mi, že je rád, že následná mimořádná schůze ECU přesunula pravomoc výběru vítěze konkurzů z výkonného výboru na Všeobecné shromáždění – alespoň tak prý přestanou spekulace, že výbor straní balkánským zemím. Podle něj vyhrávají balkánské země prostě proto, že na západě nikdo nesežene hotel za podobnou přiměřenou cenu. Kutinovi se líbila i myšlenka uspořádat Evropský pohár v roce 2012 v Praze - teď už jen sehnat hotel pro téměř tisíc lidí za slušnou cenu.

Los třetího kola mi přidělil černé figury s editorem norského deníku Vebjornem Selbekkem. Před partií jsme probrali úžasné výkony Carlsena v Nanjingu, dozvěděl jsem se ale, že ani Carlsenova hvězda neotvírá cestu do klasických novin, i když sem tam se něco objeví. Inspirován odvážnou hrou IM Lukáše Klímy s Barejevem, vytáhl jsem z rukávu starou variantu Albinova protigambitu, kterou Lukáš nakonec raději na Barejeva ani nezkoušel.

Selbekk,Vebjorn - Novotny,Viktor [D09]
ME novinaru 2009 (3), 09.10.2009

1.d4 d5 2.c4 e5 3.dxe5 d4 4.Jf3 Jc6 5.g3 Se6 6.Dc2 Dd7 7.Sg2 0-0-0 8.Sg5 Se7 9.Sxe7 Jgxe7 10.Jbd2 d3 11.exd3 Jb4 12.Dc3 Jxd3+ 13.Kf1 Sh3 14.Je4 Sxg2+ 15.Kxg2 Dg4


16.Jeg5? Oba jsme přehlédli [16.Jd6+! cxd6 17.Dxd3 dxe5 18.Jxe5 Vxd3 19.Jxg4 Vd2+/=] 16...Jf4+ 17.Kf1 Vd3 18.Dc1 Vxf3 19.gxf4 Vxf4 20.Vg1 Df5 21.De3?


Ochranáři zvířat prominou, ale nejrychleji vyhrává nakopnutí zatoulaného koně. 21...h6! 22.Dxa7 Jc6 Kryje všechny hrozby. 23.De3 hxg5 24.a4 Vxh2 0-1


Při třetím kole pálilo již na terasu hotelu Gorica makedonské slunko. Kde že ty dny jsou! (zdroj: of. web)


Druhý den nás organizátoři odvezli do zhruba 15km vzdálené Zátoky kostí. Krom muzea je zde na kůlech umístěna i osada znázorňující, jak zde lidé žili v době 1200 let před Kristem. Hliněné chatrče byly většinou vybaveny pecí a lůžky pokrytými slámou a kožešinami. Jak se později ukázalo, nebyl výjezd naplánován pouze k rozšíření našich vědomostí. Nejprve se ale vraťme zpět k turnaji.

Po dobrém úvodním dni se mi úplně přestalo dařit. Naprosto nevšímavě jsem prošel kolem výhry s nakonec druhým Markem Gluhovskym z Ruska a byl za to náležitě potrestán, v časové tísni mě přehrál i pozdější mistr Evropy Nebojsa Baralič ze Srbska. Vydřel jsem pouze výhru s místním Goče Ilkovskim, který psal o poháru denní zpravodajství do deníku Nova Makedonia. Nicméně mé výkony nakonec stačily na bronzovou medaili z ME!

Starověká osada v Zátoce kostí. (zdroj: of. web)


Hrálo se opět pěkně na sluníčku. (zdroj: of. web)


Před partií s Nebojsou Baraličem, mistrem Evropy šachových žurnalistů. (zdroj: of. web)


Společná fotka s makedonským sporťákem Zoranem Miševskim, o českém fotbalu toho věděl víc než já (což zase není takový zázrak). (zdroj: archiv Z. Miškevkého)


Večerní slavnostní vyhlášení, zleva: Viktor Novotný, Mark Gluhovsky a Nebojsa Baralič. (autor: Vladimír Jagr, zdroj: nss)


Šachy pod vodou

Po skončení turnaje jsem na tiskové konferenci za účasti několika televizních štábů pochopil pravý důvod našeho výjezdu. Tradiční média je potřeba na šachy nalákat něčím kuriózním a zde to bylo 1. Mistrovství Evropy v podvodním šachu! Chvíli na to už potápěči skáčou do vody k připraveným šachovnicím a zápas může začít.

Nevyrozuměl jsem z projevů v makedonštině vše, ale toto vypadlo na jakousi přípravku. (zdroj: of. web)


Reklama lákala na velkou podívanou, stačí se naklonit přes zábradlí. (zdroj: of. web)


K zápasu vše připraveno. (zdroj: of. web)


Přes veškerou snahu ovšem evidentně ještě schází on-line přenos, přes vydechované bubliny nebylo vidět vůbec nic. Možná i proto není konečný výsledek mistrovství nikde zveřejněn. (zdroj: of. web)


Odkazy

Oficiální stránky ECC 2009
Výsledky - muži
Výsledky - ženy
reportáž v TV pořadu V šachu
4x 938x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
17.10.2009 16:25 | Autor neznámý

Bronz je fajn. Škoda, že se výsledky nehodnotily systémem "Summerblitz". To bychom bývali mohli dosáhnout na zlato.

17.10.2009 15:22 | Autor neznámý

YOU DA MAN! :-)

17.10.2009 14:54 | Autor neznámý

Tak velká gratulace k bronzu!  

17.10.2009 10:25 | Autor neznámý

Příspěvek nepatří sem, ale nevím, kam ho napsat. V levém sloupci má být odkaz na MS juniorů http://www.ajedrez.com.ar/ , je tam na MS mládeže.