Fabiano Caruana si nezahraje!

17.10.2008 01:10 | Evropský klubový pohár

Na jihovýchod od Bonnu, dějiště zápasu Anand - Kramnik, dnes zahajuje další vrcholná událost, tentokrát na klubové úrovni. Evropský klubový pohár letos hostí Řecko, přesnější určení Kallithea na poloostrově Chalkidiki. Na šamp...

Na jihovýchod od Bonnu, dějiště zápasu Anand - Kramnik, dnes zahajuje další vrcholná událost, tentokrát na klubové úrovni. Evropský klubový pohár letos hostí Řecko, přesnější určení Kallithea na poloostrově Chalkidiki. Na šampionát se sjelo nejvíce účastníků v dosavadní historii.
Včerejším kapitánským mítinkem bylo oficiálně zahájeno klání evropských klubů. Po úvodní ceremonii přišlo na řadu pro většinu zúčastněných dosti nečekané hlasování, které mělo rozhodnout o bytí či nebytí, jako v řeckém amfitéatru.

kapitán týmu Linex Magic

Úřadující mistr Evropy španělský klub Linex Magic dopsal nedávno na svou soupisku Fabiana Caruanu (F2640), osmdesátéhosedmého hráče žebříčku FIDE. Teprve šestnáctiletý Ital však za klub neodehrál potřebný počet zápasů, což se stalo předmětem rozhodování, zda může nastoupit. Vedení turnaje poněkud alibisticky nechalo rozhodnutí na kapitánech ostatních týmů, což upřímně řečeno, působilo dost drasticky. Prezident ECU položil první otázku: "Je někdo proti zařazení jmenovaného hráče na soupisku?" Jedna jediná ruka napoprvé rozhodla, alespoň částečně. Hlasování proběhlo znovu a to se již přidali i další "protivníci". Bylo rozhodnuto, Caruana nenastoupí!

Pro Linex Magic to znamená oslabení. Sympatickému kapitánu španělského týmu nezbylo nic jiného, než směrem ke Caruanovi smutně pokrčit rameny. I když na jejich soupisce jsou stále jména jako Adams, Ponomariov, Cheparinov nebo Akopian stačí průměr ELA sestavy "pouze" na desátou příčku v nasazení. Gatu Kamského, který loni v Turecku pomohl Magicu vyhrát pohár, najdeme letos na soupisce prvního nasazeného Uralu Sverdlovskaja.

Přílet a volný den

po celou dobu letu se mnou Robert nepromluvil ani slovo

Přejděme k něčemu odlehčujícímu. Přílet hráčů novoborského šachového klubu byl naplánován na 2:50 hodin ráno. Na letišti jsme se také přivítali s Janem Sodomou, který bude hájit barvy irského Ennis Chess Club. Let s ČSA proběhl bezproblémově a já jsem se ujistil, že už si na řidký vzduch poněkud zvykám. Mé sedadlo u okna mi naštěstí zasedl Robert, takže jsem mohl výhledy po okolí nechat ty tam a věnovat se rozhovoru s Petrem Hábou. Přes uličku se dalším třem obsazeným sedadlům našimi hráči odhodlaně věnovala služebně dvacetiosmiletá letuška. V závěru si neodpustím poznámku: "Na Ruzyni si nechte vždy zabalit svá zavazadla do celofánu!" Po příletu do Soluně mě totiž čekalo nemilé překvapení, obsah mého zavazadla nebyl tak úplně totožný s tím, s jakým jsem se loučil na jezdícím pásu v Praze.

Autobus byl pro nás na soluňském letišti připraven a čekala nás zhruba sedmdesáti kilometrová cesta na poloostrov Chalkidiki. Hotel Athos nás přivítal příjemnou atmosférou a my už se těšili (kolem páté ráno místního času) do postelí.
Ráno se jen někteří z nás poctivě zúčasnili snídaně a jelikož výhled na moře z hotelu je nám odepřen, vydali jsme se ho navštívit osobně.

Athos palace - pohled od moře

podání GM Pavel Tregubov (2646) - tým Clichy Echecs

Oběd už byl pojat opravdu společně. Plán jít otestovat teplotu moře v odpoledních hodinách byl přijat. Ne všichni však již značně studenou koupel absolvovali. V průběhu odpočinku na pláži jsem vyzval všechny k sehrání jedné bleskové partie dle mých pravidel tzn. bez hodin.
Jelikož měl Zbyněk Hráček domluvený na pátou hodinu tenisový match s Tregubovem, přišel na řadu jako první. Musím předeslat, že jsem byl dost nerozehraný :)) a tak mé útočné snahy v Aljechince brzo otupěly a po výměně dam byla kvalita méně dosti znát. Zbyněk mohl jít v klidu na tenis. Na druhou partii nastoupil Robert a jeho b6 v prvním tahu mě ihned vyvedlo z míry. Ve střední hře jsem ztrácel půdu pod nohama. Sluníčko však otupilo Robertovu pozornost a mně se podařil přechod do zajímavé koncovky. Bohužel jsem taky neseděl pod slunečníkem a místo chycení jezdce a touze po remíze jsem ji prohrál. Následovaly ještě čtyři bleskovky s nevalným úspěchem. Především šlo ale o to, připravit hráče na dnešní úvodní kolo.

Marně přemýšlím, jak nás variantu Aljechinovy obrany před dvěma roky učil hrát Robert Cvek. Jelikož sedí naproti, nesmím dát znát, že přemýšlím opravdu marně.

"Takhle malé rybky nás okusovaly...," zanělo z moře.

Na večerním kapitánském mítinku byla odhlasována zahajovací hodina partií. 14:30 řeckého času (Česká republika -1 hodina). Novoboráci se v prvním kole utkají s islandským týmem Hellir Chessclub.
S výpravou novoborského šachového klubu nakonec nepřicestoval Radek Kalod, tým bude hrát v následující sestavě:

Nasazení Titul Jméno Elo
1 GM Hráček Zbyněk 2613
2 GM Štoček Jiří 2578
3 GM Markoš Ján 2557
4 GM Hába Petr 2546
5 IM Šimáček Pavel 2477
6 GM Cvek Robert 2532
7 IM Klíma Lukáš 2404

Slovenský klub Slavii UPJS Košice čeká silný Clichy Echecs 92 v čele s Pavlem Tregubovem a na třetí šachovnici s GM Yannick Pelletierem.

Odkazy

Oficiální stránky turnaje
výsledky - týmy mužů
výsledky - týmy žen
on-line přenos

foto: Vladimír Jagr
8x 1265x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
18.10.2008 18:22 | Autor neznámý

to webmaster: Však to byl od pana "plus" jen vtip, některé jsou dobré, některé špatné, každý si to přebere jinak :o)

18.10.2008 01:05 | Autor neznámý

plus - váš příspěvek byl pro nevhodnost smazán. V případě opakovaně nevhodných textů bude Vaše registrace ukončena. Děkujeme za pochopení

18.10.2008 00:39 | Autor neznámý

Ve 2. kole narážíme na Iretza Gros - Van Wely (2618), Zhang Pengxiang (2636), Bauer (2592) a slabší zadek 3x pod 2400. To je, myslím, dobré zahřívací kolo pro přední desky, vzadu pak snad nějaké to plus vytvoříme...Každopádně 12. stůl je stále daleko od on-linu :-(.

17.10.2008 20:27 | Autor neznámý

Vyhráli i Robert se Zbyňkem, celkově 5,5-0,5! Košice dostaly 6:0. Chessdom zveřejnilo video s Caruanou...

17.10.2008 18:21 | Autor neznámý

Aktuální zprávy od Bolka z místa konání: vyhráli Markoš, Štoček a Šimáček, remizoval Hába. Ostatní ještě hrají, nicméně na výhře týmu to nic nezmění. Košice prohrávají 0:3, překvapivě prohrál Vlasta Babula (s IM Jellingem, 2382), potěšila naopak výhra Honzy Sodomy (s IM Collinsem, 2412).

17.10.2008 18:11 | Autor neznámý

Hezký článeček...

17.10.2008 15:56 | Autor neznámý

Na chessdomu se lze již podívat na několik fotek z 1. kola (třeba GM Cvek). Zaujal mě taky souboj Svidler -Hermansson - Emila jsme měli 2 roky zpět na soupisce.

17.10.2008 15:32 | Autor neznámý

On-line už šlape (na začátku jim to spadlo, nečekali prý takový zájem), vidíme 6 mužských zápasů (mj. Ural, Mika, Baden-Baden..) a 3 ženské. Naši mají bílé na první šachovnici (mám již fotky od chessdom) a oproti očekávání na letišti, nevynechává z Pekingu unavený Jáno Markoš, ale Lukáš Klíma. Slavný islandský tým Hellir je na turnaji ve velmi slabé sestavě a neměl by být vážnou překážkou.