Zápisník reportérky

30.01.2009 10:59 | Corus 2009

Sobota 24.ledna - Cesta Tříčlenná výprava vyráží za světovým šachem, za autem se to mohutně víří hvězdným prachem. Náročná cesta řidiče zmáhá, a tak svým kolegům najevo dává, že již brzy nadejde výměna stráží; za ch...

Sobota 24.ledna - Cesta
Tříčlenná výprava vyráží za světovým šachem, za autem se to mohutně víří hvězdným prachem. Náročná cesta řidiče zmáhá, a tak svým kolegům najevo dává, že již brzy nadejde výměna stráží; za chvíli pirát silnic na cestu vyráží. Slunečným Německem řítí se zběsile, zároveň stahuje čas příjezdu až do chvíle, kdy nádrž je prázdná a nedojedem do cíle, neboť palubní počítač hlásí, že je na nule. Pohlcuje nás strach a napětí, kdo vlastně k první pumpě poletí. Naštěstí bohyně Caissa stojí nad námi, s útěchou nejbližší benzínku nám oznámí. I my s radostí děkujem, že bez újmy do Wijku dojedem.
(Pozn. Na dotaz, proč jel pirát silnic tak rychle odpověděl, že mu všichni dávali přednost. P.Modr dodal: Spíš přes nos.)

Příjezd do Wijku

Po vyřízení akreditací pro novináře jsme potkali Davida, který nás představil panu Raymondu Leemu – manažeru Kasimdžanova, Almasiho a Lei Taa. Na jeho otázku: „Is she (já) a strong player?“ p.Modr s dr.Hořejšem přitakali: „Yes, a very strong player.“, a všichni jsme se dali do smíchu.

(autor: Soňa Pertlová zdroj: nss.cz)

Neděle 25.ledna

8.kolo

Na pódium by bez „STAGE“karty nepustili ani krále Sparty. A tak fotím v koutku tiše Davida s Hou bez blesku, snažím se tak ze své skrýše rozptylovat soupeřku. David svádí boje s Hou, na víc než remis se však nezmohou. Sám je za ní vcelku rád, i za to, že nemusí zítra hrát. V analýze Hou se směje, že nechápe, co se děje. I Sergej zrovna dohrává, s Julií se k nám přidává. Utíkáme z místa dění na večerní posezení. Naši smělou konverzaci a žaludky hladové přerušuje slečna s jídlem nesoucí jej hotové. Prázdné tácy, zhaslé svíce, nikdo neříká nic více. Spokojenost na všech stranách, skoro nic se neřeší, jen návštěva Amsterdamu a plány na den zítřejší. Další týden ke konci se chýlí, vzdáleni od hotelu necelou jednu míli večeři společnou končíme, na závěr se loučíme.

Analýza vzájemné partie Davida Navary s Číňankou Hou Yifan (autor: Soňa Pertlová zdroj: nss.cz)

Příbytek Davida Navary během turnaje (autor: Soňa Pertlová zdroj: nss.cz)

Pondělí 26.ledna

Výlet do Amsterodamu

S úsměvem a hned po ránu těším se do Amsterdamu. I David šťasten zdá se býti, k autu bezhlavě se řítí. Pochybuje ale chvíli, jestli dojedeme k cíli, neboť změna řidiče, dohnala ho k panice. Kupodivu zpravidla dnes dodržuji pravidla. Pepa nabízí nám rum, k tomu tiše dodá: „Navštívíme muzeum Vincenta van Gogha.“ Před Coffeeshopem na prahu ztratili jsme odvahu. Pepa ptá se: „Kolik je Ti let?“ Asi nepustí mě pro nízký věk. A tak dodám zklamaně a tiše: „Zkusíme to někdy příště.“ Po procházce na Damu nacházíme kavárnu. Tím se končí výlet náš, zítra další kolo zas.

Večeře v Haarlemu

Po večeři přichází číšnice s otázkou, zdali dáme ještě dezert. Pan Modr s panem Hořejšem prohodí, že radši ne, že by je ještě přežil. „Mě taky.“, dodávám. David na to chvatně zareaguje: „Soňo, nebuď tak pesimistická.“

(autor: Soňa Pertlová zdroj: nss.cz)

Úterý 27.ledna

Večeře

Vybrali jsme si italskou restauraci Tarantella, kde večeří po partii většina hráčů. My jsme měli tu čest sdílet stůl s manželi Rodgersovými a Adamsovými. V půli nás přerušil GM Short plný emocí z právě dohrané partie s GM Meckingem: „Od začatku hrál Mecking na remízu. Brzy vyměnil pár střelců, věže i dámy a vznikla symetrická pozice. Okolo 25.tahu jsem mu tedy nabídl remízu a ten bastard ji odmítl. Tak říkám: „Fuck off.“ Během dalších 13 tahů nezískal ani píď výhody a když už měl na hodinách jen pár sekund pře časovou kontrolou a nabídl mi remízu, tak jsem opáčil: „Fuck off! Budeš trpět.“ A hráli jsme asi dalších 30 tahů. Kdyby se hrálo starým systémem na 7 hodin bez přidávání, tak bych to hrál klidně i 200 tahů. Neuvěřitelné.“

Středa 28.ledna

10.kolo

Před partií „v nesnázích“ GM Short ke mně přichází. Jen co ke mně vykročí, otázkami útočí. Nechápavě zírám mu přímo do očí, protože na něj má angličtina nestačí. Tak se klidím do ústraní tam, kde jsou počítače k mání. Tiše střádám velké plány koho „trávit“ otázkami. První nápad z tolika, přišel mi dost „vhodnej“, vyzpovídat Movsíka v řeči mojí rodné.

Čtvrtek 29.ledna

Ilustrace

Břetislav Modr: „GM Short po partii s Navarou.“

21x 2825x Dr.House
Fotogalerie
Komentáře (21) Aktualizovat
30.01.2009 21:15 | Autor neznámý

To Sona: Mozme sa tesit na kopec "hezkych smajlikov" i z Corus v Sachinfo tak ako v pripade peknej reportaze z MSJ v Gaziantep?

30.01.2009 17:18 | Autor neznámý

toz se snazim napsat neco kde jsou hvezdiky nebo cislo a haze to toto: Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /data/novoborsk/html/modul_prispevky.php on line 84

30.01.2009 16:08 | Autor neznámý

Jeto ona není to ona , aneb Soni jak ji neznáme, jsem nevěděl že jsi básník.

30.01.2009 15:45 | Autor neznámý

Pěkný článek ! Máte talent ...

30.01.2009 15:21 | Autor neznámý

Co na to rika JJ? Nebo to bylo na jeho prani?! ;)

30.01.2009 15:05 | Autor neznámý

jojo vic fotek :)

30.01.2009 14:34 | Autor neznámý

Ps: Jsem a doufam, ze i zustanu ;-)

30.01.2009 14:25 | Autor neznámý

Čau Soňo, musím říct, že jsem tě na tý fotce z rozhovoru s Davidem vůbec nepoznal, tak bys mohla dát do příští reportáže ještě nějaký tvoje fotky abych se ujistil, že seš to fakt ty.

30.01.2009 14:10 | Autor neznámý

Ano, zrodil se nový Homér!

30.01.2009 14:06 | Autor neznámý

jednou se mi stalo neco podobneho, po jedny opici jsem hral partii ne moc dobre se slabsim hracem, nakonec jsem to dostal do nestejnopolnych strelcu, kde to byla jasna remiza, tak jsem nabidl remizu, souper odmitl a za pet tahu mi dava ruku, ze teda remiza, tak jsem mu rekl, ze si jeste zahrajem :) za 10 tahu ji uz nabidl lidskym zpusobem, tak jsem ji prijal :)

30.01.2009 14:05 | Autor neznámý

short me pobavil :)

30.01.2009 13:18 | Autor neznámý

Vyborny clanek! Neni vubec na skodu, zaradit krome clanku s komentovanymi partiemi i nejaky clanek reportazni... Pri kterem zaplesa srdce sachisty cestovatele :) PS: Sono, vazne ses tedka brunetka?!

30.01.2009 13:14 | Autor neznámý

Jak je jednou hezké/ když šachistka perem lehce/zmapuje prostředí holandského Wijku/a čtenář za chvilenku/vtipný článek ocení/je to prostě "umění" :-). Je milé, že i mezi příslušníky(cemi) královské hry jsou poetické duše. To MaakiUuro: je to daktylotrochej :-)

30.01.2009 12:48 | Autor neznámý

Jasan ;-)

30.01.2009 12:33 | Autor neznámý

Na tuto báseň vycenil jsem dáseň. Zdravím do Wijku, Soňo vyřiď Davidovi, že dneska vyhraje.

30.01.2009 12:19 | Autor neznámý

Zápisník mi zní jako zveršovaná šachová pohádka, doufejme že s dobrým koncem. Už se těším na pokračování!

30.01.2009 12:18 | Autor neznámý

Tak to je zatím to nejlepší co jsem z Wijku četl. Uděluji 3 hvězdičky ze tří :-)

30.01.2009 12:13 | Autor neznámý

Oprava: Díky.

30.01.2009 12:13 | Autor neznámý

To MaakiUuro: Cítím ironii, dáky ;-) To VN: Taky se mi zdá, že příspěvek je až příliš dokonalý. Smazat :-D

30.01.2009 12:07 | Autor neznámý

A teď nevím, je-li lepší článek nebo uznalá kritika:-). Snad to literární pocení, čtenáři naši ocení! Díky!

30.01.2009 11:52 | Autor neznámý

Wunderschön! Začátek rozvážný, plynulý a důstojný, dokonalý jako antický epos; druhou část charakterizuje výrazná rytmika verše: nekomplikovaný, zemitý daktyltrochej podtrhuje vpravdě realistické líčení nedělních událostí; skvělé pondělní alegorické vylíčení návštěvy Coffeeshopu (komu by zde nerezonoval kafkovský motiv člověka, jemuž není dovoleno vstoupit do prostoru střeženého branou zákona?). Večeře v Haarlemu nabízí autorčin přechod k volným asociacím proudu vědomí, aby se následující události proměnily v čistý sen, v němž se Shortův oidipovský komplex transformuje v nenávist k Otci-Meckingovi. Žertovným zaskřípáním posledního "středečního" verše (vhodnej-rodné) dosahuje autorka silného komického efektu podtrženého čtvrtečním prorockým "postmoderním" motivem, čímž umocňuje dojem na svůj věk mimořádně vyspělé a zralé kompoziční stavby díla.