Život v západní Evropě je velmi bezpečný!

28.01.2009 06:59 | Corus 2009

Ahoj Davide! Jsou za námi dvě třetiny turnaje, jak hodnotíš svůj výsledek, resp. svoji hru? Mám takové smíšené pocity. S některými partiemi jsem spokojen, s některými příliš ne. Na bodový zisk si nestěžuji, mohlo to být horší...

Ahoj Davide! Jsou za námi dvě třetiny turnaje, jak hodnotíš svůj výsledek, resp. svoji hru?
Mám takové smíšené pocity. S některými partiemi jsem spokojen, s některými příliš ne. Na bodový zisk si nestěžuji, mohlo to být horší i lepší.
Před začátkem turnaje jsi zařadil mezi potenciální favority indického velmistra Sasikirana, kdežto velmistr Short mezi jmenovanými nebyl. Jak si vysvětluješ fakt, že momentálně GM Nigel Short vede turnaj a GM Sasikiran se takříkajíc „stébla chytá“?

Jmenoval jsem jenom 3, ale myslel jsem, že turnaj může vyhrát více lidí. Ale kdybych měl uvést všechny potenciální favority, pak by jich bylo asi 8 nebo 9, mezi nimi i GM Short, ale tolik jich v odpovědi na tuto otázku vyjmenovat nelze. Pokud jde o GM Sasikirana, tak sám jsem překvapen. Neznám příčinu, v poslední době hrál velmi dobře. Čekal jsem, že bude v přední části tabulky, ale zatím má 3b. z 8 a čekají ho poměrně silní soupeři převážně černými barvami

Takhle se Nigel Short zamýšlel nad tahy Davida Navary v Praze na Kampě v roce 2007 (ČEZ CHESS TROPHY 2007). V šesti rapid partiích uhrál pouze tři remízy.

Po čtvrtečním volném dnu hraješ s GM Nigelem Shortem. Plánuješ nějakou speciální přípravu?
Neplánuji. Bude to partie jako každá jiná. Nemyslím si, že bude důležitější než ostatní.

Podíváme se ne chvíli do A-turnaje. Jak hodnotíš výkon Sergeje Movsesjana? Tipoval jsi ho před začátkem turnaje na vedoucího skupiny?
Netipoval. Sergej hraje zatím velmi dobře, ale do konce turnaje zbývá ještě 5 kol. Navzdory jeho výborným výsledkům pochybuji, že by v soutěži zvítězil. O pouhou půlku za ním jsou další 4 silní hráči a někomu z nich se může podařit závěr. Ale samozřejmě Sergejovi fandím.

GM Magnus Carlsen ještě nevyhrál ani jednu partii. Kde lze podle Tebe hledat nějaké rozumné vysvětlení?
Když jsem hrál turnaj v Baku, tak Magnus Carlsen měl 2 kola před koncem měl 6/11 a všichni říkali, že má špatnou formu. Potom ale vyhrál poslední 2 partie a dělil první místo. Přesto mě překvapuje, že se Magnusovi alespoň prozatím nedaří. Předpokládám, že soupeři si na něj dávají velký pozor. Nikdo nemůže hrát skvěle ve všech turnajích.

Jak jsi strávil volný den? Myslíš, že jsi načerpal energii do dalších kol?
Volný den jsem strávil s panem Modrem, doktorem Hořejšem a Soňou Pertlovou prohlídkou Amsterdamu a večeří v Haarlemu. Jestli jsem načerpal energii do dalších kol, se teprve uvidí. (Po volných dnech obvykle prohrávám.).

Byl jsi v Amsterdamu poprvé? Co bys nám určitě doporučil?
V Amsterdamu jsem byl poprvé a mnoho jsem toho zatím neviděl. Muzeum Vincenta van Gogha mě zaujalo, ale jiné památky jsme navštívit nestihli. Proto bych doporučil požádat o radu turistické příručky.

Jsi spokojen s ubytováním? Bydlíš společně se ostatními hráči B-turnaje?
S ubytováním jsem spokojen. Někteří hráči B-turnaje jsou ubytování jinde. Bydlí zde také jeden hráč A-turnaje a pár hráčů C-turnaje.

Máš nějaké zajímavé postřehy z místa dění?
Všiml jsem si, že i na více místech v Holandsku se vyskytují na sportovních hřištích nakloněné plošiny, které se roztočí, když po nich člověk začne kráčet do kopce. Při pádu z něčeho takového je možné se zranit. Napadlo mě jedno zaručeně nesprávné vysvětlení. Život v západní Evropě je velmi bezpečný, takže starobylé evoluční mechanismy přirozeného výběru a přežití nejsilnějších selhávají. Stavitelé hřišť se je proto snaží nahradit jinými prostředky umožňujícími zbavit populaci nešikovných a nerozvážných. (Ve skutečnosti Darwinovu teorii uznávám, ale pokusy o její aplikaci na lidskou společnost zpravidla považuji za nešťastné.)

Děkuji moc za rozhovor a přeji Ti hodně štěstí a zdaru do dalších kol.

Rozhovor s Davidem Navarou přímo z centra dění zajistila naše externí spolupracovnice Soňa Pertlová

20x 2538x Dr.House
Fotogalerie
Komentáře (20) Aktualizovat
30.01.2009 12:35 | Autor neznámý

Jestli neexistuje absolutní dokonalost, tudíž neexistuje ani absolutní nedokonalost. Což odporuje mým zkušenostem s některými lidmi:))

30.01.2009 12:23 | Autor neznámý

Teorie evoluce přece nijak neodporuje koncepci Boha - bůh stvořil vesmír v jeho podstatě, nadefinoval fyzikální zákony a udělil mu počáteční šťouchanec a potom ho nechal ať se vyvíjí dál, neboť dokonalé může být jen to, co se pořád zdokonaluje (tudíž absolutní dokonalost neexistuje ;-)

30.01.2009 11:59 | Autor neznámý

to exot: jinak teda pokud jde o to honeni, nehonim nic co bys nehonil taky cece :P

30.01.2009 11:55 | Autor neznámý

to tonda: no nevim jestli hlavni napln tohoto clanku je zrovna zamena strongest za fittest. asi starnu nebo co... to bondi(james): za predpokladu ze clovek prosel evoluci od opice mozna jo. ale podvedome se tomu branim. nejde mi o to ze clovek je zrovna z opice, ale pokud by to tomu pak bylo pak po smrti fakt nic neni a to je dost na pytel :(

30.01.2009 09:59 | Autor neznámý

Ono to s tou Darwinovou teorií nebude tak jednoduché - přežít musí i ti slabší (respektive odlišní od průměru), aby se při změně podmínek pro změnu stali silnějšími. Jinak by došlo ke stagnaci a populace by vyhynula.

30.01.2009 09:58 | Autor neznámý

Věc není uplně off-topic, ale téměř hlavní náplň tohoto článku. A nevidím důvod proč by kdokoli nemohl opravovat kohokoli, k čemu by ty diskuze byly?

30.01.2009 09:41 | Autor neznámý

to exot > co to? a ty si myslis ze jako opravovat navaru ve veci ktera je uplne off topic je jako ok ??? jinak ti celkem doporucuju relax hochu...

29.01.2009 21:13 | Autor neznámý

Soňa : Vážně? Sakryš, asi bych si měl taky přebarvit vlasy, jsem asi moc konzervativní. A u exotova příspěvku jsem se i trochu pousmál, nemazat. :-)

29.01.2009 17:05 | Autor neznámý

no rozdíly by se dělat neměly, ale věřím, že ve vašem případě jde jen o sranda poškorpení :)

29.01.2009 16:35 | Autor neznámý

Dámy prominou. :-) Jestli je to moc, Bolku, tak to smázni, ale nemohl jsem se udržet.;-)

29.01.2009 15:34 | Autor neznámý

brazina: Zajímalo by mě, co si honíš ty, když triko to v tvém případě rozhodně nebude...

29.01.2009 10:10 | Autor neznámý

To Tonda: Možná já jo ;-)

29.01.2009 07:22 | Autor neznámý

jako me pobavilo i toto "Rozhovor s Davidem Navarou přímo z centra dění zajistila naše externí spolupracovnice Soňa Pertlová" :):P kewl :) a priste by u toho mohl byt cely televizni stab programu nss :)) jako fakt super :)

29.01.2009 07:19 | Autor neznámý

to belbo > jenze u tebe se zrejme potvrdila vyjimka.... nechapu proc nekdo ma potrebu honit si triko tim ze opravuje nekoho druheho, priste trosku uvazuj.

28.01.2009 17:20 | Autor neznámý

Ja vim, ze to je anglicky "survival of the fittest", v ramci kurzu Dejin klasicke sociologie jsem cetl neco od Herberta Spencera a tam to souslovi bylo. Uznavam, ze muj preklad je nespravny.

28.01.2009 15:46 | Autor neznámý

Ta slečna na fotce ale Soňa není, to mi nikdo nenamluví :-)

28.01.2009 15:25 | Autor neznámý

To já už od Davida četl spoustu velmi vtipných věcí:-). Soňa už déle...

28.01.2009 15:16 | Autor neznámý

Vyborny clanek! Opravdu jsem se zasmal hlavne v te posledni casti rozhovoru :) Do Davida bych to nikdy nerekl, ze je schopen nejakeho humoru... Takze timto se mu omlouvam. P.S. Sona ma "novy sestrih"?! :)

28.01.2009 12:09 | Autor neznámý

Darwin ale nepsal o "survival of the strongest", ale o "survival of the fittest", tj. nejvíce flexibilních. To je závažný rozdíl. Darwinova hra se nyní přesunula do prostředí manažerských kanceláří - ženy podle aktálních průzkumů přitahuje více inteligence než síla. S těmi plošinami naprosto souhlasím: společnost jimi chce umožnit dobrovolníkům, aby se samy o své vůli vyřadili z evolučního procesu. V antické Spartě házely starce a všelijak handikapované ze skály, dnes se eliminují mnohem sofistikovaněji.

28.01.2009 10:30 | Autor neznámý

Šachy hraje jako démon, ale je to zřejmě, citlivý, bezprostřední a vzácný člověk. Když pomyslím na ty nabubřelé figury, kterými nás jinak zásobují noviny a časopisy...