Cesta ke Slovenskému titulu (II.)

06.07.2010 07:43 | Česko-Slovenská extraliga žien 2010

Den druhý - 3.kolo Kdysi jsem hrál (před dávnými lety) jednu stupidní hru na internetu (tenkrát mi ale přišla skvělá) a vždycky ráno se netrpělivě čekalo „na přepočet” a tedy na výsledky, jak dopadly útoky, magie, zloději atd...

diagram č.1 (Edes - Miturová) 10...Db6 11.Se7 Dxb2 12.Je2 Jxe5 má černá velkou kompenzaci

Zahájení na 1. a 3. desce vyšlo, ale na druhé silně nevyšlo. Zsofie již po zahájení stojí na prohru. Její soupeřka Magdaléna Miturová (jinak hrála velmi dobře) si připravila velmi jedovatý systém a „hladová Zsofie” do toho jablka kousla mocným hryzem. Smrt otrávenou kvalitou (viz.diagram č.1) byla neodvratná. Partii si přehrajte, stojí za to. Je to škoda, jelikož Zsofie hraje velmi dobře...jenomže to zahájení! Tam není slabý článek řetězu, on tam přímo chybí!!!

Byl jsem nervózní. Bylo jasné, že co nevidět budeme prohrávat 1-0 a navíc Zuzka udělala poziční chybu, když zahrála 13...f5? jelikož tímto tahem jednak ztrácí přirozenou protihru, která je po tahu f6 a jednak nahrává soupeřce k „mučení královského křídla” - připravit a ve vhodný moment zahrát g2-g4 a černá pozice je temná.

diagram č.2 (Dvořáková - Dvoranová) 14...c4?

Mária na poslední desce rozehrála zahájení skvěle, přesně dle přípravy, ale pak si popletla plány a místo jasného plánu cxd4 a hře po „c” sloupci, dělá poziční chybu 14...c4? (viz.diagram č.2), čímž si zavírá vrátka k protihře. Tah c4 je dobrý, když černý jezdec stojí na c7, pak jde f6 atd. S jezdcem na c6 je povinnost zahrát cxd4 atd.
Prohrajeme. Temně dumám. Jenomže šachy na hodině a půl přinášejí leckdy nečekané momenty. Ok, Zsofie vzdává beznadějnou pozici, ale Zuzka přechází po „kamikadze” výměnách (mohla přijít o materiál, najdete to?) do nadějné koncovky a Mária v konečné pozici (je to vyhrané? kdo to ví, ať odpoví) vyhrává na čas!!! Neuvěřitelné, další krev na debilním tempu. Zuzka soupeřku přehrává a zaslouženě vyhrává. Mladá polka Patrycja Labedz (jinak hraje velmi dobře) prohrává díky své přílišné snaze partii remízovat. Šťastná výhra týmu 2-1! Začínám větřit úspěch, úspěšným štěstí přeje...

Postřehy ze třetího kola:

Souboje na prvních dvou stolech končí remízou. Liptovskou šachovou školu musí opustit Renata Gažíková, proto prohrávají kontumačně na druhé šachovnici a s tím celý zápas. Kdo bude dalším soupeřem? Jičín...Hm, další těžký zápas. Jde se na oběd a pak příprava.

4. kolo

diagram č.3 (Dvoranová - Zákoucká) 13.f3? f5 14.Sf2? f4

Zuzka podává už obouruč (hraje 1.e4 i d4) a tak se rozhodujeme pro 1.d4. Eva Kulovaná (sehrála několik skvělých partií a zase v několika utíkala štěstí vstříc, ale o tom jsou šachy) reaguje trochu nečekaně, ben oni jsem z křišťálové lebky nevyvěštil, Zuzka ano (chvíli se na to dívala)... Zsofie opět padá pod mocná kola přípravy, ale pro tentokrát nemá zas tak špatnou pozici. Mária získává skvělou pozici (příprava nám zabrala hodně času), ale pak místo jasného 13.Sg4 či 13.Ve1 s Jf1 a Je3 s pozičně vyhranou pozicí, přichází těžkopádné (viz. diagram č.3) 13.f3? a pak po 13...f5 už hrubka v podobě 14.Sf2??. Ještě po 14.exf5! má bílá dobrou pozici. Po 14.Sf2?? f4! zahrála Adéla Zákoucká (hrála velmi dobře celý turnaj) partii velmi pěkně a zaslouženě vyhrála.

Zsofie partii hrála alespoň hbitě. Termín hbitě u mých hráček vyvolával smích, takže slovo hbitě jsem používal potom velmi často. „Hrejte hbitě, hbitě hrejte, tahy rychle dělejte a pak až zapisujte.” Nuže, pozice se začala bortit až po 16...Je8? Což bylo zahráno příliš hbitě. Mělo se stát 16...a5 a až pak plánovat tah f7-f5, ale spíše tahem Jf6-d7, či h6 Jh7 atd. Zsofie pak otevřela (navíc) dámské křídlo, kde byla xy krát slabší...soupeřka hrála dobře, temný mrak se snášel nad černou pozicí, ale Zsofie stále hrála s pohodou poobědní kávy se sušenkami (bez plňky).

diagram č.4 (Borošová - Kulovaná) 48.d7? Jg1+ 49.Kg4 h5

Zuzka hrála tedy ben oni, ale tak pomalu...strašně pomalu, snad již po 15ti tazích měla na konec partie půl minutu. Přichází 28...Jd4 (Zuzka je již dávno na půl minutě) a právě zde se na mě Zuzka podívá (s němou otázkou zda má opakovat tahy a remízovat) kroutím hlavou, musíš hrát! Přichází 29.Dc4 a bojuje se. Zsofie stále hraje, ale stojí na prohru. Eva přemýšlí a přemýšlí, ví, že když zremizuje, tak zápas vyhrají a tak se rozhoduje vyměnit dámy...chyba! Zuzka hraje silné 34.Sd3 a získává výhodu, dále pak nachází skvělý manévr 38.Vc2 a Va2, hraje výborně! Mám nesmírnou radost, zápas prohrajeme, ale moje drahá polovička krásně přehrává velmi silnou soupeřku. Přichází zlom. Eva ještě pokouší štěstí a hraje 46...Jf3 Zuzka dává šach pěšcem...V tento moment se dívám na druhou šachovnici, kde již jsou obě soupeřky na půl minutě a Zsofie partii urputně brání, začínám věřit, že to ubrání a Zuzka vyhraje...Eva ustupuje králem a Zuzka přemýšlí. V duchu řvu „zahrej 48.g4 a je to okamžitě 1-0," (viz. diagram č.4) jenže...jenže, Zuzka přehlíží Jg1+, táhne pěšcem dopředu a v ten monet zažívám velmi nepříjemné pocity. Eva získává věž, jako naschvál na druhé desce vyhráváme na čas, tedy další skalp debilnímu tempu. Zuzka bez věže prohrává... To byl hořký zápas. Později se sám sobě divím, jak jsem byl úplně zdrcen tou prohrou. Zuzce jsem velmi přál tu skvěle vedenou partii dovést do vítězství. Teď již chápu, PROČ se rodiče chovají jak se chovají, když jejich potomstvo kazí na zápasech ať už v šachách či tenise „vyhrané pozice”... (ovšem není to správné) lidské emoce jsou prostě občas „na sviňu”. Lehce se řekne, vždyť je to jenom sport...právě proto! V hrobě (někdy později) bude dost času na klid emocí. Mám knihu „destruktivní emoce", možná by za to stálo se na ni podívat, aspoň na úvod.
Byli jsme tedy poraženi po velmi dramatickém zápase 2:1.

Postřehy ze čtvrtého kola:

Dunajská Streda remízovala s Martinem, a že se prej zázraky nedějí...prdlajc, dějí a jaké!
Jdeme na večeři, která je nezvykle tichá...Dozvídáme se soupeře, hrajeme se Slávii Orlovou...Hm, takže si pěkně zarošujeme, temně dumám.
Ve večerní přípravě se zaměřuji hlavně na Zsofii, jak černými přežít zahájení? Díváme se na sicilskou s Sb5+. Márii dávám zcela volnou ruku. Má velmi silnou soupeřku, takže hlavně ať hraje v pohodě a klidu. Chvíli ji ukazuji jeden „divný” systém na ben oni, ale ani mi se příliš nezdá... „Dobrou noc”.

pokračování příště...

Parite

Odkazy

Oficiální stránky
Kompletní výsledky
Historie ženské extraligy
Den druhý - 3.kolo
Kdysi jsem hrál (před dávnými lety) jednu stupidní hru na internetu (tenkrát mi ale přišla skvělá) a vždycky ráno se netrpělivě čekalo „na přepočet” a tedy na výsledky, jak dopadly útoky, magie, zloději atd. Stejně tak jsem netrpělivě čekal na zahájení, jak nám vyjde příprava? To spojení s dávným zabijákem času a nynější přípravou mě na chvíli rozesmálo, je příjemně vzrušující čekat na „šachový přepočet”.
5x 1080x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
09.07.2010 21:18 | Autor neznámý

no teda, nadavat na RDcko ... zrout casu je to stejnej jak sachy. a zrovns vrcholi boje o PPSku ...

06.07.2010 12:18 | Autor neznámý

Přesně tak, byl to Red Dragon...

Ten kdo tu hru zná, ví jak je to náročné (navíc jsem byl imp, pak i voj a tahal denně nad 10 gubů a to ještě ve válce). No bejvávalo :)

Jsem rád, že se to dá číst. Ono, byly to tenkrát pěkný nervy, hlavně s Jičínem...

 

06.07.2010 11:46 | Autor neznámý

Jelikož jsem s Robertem Cvekem zhruba stejně starý, tak tipuju Red Dragon. A jsem rád, že jsem se závisloti na této hře i ji podobným dávno zbavil. Jinak samozřejmě pěkné články.

06.07.2010 09:53 | Autor neznámý

Že by Dark Elf? (ta onlinovka).

06.07.2010 09:39 | Autor neznámý

Výborné články od výborného autora, jen houšť a větší kapky !