Skvělý start Morozeviche

22.07.2009 06:59 | Biel 2009

Superturnaj ve švýcarském Bielu má za sebou úvodní trojici kol, přičemž v každém z nich jsme se vedle dvou nerozhodných výsledků dočkali i jedné výhry bílých. Nejvíce dobrého losu v podobě dvou bílých figur v řadě využil dru...

Superturnaj ve švýcarském Bielu má za sebou úvodní trojici kol, přičemž v každém z nich jsme se vedle dvou nerozhodných výsledků dočkali i jedné výhry bílých. Nejvíce dobrého losu v podobě dvou bílých figur v řadě využil druhý nasazený Alexander Morozevich. Nejprve útokem na královském křídle přehrál obhájce loňského prvenství Evgeny Alekseeva, následující den mu pak výhru doslova daroval nejvýše nasazený Gelfand. Není pochyb o tom, že před závěrečnou hrubou chybou Izraelce měl ruský reprezentant drobnou výhodu, nicméně způsob, jakým partie skončila, se na světové úrovni rozhodně nevídá. Morozevich připravil elementární jednotahovou hrozbu, kterou ale Gelfand vůbec neviděl, čímž přišel o figuru a okamžitě vzdal.

Tento tenisovou terminologií řečeno breakball se mu povedlo udržet díky trpělivé hře v partii 3. kola s francouzským mladíčkem Vachier-Lagravem. Francouz získal v sicilské dlouhodobou drobnou výhodu, nicméně vystupňovat se mu ji ani po více než 40 tazích nepodařilo. Do role přímého pronásledovatele se výhrou nad Fabianem Caruanou pasoval opět ve velmi dobré formě hrající Vassily Ivanchuk. Jestliže Morozevich proti Gelfandovi použil střelcovu hru, tak „Chucky“ použil ve světové špičce ještě méně obvyklé zahájení – hru čtyř jezdců v obraně, z čehož však nakonec vznikla velmi zajímavá partie. Ačkoliv materiální nerovnováha v některých fázích partie vyznívala výrazně v neprospěch italské jedničky, nakonec vyvázl pouze s pěšcem méně, navíc při přítomnosti nestejnopolných střelců. Při účasti věží jsou však podobné pozice v drtivé většině případů prohrané a nejinak tomu bylo i včera.

Jediné rezultativní partie třetího hracího dne (Stránky turnaje)

Výsledky

1. kolo - neděle 14:00
Alexander Morozevich 1 – 0 Evgeny Alekseev
Boris Gelfand ½ Fabiano Caruana
Maxime Vachier-Lagrave ½ Vassily Ivanchuk
2. kolo - pondělí 14:00
Alexander Morozevich 1 – 0 Boris Gelfand
Fabiano Caruana ½ Maxime Vachier-Lagrave
Evgeny Alekseev ½ Vassily Ivanchuk
3. kolo - úterý 14:00
Maxime Vachier-Lagrave ½ Alexander Morozevich
Boris Gelfand ½ Evgeny Alekseev
Vassily Ivanchuk 1 – 0 Fabiano Caruana

Odkazy

Odkazy

web
on-line
4x 1666x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
24.07.2009 09:26 | Autor neznámý

Ne, že bych tomu nějak rozuměl, ale kouknul jsem do akvárka a divné bylo až 47...De3, i když radši bych to stejně hrál na dámském křídle b4 atd.

23.07.2009 22:45 | Autor neznámý

Tak jsem koukal, co se stalo, že Moro prohrál s Caruanou a evidentně to přepísk počínaje někde tahem h5.

23.07.2009 22:25 | Autor neznámý

  ale zítra se už možná bude lámat chleba...

23.07.2009 20:37 | Autor neznámý

Tak jsem na otočku doma... dnes moro prohrál.. a Čuky remis