Banickým zlatokopem IM Šimáček. Normy však nikdo nevytěžil

14.09.2009 13:42 | 32. Banický kahanec

Trojice mezinárodních mistrů obsadila v konečné podobě čelo turnajové tabulky, za což jim náleží všechny tři cenné kovy, ale mise za dosažení norem zůstala nesplněna. K šestiapůlbodové hranici potřebné ke zisku velmistrovského...

Trojice mezinárodních mistrů obsadila v konečné podobě čelo turnajové tabulky, za což jim náleží všechny tři cenné kovy, ale mise za dosažení norem zůstala nesplněna. K šestiapůlbodové hranici potřebné ke zisku velmistrovského balu byl nejblíže zlatý IM Pavel Šimáček, který popisuje průběh turnaje v níže uvedeném rozhovoru, a IM Marián Jurčík, který ztratil možnost bojovat o normu po remíze v osmém kole. Bronz si za celkových pět bodů odváží IM Peter Michalík, který se jen ve dvou případech rezešel se svými soupeři smírně.

Na slovíčko s ředitelem turnaje

Na normu nikdo nedosáhl. Panovalo zklamání? "Pavel Šimáček mal k norme najbližšie, v poslednom kole musel vyhrať proti Igorovi Stohlovi. Súperi rozohrali divoký variant sicílskej, Pavel obetoval figúry aj veže, ale partia nakoniec skončila večným šachom. Jeho sklamanie bolo o to väčšie, že po partii Peter Michalík ukázal pomerne jednoduchú forsírovanú výhru, ktorú Pavel ani Igor nevideli... Marián Jurčík už stratil nádej na normu v predposlednom kole, ale o to viac treba oceniť jeho húževnatosť v poslednej partii proti Csibovi, kde nakoniec vyhral horšiu pozíciu." popisuje Jan Helbich.

Trojice velmistrů dosáhla shodně 50% bodů a opticky rozděluje tabulku na úspěch a neúspěch. Čím si to vysvětlujete? "Traja veľmajstri mali medzi mladými dravcami ťažký život. V turnaji nebol žiadny slabý hráč, každý mohol poraziť každého. 16-ročný Andreas Strunski porazil GM Krivosheya aj GM Poláka, GM Stohl podľahol Michalíkovi... Šimáček s Jurčíkom viedli od začiatku do konca, zatiaľ čo veľmajstri striedali lepšie výkony s horšími. Myslím, že záverečné poradie spravodlivo odzrkadľuje ich momentálnu formu."

"Veĺmi príjemným oživením turnaja po ľudskej aj šachovej stránke bola účasť Masa Hafizula. Hral trošku iné šachy, než na aké sme v našich končinách zvyknutí. A hral veľmi rýchlo, často v bleskovkovom tempe, čím strašil protihráčov. Ako sa sám priznal, jedine Marián Jurčík ho donútil porušiť pôst počas ramadánu (od východu do západu slnka nejedol ani nepil tekutiny), a po 12.Dd5 rýchlo vypil tri šálky kávy..."

Medailisté (zleva): stříbrný Marián Jurčík, zlatý Pavel Šimáček a bronzový Peter Michalík

Účastníci (zleva): Dominik Csiba, Sergej Krivošej, rozhodčí Kysel, vítěz Pavel Šimáček, Hafizulhelmi Mas, Igor Štohl, Tobias Hirneise, Andreas Strunski, Peter Michalík, Marián Jurčík a Tomáš Polák

Na slovíčko s vítězem

Další první místo v turnaji! Ale norma opět unikla. První pocity?
"Rozporuplné - jsem samozřejmě rád, že se mi podařilo vyhrát v tak silném turnaji, ale přeci jen mým cílem byla velmistrovská norma a tím pádem nemůžu být spokojen."

V pozici na diagramu z partie Šimáček-Štohl přišlo 25.Dd5? což dovedlo bílého brzy do remízy. Najdete správný, vítězný úder?

Poslední kolo tě čekal jeden ze tří velmistrů Igor Štohl a jen celý bod pro tebe znamenal spokojenost. Jaká byla příprava na partii a jaký byl průběh?
"Věděl jsem, že půjde o všechno a tak jsem hledal způsob, jak neprůstřelného Igora překvapit. On mě však v zahájení zaskočil tím, že přistoupil na nekompromisní boj v iracionální pozici, která nás oba stála hodně času. I když v průběhu partie je černá pozice asi o chlup perspektivnější, naskytla se mi možnost po Igorově riskantním tahu Ke7? získat rozhodující výhodu. V časové tísni jsem ale bohužel nenašel vyhrávající úder a partie skončila jen věčným šachem."

V turnaji jsi zaznamenal nejvíce výher, ale také jednu prohru. Nechybí právě ta půlka (alespoň)?
"No chybi - ale tentokrát se nemůžu vymlouvat na přílišný risk, protože onu partii jsem chtěl "jen" remizovat. Jenže se to jaksi zvrtlo..."

Několik "normových" turnajů máš již za sebou. Hraje nějakou roli los?
"Hodně je v takovém typu turnaje cítit uvodní los - 1 bílé navíc jsou určitě výhodou. A taky je dobré v uvodních kolech zaznamenat aspoň jednu výhru. Posílí to sebevědomí a i soupeři pak mají větší respekt."

Což se ti zde podařilo! Co tedy v turnaji nevyšlo dle představ?
"Když si to zpětně promítnu, tak jednoznačně klíčová je ta už zmíněná prohra. Protože když tu partii škrtnu, potřebuji na normu uhrát 6,5 bodu z osmi partií se silnými hráči a k tomu je zapotřebí nejen velká šachová síla, ale i kus štěstí. Můj neúspěch mě mrzí o to víc, že mi v tomto turnaji štěstí přálo a i ta vytoužená norma byla tak říkajíc na dosah."

Musí se bojovat dál! Kdy plánuješ další útok na normu?
"V nejbližší době mě čeká exhibiční zápas s Ríšou Biolkem juniorem ve Valašské Bystřici a pak se začnu těšit na Evropský klubový pohár, kde teoretická šance na normu existuje. Další útoky pak ještě naplánované nemám."

Co bys přidal závěrem?
"Turnaj byl velmi dobře organizován, jako účastník jsem měl o zábavu postaráno, kromě turnaje organizátoři zajistili zápas v kuželkách, tenisu i případné logistické problémy účastníků promptně řešili."

Simultánka

Jako se chodí na výchovné koncerty, tak v Prievidzi udělali "výchovné simultánky". "Na simultánke hrali deti z 8 základných škôl a 2 gymnázií v Prievidzi. Hrali proti všetkým 8 hráčom okrem Jurčíka a Hafizulhelmiho, ktorí v tom čase dohrávali partiu prvého kola. Ohlasy boli výborné, nechali sa strhnúť skvelou atmosférou a motivoval ich aj nízky vek "šachových majstrov". Mnohí z nich sa už hlásia do krúžkov, ktoré začíname organizovať pre nový školský rok na budúci týždeň. V dome kultúry, kde sa simultánky hrali, sa pozitívna šachová energia dala krájať..." přiblížil atmosféru hlavní organizátor Jan Helbich.

Fotografie ze simultánky

Skoro celá stovka dětí a mládežníků čekala na osm silumtánkových "borců". Levou řadu brázdí GM Tomáš Polák, vpravo IM Tobias Hirneise

Jediný úspěch v podobě remízy zaznamenala s GM Tomášem Polákem Silvia Žákovičová

Simultánku odehrál i IM Pavel Šimáček

Partie

Odkazy

Oficiální stránka - Banický kahanec
Šachový klub Prievidza
9x 2001x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat
16.09.2009 16:46 | Autor neznámý

preklikl jsem mel napsat dh8 a mat (v dalsich tazich) ale souhlasim ze g6 hned je konec hned

14.09.2009 16:40 | Autor neznámý

Souhlas s:...

14.09.2009 16:06 | Autor neznámý

Hezký mat je po 1. Df5 Da3? 2. Dxe5 (Ve6 Kf8 by ještě prohrávalo) Kf8 3. Dh8 Ke7 4. Ve6 fxe6 5. Dg7 mat, tuším epoletový.

14.09.2009 16:02 | Autor neznámý

Ota - nechce se mi to počítat, ale na Df5 mi vadí Vxd7.

14.09.2009 16:01 | Autor neznámý

Každopádně je Dd5 divnej tah, to už šancovnějc vypadá Df5, kdy nejde Df4 pro Df6+ s pěkným matem Vh8. Po tom Ve6 je asi místo g6, kdy se černý cuká pomocí Vxd7, jistější Dh8+, Df6+ a Vh1. Tak snad na Poháru, Šimi.

14.09.2009 15:55 | Autor neznámý

Df5 s dalším Df6+ (i po ... Df4) nejde?

14.09.2009 15:22 | Autor neznámý

jestli koukam spravne, tak Ve6 jo , ale ne potom Dg8 mat ,ale g6 a ted nejde pokryt mat

14.09.2009 15:18 | Autor neznámý

Jakej mat???

14.09.2009 14:32 | Autor neznámý

myslim ze je to ve6+ fxe6 a dxh7 a dg8 mat , je to tak? pokud kf8 tak stejne dxh7 a nejde pokryt mat. ale u partie nevim nevim, tady jsem vedel ze tu je uder u partie je to urcite slozitejsi najit...