Buldozerem spíše Mateusz Bartel!

13.05.2009 17:59 | 31.Banícky kahanec

V pondělí jsme zavítali do slovenské Prievidze, kde se právě chystalo předposlední deváté kolo 31. ročníku Banického kahance. V prostorách místního šachového klubu se odehrával dvoukolový souboj šesti velmistrů. Pomyslné národn...

Silná sestavička. Nadpis našeho úvodního článku Nejsilnější turnaj od Piešťan 1922!, převzatý ze stránek pořadatelů, vyvolal v diskuzi ihned různé reakce ohledně pravdivosti tvrzení. První moje otázka na přítomného prezidenta klubu Martina Dobrotku byla tedy nasnadě. Neupravíte trochu roky? "Nechal bych to na historicích," říká s úsměvem a dodává: "Dá se to opravdu těžko porovnávat, ELO dříve nebylo." V každém případě se dá hovořit o nejsilnějším ročníku Banického kahance. Ve více jak třicetileté historii se jednalo vždy o uzavřený turnaj, ve kterém povětšinou hrálo 10-12 hráčů. "Před rokem jsme tradici Banického Kahance obnovili," informuje Martin Dobrotka. Ke cti pořadatelům patří dokonale zvládnutá historie turnajů.

GM Mateusz Bartel

"Budu jako buldozer," pronáší před partií s Lubomírem Ftáčnikem Ján Markoš. Během našeho rozhovoru tak po očku sledujeme rozehrávající se pozice a po Markošově pěšcovém nástupu g4-h4 máme tak trochu obavy, aby se k nám neprovalil přes zeď, která nás odděluje od hrací místnosti. "Marky bojuje jako lev, lepší pozice ale nedotáhl do vítězství, některé dokonce přetavil do prohry," nastiňuje průběh prezident klubu Dobrotka. V turnaji není nikdo bez prohry a ze třiceti odehraných partií plných 50% končí rezultativně! Jako "buldozer" se po celý turnaj spíše chovala nasazená jednička. "Skvěle hrál Bartel a jeho vítězství je zasloužené. Zaskočit ho dokázal pouze Tomáš Polák ve 4. kole," říká Martin Dobrotka. Jasnému vítězství Poláka Bartela v turnaji se věnují i na chessdom.com, kde naleznete i komentovanou partii Bartel, Mateusz - Ftáčnik, Lubomír.

GM Ján Markoš si rovná pěšce k chystanému "buldozérskému" útoku proti GM Lubomíru Ftáčnikovi (foto: nss.cz)

GM Vlasimil Babula měl v 9. kole černé proti GM Mitonovi (foto: nss.cz)

Královským pěšcem chtěl srovnat GM Mateusz Bartel nepříznivé skore s GM Tomášem Polákem (foto: nss.cz)

konečné pořadí

Por.TMenoEloFED123456Body TB1  TB2  TB3 
1GMBARTEL Mateusz2601POL***1 11 ½0 11 1½ 18,035,500,07
2GMBABULA Vlastimil2584CZE0 0***½ ½½ ½1 ½1 15,521,500,03
3GMMITON Kamil2596POL0 ½½ ½***½ ½1 ½½ ½5,023,000,01
4GMPOLAK Tomas2508CZE1 0½ ½½ ½***0 0½ 14,523,000,02
5GMFTACNIK Lubomir2559SVK0 00 ½0 ½1 1***½ ½4,017,250,02
6GMMARKOS Jan2571SVK½ 00 0½ ½½ 0½ ½***3,015,250,00

Partie

Moderný šach

Šachový klub Prievidza vydává od začátku roku 2009 šachový časopis Moderný šach. Jaké jsou první zkušenosti? "Právě jde do tisku třetí číslo, takže ohledně zkušeností jsme teprve v začátcích," uvádí Martin Dobrotka. Ohledně náplně časopisu je však jasno: "Klademe důraz na slovenské soutěže nebo na turnaje, kde se objevují slovenští hráči. Uvidíme do budoucna, kam se posuneme." Materiál pro více jak osmdesát stránek zajišťují také externisti. Pravidelnou tréninkovou rubriku má např. Tomáš Polák: "Spolupráci si pochvalujeme, Tomáš Polák tvoří pravidelně trénink, své příspěvky zasílá např. i Ján Markoš," popisuje Martin Dobrotka.

Odkazy:

Šachový klub Prievidza
Banický Kahanec - historické tabuly
Moderný šach
V pondělí jsme zavítali do slovenské Prievidze, kde se právě chystalo předposlední deváté kolo 31. ročníku Banického kahance. V prostorách místního šachového klubu se odehrával dvoukolový souboj šesti velmistrů. Pomyslné národní dvojičky tvořili nejvýše nasazení Poláci Mateusz Bartel a Kamil Miton, barvy české republiky hájili Vlastimil Babula a Tomáš Polák, domácí Slovensko reprezentovala dvojice Ján Markoš a Lubomír Ftáčnik.
1x 1537x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
14.05.2009 12:13 | Autor neznámý

Ďakujem Novoborskému a špeciálne pánovi Boleslavovi za pekné informácie o našom turnaji. Za organizátorov chcem povedať, že nás potešil vysoký počet rezultatívnych partií a celková bojovnosť. Samozrejme vidíme možnosti na zlepšenie a niektoré sa pokúsime zrealizovať už na septembrovom turnaji (9. kategórie). Od 11.5. som v Sarajeve a sledujem tretí najstarší turnaj v Európe (historici nech ma prípadne opravia) po Hastingse (ten sa žiaľ hrá už iba ako open) a Wijku. Večery trávim v zaujímavých rozhovoroch so Sergejom Movsesjanom v Šachovom klube Bosna, ktorý je veľmi zaujímavým fenoménom. Moje poznatky, rozhovory a partie z turnaja budú zverejnené v Modernom šachu č. 4.

Naše turnajové ambície určite nekončia.