Hry duševních sportů bez českých šachistů

04.10.2008 10:10 | 1st World Mind Sports Games

Premiéra Světových her duševních sportů (1st World Mind Sports Games) se koná ve dnech 3. – 18. října 2008 v Pekingu. Hry se budou konat v místech, kde přede dvěma měsíci probíhaly letní olympijské hry. Při prvním ročníku se bud...

Premiéra Světových her duševních sportů (1st World Mind Sports Games) se koná ve dnech 3. – 18. října 2008 v Pekingu. Hry se budou konat v místech, kde přede dvěma měsíci probíhaly letní olympijské hry. Při prvním ročníku se bude soutěžit v pěti hrách – go, šachu, bridži, mezinárodní dámě a čínském šachu. Akci pořádá Mezinárodní asociace duševních sportů, která hry pořádá pod patronací GAISF (The General Association of International Sports Federations). Celkem se her zúčastní 2500 sportovců + 600 členů doprovodu ze 150 zemí světa. Mezi 25 Čechy nenajdeme, bohužel, žádného šachistu, účastní se pouze goisté, bridgisté a hráči dámy. Fandit tak můžeme 13 slovenským šachistům mj. Jánu Markošovi, Tomáši Likavskému, Martinovi Mrvovi, Peterovi Vavrákovi, Evě Repkové a dalším.

Šachová část zahajuje pro 635 hráčů právě dnes od 9:00 našeho času individuálními turnaji v bleskovém šachu, na které navazuje zítra semifinálová a finálová část od 4:00. Od 5. – do 8. následuje rapid jednotlivců, 8. a 9. se hraje bleskový turnaj smíšených dvojic a 9. až 12. smíšený rapid. Hry uzavřou soutěže družstev v těchto dvou disciplínách .

Oficiální web trochu ignoruje žebříčky Elo, ale při projíždění startovních listin jsem narazil mj. na Ázerbájdžánce Mameďarova či Gašimova, Bulhary Topalova a Stefanovovou, skvělý domácí tým či skvělé Rusky (muži jaksi chybí). Absenci některých hráčů lze i vysvětlit tím, že Peking se ke konci kříží s Evropským klubovým pohárem.

Velmistr Ján Markoš v Pekingu nebude do konce – 16. října nastupuje již v novoborském dresu na Evropském klubovém poháru v Řecku.

Z Pekingu se již ozval náš reportér GM Ján Markoš, zatím se ale vyrovnává s šestihodinovým časovým posunem. Nabídnout Vám tak mohu reportáže českých goistů. Namátkou vybírám úryvek: „Peking nás měl přivítat rozbřeskem. Chyba lávky! Vítaly nás zmatené pořadatelky, mlha a hlavně příšerný smog. Po slunci ani památky. Autobusem jsme byli odvezeni do olympijské vesnice, kde nás čekala zdlouhavá registrace, jelikož v řadách pořadatelů vládl zmatek. Naštěstí nám všechno zařizoval vedoucí výpravy Martin Kovařík. My jsme pouze trpěli čekáním, hladem a žízní, protože výměna peněz byla na programu až posléze. Nepříjemným překvapením bylo zjištění, že naše výprava nebydlí pohromadě, jak bylo původně avizováno. Dokonce nebydlíme ani ve stejné budově! Stravujeme se taktéž odděleně. Abych však jenom nekritizoval... musím říct, že ubytování je tady opravdu luxusní. Všichni Číňané jsou navíc velice vstřícní a milí, i když konverzace v angličtině občas drhne. Jídlo máme třikrát denně formou švédských stolů. Ač jsem se na zdejší kuchyni velice těšil, hotelová strava zatím není nijak moc odlišná od české "číny". Večeře jsou kupodivu pestřejší a objemnější než obědy.“

Průvod s českou vlajkou. (autor: Martin Kovařík, zdroj: eGoban)

Nemám už, bohužel, více času se tím zabývat, ale on-line se mi shlédnout nepodařilo. Vyžaduje instalaci asi 2,5MB souboru, to celé v čínštině. Riskl jsem to za Vás, kýženého on-linu se ovšem nedočkal. Jediné partie jsem tak shlédl v sekci video – např. zajímavou bleskovku Hou Yifan.

Odkazy:

web
česká výprava
slovenská výprava
6x 1566x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
05.10.2008 16:18 | Autor neznámý

Soutěž uváděná jako Mind Sports Olympiad se koná už řadu let v Anglii, seznam soutěží je o dost bohatší, letošní se dá najít třeba na h*t*t*p://sweb.cz/hakvago/

04.10.2008 18:22 | Autor neznámý

Duševní hry asi odkoukali Číňani na Czech Open :-)

04.10.2008 13:08 | Autor neznámý

Však jsme taky účastníky chvíli hledali:-). Tak do toho, atleti!

04.10.2008 11:30 | Autor neznámý

pomerne vtipne je, ze ked kliknete na to "ceska(slovenska) vyprava", tak tam su ucastnici uvedeni ako "Athletes"...

04.10.2008 10:48 | Autor neznámý

taky si myslím. Jinak jsem taky někde zahlédl, že Topa nebude. Často to bejvá již taktika, mít uvedeno "velké jméno" a pak z toho nic není.

04.10.2008 10:46 | Autor neznámý

Mám dojem, že Topalov to nakonec bojkoval a nehraje. // Stejně už mi připadá, že těch akcí je moc a je to všechno přeplácaný a zbytečně komplikovaný...