World Cup Vítězem Jan-Krzysztof Duda

06.08.2021 02:46 | Zahraniční zprávy

Dokonáno jest. Vítězem se stal, zcela zaslouženě, Jan-Krzysztof Duda. Druhým je Sergej Karjakin a na třetím místě skončil Magnus Carlsen.

Dneska jsme mohli vidět dvě umělecká díla. Zatímco JK Duda "oživil" jemnocit velkých mistrů koncovek. Tak mistr světa Magnus Carlsen zavzpomínal na velké romantiky dávných dob.

JK Duda byl velmi dobře připraven, alespoň si to myslím. Myšlenku s Da4 a Sb5 a pak Ke2! měl (asi) v přípravě. Černými hrající Sergej Karjakin přešel do koncovky, která jen zdánlivě mohla dávat šance na remízu díky nestejnobarevným střelcům. Ve skutečnosti to byl smrtící prvek pro černého. JK ještě začaroval, když věže zaktivizoval pomocí iluze - Ve5! a Vd7! Iluzí bylo, že to nejde, ale šlo to. Pozice černého se záhy rozsypala. Za chvíli, viditelně smutný Sergej zastavil hodiny a podal soupeři ruku. To byl brilantní technický výkon a také dokonalá vražda, máte-li rádi detektivky. Obrovská gratulace JK Dudovi za vítězství na World Cupu 2021! A také za předvedenou hru. Pokud takto bude hrát nadále, máme dalšího adepta na mistra světa.
Sergej nemusí smutnit. Předvedl výborný výkon a odměnou pro oba borce je účast v příštím turnaji kandidátů.

Magnus Carlsen šel po soupeři tvrdě již od úvodu partie. Nicméně Vladimír Fedoseev to měl těžké ze dvou důvodů. Jednak musel vyhrát (černými), což ještě není tak problematické, pokud by proti němu seděl Pepík Koloběžka, ale naproti seděl "drsný" Nor Magnus Carlsen. A Magnus měl hlad. Jeho hra, to byl zdravý hlad po šachu.
Magnus rozehrál velký orchestr libozvučných myšlenek. Partie vyvrcholila obětí kvality a pak dokonce věže. Magnus nakonec partii převedl do koncovky, kde se černý musel cítit jako svěřenec docenta Chocholouška ve svěrací kazajce. Nemohl se ani pohnout. Zbývalo jediné, zastavit hodiny a pogratulovat mistru světa. Excelentní partie mistra světa. A zcela zasloužené třetí místo.

Zazvonil zvonek a Wolrd Cupu je konec. Děkuji za sledování a určitě se budu těšit u dalších - šachových - akcí.