World Cup semifinále aneb Sergej Karjakin do finále

02.08.2021 19:10 | Zahraniční zprávy

Předně děkuji JK a Magnusovi. Děkuji za remízu. Jak se z housenky vyklube krásný motýl. Tak zde se z remízy vyklubou minimálně dva krásné rapidy. Bude se na co dívat. Sergejovi gratuluji k postupu do finále!

JK Duda hrál 1.e4, španělskou a Magnus Carlsen "nabídnul" tzv. Marshalla. JK odmítl a zřejmě byl připraven z partie Bacrot-Carlsen. Nicméně Magnus z této partie uhnul (hrál 8...Vb8 místo 8...Sb7). A nakonec byl na šachovnici Marshall, ale divný, s otevřeným "a' sloupcem. 
Kritická pozice přišla po 18.Df1. Černý byl na křižovatce. Jedna šipka/cesta vedla do rovinatého kraje divných bytostí. Hry na remízu. Druhá šipka/cesta vedla do hustého lesa. Plného strašidel, ale také pokladů. Co si vybrat?
Magnus si po téměř půl hodinovém přemýšlení vybral cestu do remízy. Nebyla to možná plně rovná cestička na sluníčku, ale pro mistra světa relativně pohodová trasa. JK obětoval kvalitu. Mistr světa se ještě nadřel na remízu a jen to ukazuje, jak velkou praktickou sílu JK má. 

Sergej Karjakin bílými záhy po zahájení "usnul" s Vladimírem Fedoseevem. Velmi výmluvné, jeden moment byl záběr na hodiny, kde černý měl přes hodinu a půl a bílý už jenom něco přes 50 minut. Příprava zde Sergejovi evidentně nevyšla.Ale pak Vladimír (pro mne nepochopitelně) blicnul 21...Vf8? A Sergej toho hned využil a získal jasně lepší pozici po 24.e6!! Na další dva tahy strávil černý skoro 45 minut (!) ale z (jasně) horší pozice se nedostal. Naopak se snažil násilně "opravit" situaci, ale jen si více oslabil pozici a Sergej mu nedal šanci. Sergej vyhrává a postupuje do finále!

Zítra rapidy, třikrát hurá!

Robert Cvek

-
. kolo -
1x 1965x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
02.08.2021 19:11 | Petr Koutný

-
. kolo -