World Cup semifinále aneb Bitva Gigantů

03.08.2021 17:56 | Zahraniční zprávy

Uff. Tak to skončilo. Druhá rapidová partie byla pro silné povahy. V 74. tahu se mistr světa vzdal a JK Duda jde do finále!

Obrovská gratulace JK Dudovi k postupu do finále a eliminaci mistra světa!

První partie byla v plné režii mistra světa. Nejdříve pozici vyrovnal a pak získal slibnou iniciativu za pěšce. Nicméně - přes slibná pokračování - Magnus opakoval tahy. Remíza.
 
Druhá partie přinesla Bitvu Gigantů. To byla neuvěřitelná partie, neuvěřitelný zážitek, thriller do posledních tahů. A tak nevinně to začalo. Magnus dal šach střelcem na b5+ v sicilské obraně. Vznikla jakoby nezáživná pozice, kde se ale skrývalo spousta strategických i taktických motivů. Partii rozebírám, tak se podívejte. 

Jeden moment šel Magnus střelcem na e3 a pak zase zpět. Tím dal soupeři iniciativu. JK začal soupeře tlačit. A když přešel do koncovky, zdálo se, že je konec. Ale to nám skončilo teprve druhé dějství. Třetí bylo nejdramatičtější.

JK mohl vyhrát, ale nenašel (v té rychlosti, na jeden tah 10 sekund) ...f6 a koncovka se vyrovnala. V ten moment asi nejeden divák sledující stroj pomyslel na remízu. Ale asi chtěl Magnus vyhrát, těžko jinak vysvětlit jeho nápad s tahem b5.

A pak začal hrát nekompromisně JK. Hlavně Magnus pak s minimem času nenašel jediný tah 62.Sd4 a bylo po partii. JK mu nedal žádnou šanci.

Takže Finále bude Sergej Karjakin x JK Duda. Komu budete fandit a kdo myslíte, že vyhraje?

-
. kolo -
12x 2999x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat
04.08.2021 08:31 | giocozo

Někomu může připadnout nenormální hrací tempo, někomu zas vyřazovací systém a někomu zas může připadat nenormální armagedon...

04.08.2021 08:27 | giocozo

Pavel Ch - Souhlas. Jiří Kadlec - Spíše je to otázka zvyku, než něco, co je a nebo není normální. Jak píše Pavel Ch, do turnaje kandidátů se dá kvalifikovat 3 způsoby a World Cup je jen jeden z nich. A turnaj kandidátů už Magnus logicky hrát nebude.

04.08.2021 07:55 | Pavel Ch

Jiří Kadlec:

Pásmové a mezipásmové turnaje byly jasné vymezené stupně bojů o MS.

Zde na nss po jejich návratu v diskuzích žádá často V.V. (alias Marhula) a mnozí se mu smějete, že je 100 let za opicemi.

--

Nyní je systém jednoho turnaje kandidátů, do které se dá kvalifikovat 3 směry. Jedním z nich je ze "svěťáku". To je prostě světový pohár pro nejlepší hráče, aby si zahráli o Pohár, šampiona světového poháru. A kromě toho (až za druhé) se tím určí 2 do turnaje kandidátů. Tak je nesmysl, aby mistr světa, který bude na trůnu třeba 15 let, svěťák nemohl nikdy hrát. I v dalších dvou směrech, kde se rekrutují kandidáti, to ovlivňuje stávající mistr světa, to bysme mu museli zakázat úplně hrát. 

---

To holt musíte jedině říci, že byste změnil psotupy do turnaje kandidátů, návrat dle Marhuly nebo jinak. Ale Magnus za to fakt nemůže a je dobře, že hraje mistr světa nejsilnější turnaje.

---

 Byl jinak Magnus první mistr světa, který po zisku titulu prohlásil, že by mu ani nevadilo, kdyby více než stoleté "zvykové právo" mistra světa v šachu bylo zrušeno a hrálo by se o mistra světa jako ve všech ostatních sportech. Tedy by se pral o MS znovu od začátku. Ať to chcem nebo ne, za to muyes

04.08.2021 07:36 | Jiří Kadlec

giocozo: V celé historii postupových bojů o právo vyzvat k zápasu mistra světa, tedy od roku 1949, ať už to byly mezipásmové turnaje, turnaje kandidátů, 9x Word Cup (od roku 2005 vždy po dvou letech), či Grand Prix (2008-9, 2012-13, 2014-15, 2017 a 2019) bylo nemyslitelné, že by se jich zúčastnil mistr světa a vyřazoval své konkurenty. Úřadující šampión vždy čekal až na vítěze náročných postupových bojů. Výjimka se stala za zmíněných 73 let jen 2x a vždy to byl Carlsen. V září 2017 ve World Cupu v Tbilisi a nyní v Soči. Vám to přijde normální, mně ne, proto jsem to zmínil.

04.08.2021 04:02 | giocozo

Ano...mohou se cítit poškozeni, že je vyřadil mistr světa. :) Turnaj je štědře dotovaný, nevím proč by ho nemohl Magnus hrát. Naopak, buďme rádi, že nám Carlsen hraje ! V historii bylo hodně případů, že toho mistři světa moc nesehráli.

03.08.2021 22:41 | Jiří Kadlec

Jelikož World Cup je bojem o turnaj kandidátů, tak si myslím, že Carlsen coby mistr světa v tomto turnaji vůbec hrát neměl. Vyřadil z boje o postup Wojtaszka a Jesipenka, kteří se díky tomu mohou cítit poškozeni. 

03.08.2021 22:21 | Petr Koutný

Honzales77 - Carlsen bylmimo pořadí ve hře o postup na turnaj Kandidátů, takže i kdyby to vyhrál Magnus Carlsen, pak postupuje třetí v pořadí. teť to není potřeba, protože postupují první dva a Magnus si zahraje o třetí místo. Je mí malinko líto Episenka, ten by si to finále, nebýt magnuse možná taky uhrál. Prostě pech na los. 

03.08.2021 22:02 | MaX

Konečně někdo komu se dá fandit. Jde do (zdravého) risku a snaží se vyhrát remizové pozice.

03.08.2021 21:49 | honzales77

Kdyby postoupil Magnus Carlsen do finále tak by postoupil jenom jeden do turnaje kandidátů?Nebo jak by to bylo?Díky za odpověď.

03.08.2021 20:53 | Marhula

Az bude hrat světák většina hraču z první desítky - mužeme hovořit o souboji gigantu - není anand so nakamura radžabov atd. - carlsen šel s kuží na trh-co se týče finále karjakin má daleko vetší zkušenosti - lépe kombinuje- měl by vyhrat-tipuji 60/40 pro karjakina děkuji.

03.08.2021 19:55 | Petr Koutný

Aby to nezaniklo, jak Duda tak i Karjakin tímto finálem postupují na další turnaj Kandidátů. Tedy turnaj, který vybere příštího vyzyvatele Mistra světa! Hned na první pokus vyhrát právo hrát turnaj Kandidátů je skvělý úspěch pro oba dva hráče. mají skoro dva roky na to, aby se na možný vrchol své kariéry dokonale připravili. Ti statní si toto právo ještě musí vybojovat. Samozřejmě třetí jméno je poražený ze zápasu Carlsen - Nepomniachtchi. No a každým dalším obsazeným místem v tomto turnaji bude větší a větší tlak na šachisty, o kterých se mluví jako o budoucím Mistru světa a přitom ta šance nemusí přijít tak lehce. Proto tito dva, už to mají jisté! 

03.08.2021 19:42 | sarmatam

Duda, psychika, hodně mu to pomůže,jj můj názor......