World Cup 5.kolo aneb přituhuje

27.07.2021 08:24 | Zahraniční zprávy

Jde cítit napětí. Přituhuje. Jedna chyba a jde se domů. Je to tvrdé, ale je to KO systém. Peter Svidler to "dobře" pocítil na vlastní kůži. Ale pojďme od začátku.

Pokud chce Magnus Carlsen udělat remízu, pak ji udělá. Magnus má ze soupeře - Andreje Esipenka - rozumný respekt. Partii od začátku až do konce hrál na jistotu. Remíza. Rozhodne se v rapidech. Na rapidy si už nyní dělám potřebné pohodlí :-) Těším se na to, jako malý Albert na kompas.

Moc se toho nestalo v partii mezi GM Piorunem GM Bacrotem. Bílý měl asi malou výhodu, kterou ale francouzský velmistr eliminoval. Myslím si, že zcela zasloužená remíza.

 JK Duda měl bílé figury a trochu mu - tradičně - "za haprovalo" zahájení a nestál moc dobře. Nicméně pak se bránil na jedničku a Saša Griščuk musel souhlasit s remízou. Jsem velmi zvědav kdo postoupí.

Vasif Durarbayli měl bílé figury s GM Viditem. Ale nepodařil se mu přechod ze zahájení do střední hry a přistál v nepříjemné pozici. Partie se mu obecně nepovedla a po zásluze prohrál. Na partii se podíváme. Jinak hezký výkon GM Vidita!

Tvrdý boj se rozhořel mezi Velimirem Ivičem a Vladimírem Fedoseevem. Vladimír zvolil dost riskantní variantu. Na šachovnici vznikla ostrá pozice. Vladimír obětoval pěšce, pak přišel o dvě figury za věž, nebo to obětoval? V každém případě se pak musel přesně bránit, aby partie skončila remízou. Na rapidy jsem velmi zvědav.


GM Martirosyan měl bílé figury a výhru ze včerejška s GM Tabatabaeiem. Takže mu stačila remíza, ale... Hrál přesně tak, jak se hrát nemá, pasivně. Partie přešla do koncovky, která je sice objektivně remíza, ale bílý musí dávat pozor. Jeden moment, 57 tah (!) si bílý pozor nedal a přešel do prohrané pěšcovky. Takže i zde se bude  - překvapivě - prodlužovat!Sergej Karjakin s Maximem Vachier-Lagravem (MVL) si dali "volný den", partie skončila super rychlou remízou. Na konci partie měl bílý 1:33 a černý 1:40. Mimochodem stejně remizoval (nevím kdy a kde) Šak s Maximem.

Peter Svidler měl černé figury a dlouho stál zcela OK, ale pak udělal hrubou chybu se Samem Shanklandem. A byl konec. Na tento klíčový moment se podíváme.

Robert Cvek

-
. kolo -
4x 2459x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
xdavx x

yes

+0 /-0 | 27.07.2021 12:58

Petr Koutný

Aktálně se nastavuje zabezpečení vkládání partiářů. Každý kdo bude chtít vložit partii, bude mít viditelný proklik se žádostí o právo vkládat partie. Mě přijde email a ručně člověka odsouhlasím. Pak může tento diskutér vkládat neomezeně jakékoliv partie. Toto je asi nutné, aby si třeba roboti nenahrávali viry do systému a aby byly stránky stále bezpečené. Toto se doprogramuje v nejbližších dnech a bude to další vylepšení těchto stránek. A další se připravuji. Bylo opraveno vyhledávání článků, které nefunguvalo a už když si napíšete cokoliv do vyhledávání, tak to něco najde. Ty partie jsou další novinkou a další a další se chystají. 

+0 /-0 | 27.07.2021 10:49

Petr Koutný

Zkouška vkládání partii...

+0 /-0 | 27.07.2021 10:29

27.07.2021 10:28 | Petr Koutný

-
. kolo -