World Cup 4.kolo aneb vzrušující rapidy

27.07.2021 07:35 | Zahraniční zprávy

Naštěstí vše dopadlo tak, že jsem mohl nerušeně sledovat rapidové boje a jsem nadšen. Bylo na co koukat a stalo se mnoho zajímavých momentů. Tak alespoň písemně co se dělo.

Magnus Carlsen první partii s Radkem Wojtaszkem remizoval. Druhou - bílými - vyhrál ve velkém stylu. Přestal hrát na útoky a soupeře pozičně usmažil. Doporučuji si přehrát a podívat se co je špatná figura (Ja6).

Největší dojem na mne udělal Andrej Esipenko. Připomíná mi mladého Karpova. Staví figurky na správná políčka, hraje rychle a (sebe)jistě. Daniil Dubov je těžká váha, ale zde byl přetlačen. Esipenko má obrovskou sílu!

Etienne Bacrot dlouho lámal Pavla Ponkratova. Až v posledním klasickém rapidu (pak by šel rychlejší rapid) vyhrál bílými Francii. Bohužel, Francie zde byla zničena.

Saša Griščuk si zkušeně poradil s Antonem Korobovem. Sašovi tento formát sedí a jsem zvědav kam až dojde.

Pořádný souboj byl mezi Vasifem Durarbaylim a Nodirbekem Abdusattorovem. První dva rapidy skončily 1:1. V druhém Nodirbek prohrál Francii, ale blicnul tam prohrávající chybu. Mimochodem mladý Uzbek podle mne prohrál na zahájení a nervy. Protože poslední dva rapidy stál katastrofálně již po zahájení. V poslední partii přišlo neuvěřitelné (v zahájení) ...Sc5? Což je chyba na úrovni klubových hráčů. Nervy, nervy a nervy. Zasloužený postup Vasifa.

Velimir Ivič krásně vyřadil Dmitryho Andrejkina. První partie byla ostrá jako břitva. Když jsem se na partii díval, byl jsem v pohodě, ale Velimir byl tak strašně nervózní, že se to přeneslo i na mne a začalo mne z toho trochu bolet břicho :-) To byla vůbec dramatická bitva až do konce. Dmitry bez dámy (!!) ještě hledal šance a malém nalezl pat, kdyby nebyl soupeř pozorný. Druhá partie už byla na jednu bránu. A já se ptám kdo je Velimir Ivič? Pro mne neznámé jméno, ale skvělý hráč. Další z mladé generace, která jde rozbourat tu starší.

Nádherný byl také souboj mezi Sergejem Karjakinem a Vladislavem Artemievem. První rapid vyhrál Vladislav, ale pak úřadoval Sergej. Sergej na mne působil naprosto koncentrovaně a vyhrál moc hezké dvě partie. Poslední skončila remízou, ale jakou. Vladislav čaroval a šejdil, ale ministra obrany neočaroval.

Peter Svidler zkušeně vyřadil Nikitu Vitiugova. V prvním rapidu Peter moc hezky vyhrál. Když přišlo Sxg7!! tak jsem skoro sebou škubl. Bylo to jako prásknutí bičem. Je to stále velký taktik. Druhou partii si pohlídal.

Dneska pořádné šachové žrádlo, díky za něj!

Robert Cvek

-
. kolo -
2x 3017x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
sarmatam
531 partií, SUPER to je žrádlo :-),du si přehrávat jo ! díky moc.....
+0 /-0 | 25.07.2021 07:22

moh4pkos
Škoda toho Nodirbeka. Takovou vodu si zavařil a úplně se sesypal, gratulace Vasifovi. Je to skvělá ukázka všem jak si prostě motivovaní hráči dokáží ze sebe navzájem na krev vymlátit duši, bez sentimentů. Jesipěnko, mám pocit, že v některých pozicích, kde je potřeba hrát jak se říká rukou, tak za něj hraje Božíčka. Já měl na Ryzen 9 otevřený Stockfish 12 v hloubce 25, a až na ty profilaktické a poziční lidské tahy jel přesně podle stroje. Kromě jejich souboje s Carlsenem je hrozně zajímavý souboj Grišuk - Duda, mladý narazí na hrozně zkušeného v těchto fázích takových to turnajů matadora. No a Karjakin, když ten svůj nějaký návrat myslí vážně, tak teď by mohl..
+0 /-0 | 24.07.2021 21:33