World Cup 3. kolo pohřebiště favoritů

21.07.2021 08:52 | Turnaje

Málokdo asi čekal, že ve třetím kole vypadne trojlístek světových velmistrů. Včera to byl Fabi Caruana. Dneska Anish Giri a Šak Mamedyarov.

Postupuje Radek Wojtaszek, který ve čtvrtém kole narazí na mistra světa Magnuse Carlsena, který působí impozantním dojmem (4/4).

Ve čtvrtém kole přijde "bratrovražedný" souboj mezi GM Dubovem a GM Esipenkem. Jsem moc zvědav, jak to dopadne. Oba hrají skvěle. Dubov je super kreativní hráč, Esipenko zase zvládá složitosti šachů s nadpozemskou lehkostí.

Mladý Uzbek GM Sindarov narazí na Polského GM Pioruna. Dojde do pátého kola?

Zajímavý souboj bude mezi GM Korobovem a GM Griščukem. Anton má minimálně o půl metráku více, ale váhové kategorie v šachu tolik neplatí. Uvidíme.

GM JK Duda narazí na GM Idaniho. JK je jasný favorit, tak uvidíme...

Tvrdý boj se rozhořel mezi GM Viditem a GM Adhibanem. Oba Indové se mydlili hlava nehlava (rychlé partii jsem viděl, maso kolikrát udělal Vidit tah na jedné vteřině). Nakonec se z postupu raduje GM Vidit. Zítra ho čeká GM Xiong.

GM Abdusattorov vyřadil GM Giriho! Což je tedy něco. Partie ukazuji. A mladý Uzbek může jít dále. Zítra ho čeká GM Durarbayli (ano, to je ten borec, co vyřadil Davida).

GM Fedoseev bude mírným favoritem s GM Kovalevem.  Trochu větším favoritem pak GM Andreikin GM Ivičem.
GM Hari bude hrát s GM Tabatabaeiem. Hari má o více než stovku větší elo, takže zde je favorit "jasný".

GM Martirosyan vyřadil GM Mamedyarova! Tak to čekal asi málodko. Zahraje si s GM Brkičem.

Drsný boj byl mezi GM MVL a GM Paravyanem, vůbec největší. Rozhodnout se muselo až v úplně poslední partii - Armageddonu. Během poslední bleskovky (před Armageddonem) se přerušilo, tedy pokud jsem dobře viděl, asi kvůli reklamování remízy? V každém případě MVL nebyl schopen uplatňovat vyhrané pozice s daleko lepším časem. Bylo to obrovské drama sledovat. Ale poslední partie MVL vyšla super. Postupuje! Bude hrát s GM Praggnanandhou.

A čekají nás zajímavé ruské souboje: GM Artemiev x GM Karjakin a GM Vitiugov x GM Svidler. Zde podle mne není favorit.

A ještě dvojice GM Shankland GM Jumabayev. Američan je favorit, ale jednoduché to mít nebude.

Robert Cvek


-
. kolo -
14x 4128x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (14) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
xdavx x

doktor, boze ty jsi osel.

+0 /-0 | 22.07.2021 22:01

doktor.ák

Tak co dnes předvedli Esipenko s Dubovem a mladí uzbečtí talenti byo tak na úrovni Ela 2000. To jsou ti žhaví kandidáti na Mistra světa?

+0 /-0 | 22.07.2021 19:29

xdavx x

doktorak - na celosvetovem meritku ty davidovi uspechy jsou spise okrajoveho razu. Van ani Vasek a Viktor jim tipec nemaji jak zatit, protoze vsichni tri zminovani jsou az na Vaska vekove jiz starsi. Naopak, ja tem mladasum dost preji a srovnani se s nejlepsimi na svete urcite neni na zavadu, naopak to muze byt motor k tomu jit nahoru. Ale jak tu bylo nekolikrat zminovano, sachy nejsou preci ta nejdulezitejsi vec na svete, clovek by mel mit i jine prednosti a znalosti protoze jinak se stane, ze mu zivot probehne mezi prsty aniz by si uzil prekrasneho sveta kolem sebe. a nikdo z nas nema sanci na reparat (tedy snad, ono nic neni nemozne)

+0 /-0 | 22.07.2021 12:39

doktor.ák

Přeji jim hodně štěstí v překonávání Davidových úspěchů. Jen, aby jim do té doby nezaťali tipec Van, Finěk, V.Gažík a další. Jinak omluvte mě za to, že mám ČR a SR rád a nikdy se nesnažím srovnávat se zrovna nejlepším na světě ať se jedná o jakékoliv odvětví.

+0 /-0 | 22.07.2021 12:35

miki24
Pobavil si ma doktor. Navara nie je žiaden Carlsen, čo vyhráva jeden super veľmajstrovský turnaj za druhým. Realita je taká, že jeho najväčší úspech v kariére je asi 5. kolo na World Cupu. Títo mladíci vyrovnajú to Navarovo maximum možno už v 16 rokoch, keď sa dostanú do 5. kola a v neporovnateľnej konkurencii, ako bola v roku 2011.:D Takú majú títo mladíci silu. Majú ďalších ku tomu min. 20 rokov, aby ho prekonali v pohode jeho bájne úspechy... :D
+0 /-0 | 22.07.2021 08:48

Semod
Doktore, Vy jste fakt pt.ák
+0 /-0 | 21.07.2021 20:17

doktor.ák

Zatím mladíci z Uzbekistánu můžou snít o úspěších Davida Navary a historicky hráčů ČSR. To, že hráči bývalého SSSR mají šachy "v krvi" je jisté, vždyť tam snad byly nebo jsou i povinné na základních školách. Prognózy že hráči jiných zemí, v budoucnu, možná, pokud, dosáhnou jistě skvělých úspěchů mně připomínají naši politickou opozici, že v našich zemích je vše špatné.

+0 /-0 | 21.07.2021 19:45

miki24
Doktor.ák oni mali už aj majstra sveta. Teraz majú 4 veľmi mladých veľmajstrov, ktorí môžu dotiahnuť to ďaleko, čo potvrdzujú aj na SP. Česko či Slovensko môže o tom len snívať, aby malo veľmajstrov už vo veku 13 rokov. Uzbekistanu sa podarilo to už dvakrát (majú 4. a 6. najmladšieho veľmajstra šachovej histórie)... Tá mladá generácia bude iné kafé, pokiaľ sa budú venovať len šachu...
+0 /-0 | 21.07.2021 18:31

Petr Koutný

A Doktore, kolik jich má naše země? A klidně k tomu připočti jako bonus dalších deset let, moc se to nebude měnit..:) 

+0 /-0 | 21.07.2021 16:38

doktor.ák

Mě by zajímalo, kolik Mistrů světa v šachu je z Uzbekistánu, kolik hráčů mají 2800+ nebo 2700+, kolik medailí mají z olympiád nebo MS družstev. Určitě by tento výčet zabral několik stran, když mají tak geniální výukové metody. Hodnotit celý systém podle jednoho SP a ještě teprve po 3.kole mně připadá silně přitažené za vlasy.

+0 /-0 | 21.07.2021 15:33

J V
Vypadnutí Fabiana jsem čekal už od té koronavirové aféry s Asiatem. To musí nutně zacvičit s koncentrací jedince. Ani nevím, jak nakonec ten pozitivní test dořešili. Jsem vcelku zvědav, jak to bude do budoucna. Každopádně je to celé na hlavu postavené a snadno zneužitelné.
+0 /-0 | 21.07.2021 13:39

miki24
Marhula. V prvom rade Uzbekistan je 35 miliónová krajina, čo znamená, že za podpory štátu môže mať veľmi veľa šachových nadšencov a z nich sa už niečo narodí. To je výhoda veľkých štátov, že nemusia robiť všetko správne, ale majú toľko ľudí, že talent sa narodí tam proste. Ostáva ho už len objaviť. Pracujú intenzívne na členskej základni už od najmenších. Do roku 2025 chcú, aby tam min. 3% detí hrali šach... Pokiaľ to dosiahnú, tak nejaké talenty určite objavia. Pre najsilnejších organizujú rozprávkové campy. Čítal som, že v Taškente bol Gelfand učiť najlepších hrať šach. Je rozdiel, pokiaľ si môžeš dovoliť veľké mená pre najlepších.
+0 /-0 | 21.07.2021 07:56

Petr Koutný

re Marhula - ty rozdíly mezi tím jak fungují šachy u nás za štědré podpory svazových peněz a jak to funguje například v Uzbekistánu jsou tak obrovské, že k tomu není co dodat. Ono tam kde ruka ruku myje, žádný Mistr světa nikdy nebude. A o tom to asi je. 

+0 /-0 | 20.07.2021 21:42

Marhula
zdravím - co se týče lidí - co si různě přilepšují - různým trenováním děti atd. - jsou to kolikrát lidi kteří nemají ani elo fide 2000 - stačí se podívat na šachové svazy-zda to jsou lidi kompetentní nevím - ale celý systém šachu v česku je maximálně finančně zaměřen na děti-asi v uzbekistánu se maximálně zaměřují na super talenty-a né na velké množství nadějí-otázkou je zda pro gm vana nebude časem česko nerentabilní-co jsem slyšel jsem - nepochopil u gm lázničky k čemu mít 4 vysoké školy.
+0 /-0 | 20.07.2021 21:33