Worek a Michalík - nové tváře v české špičce

06.04.2016 09:00 | ostatní-články

Joanna Worek a Peter Michalík patří od letošního dubna mezi české šachisty. Oba u nás dlouhodobě žijí a poskytli nám krátký rozhovor.

Příchod velmistra Petera Michalíka pod českou šachovou federaci nebyl překvapením. Složitá jednání o přestupních podmínkách prosákla mezi šachovou veřejnost před mnoha měsíci. Příchod původně polské reprezentantky Joanny Worek proběhl naproti tomu skoro bez povšimnutí. Přitom okamžitě převzala pozici české ženské jedničky.

Peter Michalík je pětadvacetiletý velmistr narozený v Bojnicích na Slovensku. Velmistrovský titul získal před pěti lety. Do letošního roku reprezentoval Slovensko v jehož barvách startoval také na dvou šachových olympiádách.


Jste vážným kandidátem do reprezentace, ale hrozilo, že v ní nebudete moci určitou dobu hrát, pokud se česká a slovenská federace nedohodnou na odstupném. Podařilo se vše vyřešit?

Podarilo a nepodarilo... Prestup hráča prebieha v dvoch rovinách. Jedna je dohoda medzi starou a novou federáciou a druhá sú poplatky voči FIDE v prípade, že by mal hráč okamžite reprezentovať novú federáciu. Federácie sa dohodli, avšak vzhľadom na výšku poplatkov voči FIDE budem môcť reprezentovať až po uplynutí dvojročnej lehoty od mojej poslednej reprezentácie, tj. v marci 2017. Pokiaľ sa nemýlim, tak sa toto obmedzenie týka iba oficiálnych FIDE akcií ako olympiáda, či ME a nie napríklad Mitropy.

Na Slovensku jste bojoval o post jedničky a měl prakticky jisté místo v reprezentaci. Jaké máte reprezentační plány teď? Je pro Vás boj o místo v reprezentaci novou motivací?

Vysoká pozícia na rebríčku je príjemná vec pre pohladenie ega, pre mňa je však momentálne dôležitejšia kvalita mojej hry. Keď budem hrať dobre a atakovať 2600, tak sa snáď do reprezentácie dostanem a keď nie, tak si to asi nezaslúžim (smích).

Žijete v Praze, hrajete Extraligu za Třinec, máte jistě mnoho zkušeností se šachem u nás i na Slovensku. Dají se šachy v obou zemích srovnávat? Všiml jste si nějakých zvláštností, typických pro danou zemi?

Šach v Česku a na Slovensku sa podľa mňa najviac odlišuje v dvoch bodoch. V prvom rade je to jeho popularita a záujem verejnosti a v tom druhom sa jedná o množstvo a úroveň turnajov.

Jaké jsou Vaše nejbližší šachové plány? Ovlivnila je nějak změna federace?

Najbližšie šachové plány sú jednoduché. Hodiť za hlavu nočnú moru GRENKE turnaja a postupne naspať nahrať stratený rating. Čaká ma finále oboch líg ako aj MČR, takže príležitosť na to bude.

Poslední dva roky si držíte rating na úrovni 2550, ale stále patříte mezi mladé hráče, kteří se mohou zlepšovat. Kdy zaútočíte na metu 2600, respektive první světovou stovku?

Keby som vedel kedy a ako zaútočiť na 2600, tak by som to už dávno urobil (smích). Dokončil som školu a mám teraz na šach a tréning viac energie. Bolo by fajn keby sa to časom prejavilo.


Situaci ohledně možného Michalíkova startu v reprezentaci doplnil předseda svazu Viktor Novotný.

Existuje ještě nějaká šance, že bude moci hrát za reprezentaci dříve než po skončení dvouleté lhůty?

Ano, stačí zaplatit FIDE 5000 EUR, po roce 3500 EUR.  

Jakých akcí se omezení přesně týká? Může hrát například Mitropu? 

Předpis tomu říká FIDE Events a jde o všechny akce zahrnuté do cyklu MS, tedy třeba i kvalifikace na SP, což je pro nás ME. Mitropy se netýká. 


Joanna Worek je původem polská šachistka, narozená v Pszczynie. V polském dresu vybojovala několik medailí na juniorských mistrovstvích Evropy i světa. Před třemi lety získala titul ženské velmistryně. Její dosavadní ratingové maximum má hodnotu 2357.


Váš přechod pod českou federaci mnoho šachistů překvapil. Můžete prozradit, proč jste se pro něj rozhodla?

Myslím si, že nastal moment v mém živote, kdy musím něco změnit. Jedna ze změn byla změna federace.

Jaké jsou Vaše budoucí šachové plány?

Jeden z mých cílů je dosáhnout rating 2400 do konce tohoto roku. A především zlepšit svou hru.

Jste novou českou jedničkou, mnozí se těší až Vás uvidí v reprezentačním dresu. Máte již nějaké reprezentační plány?

To je ještě všechno čerstvé, ale ráda bych reprezentovala Českou republiku na všech reprezentačních akcích. 

Konkurence v Polsku je podstatně tvrdší než u nás, nebojíte se ztráty motivace?

V Polsku je konkurence tvrdší, ale v Česku holky, také umí hrát velmi dobře. Mojí motivací je snaha zlepšovat svoji hru, protože šachy mám ráda.

67x 10784x Milan Boháček
Fotogalerie
Komentáře (67) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
deVillante

Z Kobylis? Já jsem z Oázy! Takové urážky si nechte! Prý Kobylisy!

+0 /-0 | 09.04.2016 19:48

Jiří Kadlec

deVillante: Ty jseš určitě Honza Binder z Kobylis. Nebejval jsi tak velkej vůl, ale to už je dost dávno...

+0 /-0 | 09.04.2016 19:07

deVillante
64: Nemyslíte, že kdyby se zvýšila prestiž České republiky vytvořením super-šachisty, byla by norská sociálka schovívavější? Viktor Novotný: Toto je další argument, proč zafinancovat projekt super-šachisty. Mohu počítat s Vaší finanční podporou? hans: Děkuji za podporu. Jsem rád, že se mezi námi najdou i uznalí lidé, co dokáží ocenit německé průkopníky na poli medicíny.
+0 /-0 | 09.04.2016 15:13

64

ad Ota Válek: Když už zde probíhá politicky korektní diskuse, tak se vyslovím skeptickou domněnku k získání Magnusa. Obávám se, že by nám toto "Wunderkind" norský Barnevernet nevydal za žádnou cenu.

+0 /-0 | 09.04.2016 15:02

MaX

Já jsem v zasadě pro. Jen bych nerad časem viděl, že to jsou další reprezentační skokani, kteří v reprezentacích udělají více přestupů než z mateřeského klubu. To se pak špatně fandí. Tož ať se jim u nás daří.

+0 /-0 | 08.04.2016 22:07

Zdeněk Janda

Dost mě udivuje,že kolega deViant si plete Mengeleho s Mendlem surprise

+0 /-0 | 08.04.2016 21:59

pawel

Drahil, i pro Viktora: Podmínka nutná pro transfér, kromě pobytu, občanství, lásce k vlasti (nebo i k někomu jinému) a podobných prkotin, je být imunní vůči diskutérům na nss. Velký David se o to snaží, pravdu povedac, že šachy mu jdou častěji lépewink

+0 /-0 | 08.04.2016 14:53

pawel

Legrace v Šachovém týdeníku: Slovensko o velmistra nepřišlo. Že -1 a +1 je nula bych ještě pochopil, gratulka Milanovi. Ale zkratka SSSRangry mne vrátila do školních let k našemu "osvoboditeli". A musel jsem vzít hodně fantazie, abych pochopil, že autor asi myslel Sachový svaz Slovenské republiky, přičemž chyby ve velkých písmenech, divně počeštěné (z?), chybějící háček, krom toho, že název zní celý úplně jinak. Pokud tedy nebyl při psaní jinde a cestoval v čase. Nechci tím pomlouvat konkurenci nss, to nééé, spíše jsem jí udělal reklamuwink.

+0 /-0 | 08.04.2016 14:52

Carlos

to Viktor:

Myslím, že to je dobrý nápad, jen si ošetřete smlouvu termínově (např. abyste neměli problémy s reprezentanty na 1 rok, kteří za rok budou reprezentovat někoho jiného) a rovněž bych doporučil nějaké věkové omezení (např. 40 let) abyste neměli bezperspektivní reprezentanty, kteří k nám půjdou "na stará kolena" a jen budou zabírat místo nějakým našim talentům.

Poslední doporučení pro reprezentační smlouvy by u transferů bylo, že muži nebo ženy by měli být výrazně lepší. Pokud pro naše stálé reprezentanty je podmínkou být v 1. světové stovce, tak pro transfery bych navrhoval např. být v 1. světové osmdesátce.

 

 

+0 /-0 | 08.04.2016 13:59

Drahil

Vůbec bych se Peťovi nedivil, kdyby ho po přečtení zdejších komentářů přešla chuť reprezentovat ČR. 

+0 /-0 | 08.04.2016 13:30

HonzaH.

nechápu zdejší negativní reakce...když to otočím - vadilo by někomu, kdyby za "nás" hrál Sergej Movsesjan? asi sotva - vždyť tady přece žije, hraje... když kdysi "odešel" reprezentovat Slovensko, tak se naopak kritizovala neschopnost udržet takového hráče v ČR

tak proč tolika anonymům vadí, že tady budou hrát Peter a Joanna? téměř stejný případ a zcela opačné reakce

+0 /-0 | 08.04.2016 12:56

deVillante

Ota Válek: Já bych zašel ještě dál. Děti z rodin s prokázanými šachovými úspěchy do třetího kolena by dostávaly speciální šachové porodné. Takovým to způsobem motivovat sňatky šachistů.

Osobně se mi líbí i myšlenka genetického vypěstování super šachisty. Bohužel, nejsem zrovna takovým expertem na genetiku jako kolega Mengele, takže bych potřeboval možnosti prodiskutovat s experty v oboru.

Viktor: Podpořil by svaz takový projekt i finančně? Byl byste připadně pro klonování takových to über šachistů?

+0 /-0 | 08.04.2016 12:21

Viktor

Role svazu je zde především v nastavení podmínek pro reprezentanty, ty se dost zlepšily. Chtěl jsem, aby i naše ženy měly pravidlo, že, řekněme, ženy v 1. světové stovce hrající za ČR dostanou zajímavou reprezentační smlouvu (jako se nastavilo u mužů). Měl to být jeden z motivačních prvků. Teď mi zkuste poradit, zda je to dobrý nápad i v souvislosti s možnými transfery.

+0 /-0 | 08.04.2016 12:07

pawel

Pane kolego O.Válku, navádíte SVAZ v návaznosti na diskusi o jeho zásluhách resp. nezásluhách k tomu, abychom četli v roce 2020: "A na medaili z olympiády má také zásluhu vedení svazu, které se před 4 roky rozhodlo zřídit dceřinou společnost s názvem - Seznamka mistrů a mistryň s.r.o." laugh

+0 /-0 | 08.04.2016 11:00

Ota Válek

Habsburkové se díky promyšlené sňatkové politice stali jedním z nejmocnějších evropských panovnických rodů. Posílení naší reprezentace tímto způsobem je nejen sympatické, neboť jeho motorem je mezinárodní láska, ale i přínosné pro naše budoucí vyhlídky v soutěžích týmů. Doufejme, že nezůstane u těchto prvních vlaštovek. Nevíte někdo, zda je Magnus Carlsen dosud volný?

+0 /-0 | 08.04.2016 10:17

MaX

zdenek65: nemusíte mít obavu, když na to přijde začne se mazat.

+0 /-0 | 08.04.2016 09:31

chess123

Je opravdu nutné takto se starat o soukromí našich GM a WGM?

+0 /-0 | 07.04.2016 23:39

Carlos

winkOpakovaně jsem slyšel, že Joanna Worek je více než rok spolubydlící Zbyňka Hráčka. wink

 

+0 /-0 | 07.04.2016 21:31

doktor

J.Worek je s nim už jakou dobu ,a tady se z toho dělá 3 světová.,

+0 /-0 | 07.04.2016 21:00

Rdm
+0 /-0 | 07.04.2016 19:34

Venuše S.
Neumíte googlit? Já už mám vygoogleno aj s fotkou :-) (teda snad je to aktuální stav)
+0 /-0 | 07.04.2016 18:22

Marek Vokáč

Já vím, ale nepovím. Ať z téhle debaty také něco mám.winklaugh

+0 /-0 | 07.04.2016 17:23

Lubino

Já teda na drby moc nedám, ale slyšel jsem že Joanna je registrována s Alenou Černouškovou. Jinak oba nové reprezentanty srdečně vítáme a těšíme se na jejich výkony pod naší vlajkou. 

+0 /-0 | 07.04.2016 16:42

lykan

Většina vás tady by dala výpověď a šla za lepším bez mrknutí oka. Když to ale udělá profesionální sportovec, pro mnoho lidí je to problém. Velmistr je taky člověk a musí nějak přežít.

+0 /-0 | 07.04.2016 15:07

takychciněconapsat

Měli jste udělat rozhovory s jeho (bývalými) spoluhráči, co na to říkají, že Michalík odešel za penězi a slávou do česka.

+0 /-0 | 07.04.2016 14:31

JD

A co na to bratia slováci?Nepročítá někdo komentáře na slovenských webech?

Jestli tam jsou podobně "kvalitní" názory.

+0 /-0 | 07.04.2016 13:53

Morphynista

Obě posily v našem svazu srdečně vítáme a přejeme hodně úspěchů v reprezentaci i osobním životě.

+0 /-0 | 07.04.2016 13:29

deVillante

Když se tepalo deVillanta, mohl jsem se alespoň smát těm méně všímavým. Tato varianta je pouze nechutná. Celé jsi to zkasil, Honzo.

+0 /-0 | 07.04.2016 13:27

bartosjan

No vida. Když už nemá cenu tepat deVillanta, dá se alespoň dumat nad velmistrem.

Z mé strany to byla nevinná společenská poznámka bez ambice ji rozvádět, a tak to také zůstane.

P.S. Kdyby alespoň bylo 1. dubna, napsal bych Marek Vokáč!

+0 /-0 | 07.04.2016 13:11

Vojta Plát

Zuzka Hagarová, nyní Štočková, by Vás hnala bičem!

+0 /-0 | 07.04.2016 12:53

alby

Co jsem slyšel a vytušil, tak ten velmistr by měl být Štoček :-)

+0 /-0 | 07.04.2016 12:46

romison

bartosjan: a kdo je ten nejmenovany velmistr, kdyz uz ho zminujete?

+0 /-0 | 07.04.2016 11:50

deVillante

Jsem rád, že se tu najdou i vnímavií šachisté! Je to přesně tak!

+0 /-0 | 07.04.2016 07:53

Alfil

2 deVillante: Předpokládám, že Váš nick se čte francouzsky Deviant, ne? :-)

+0 /-0 | 06.04.2016 23:04

deVillante
Nejenom sofistikovaný, ale i solidní! Nechávám svým obětem spoustu stop, aby dokázaly identifikovat účel zprávy!
+0 /-0 | 06.04.2016 22:04

SchwartzBlack

Honzo, já se nad něj morálně nevyvýšil, já jsem souhlasil s kolegou. O sobě jsem nic nepsal. :-)

+0 /-0 | 06.04.2016 20:46

bartosjan

Bóže, vy jste naivní. De Villante je přirozeně sofistikovaný provokatér, který (včetně pravopisných chyb) napodobuje typické chatové diskutéry, dávaje bulíkům šanci se nad ním mravně vyvyšovat. (Sorry za prozrazení hry, příště se stejně nějaký trouba najde...)

Peťo Michalík se přiženil do Čech, chcete ho donutit dojíždět na repre na Slovensko nebo co?

S Worek mám jen tu zkušenost, že jsem s ní horko těžko uhájil remis bílými. Mám za to že tu žije (říká se, že s nejmenovanovaným velmistrem), ale to je celkem jedno.

V obou případech nejde o mezifederační pikle, ale o osobní důvody, jako třeba u Němcové v USA. A v obou případech se můžeme leda tak oblíznout.

 

+0 /-0 | 06.04.2016 20:27

lykan

Rád bych se přimluvil za rozsáhlejší rozhovory, jistě nebudu sám, kdo o Michalíkovi a Worek prakticky nic neví.

+0 /-0 | 06.04.2016 20:11

deVillante
nvmea: Také se bojým toho, že bez křesťanskích hodnot u nás nepochodí!
+0 /-0 | 06.04.2016 18:10

deVillante
Psát o mě, že sem debyl. To je ale hrúzné obvynění! Tfuj!
+0 /-0 | 06.04.2016 18:08

omve

Podle mne by oba mohli být pro repre přínosem, žijí tu a chtějí za nás hrát, v přestupu nevidím žádný problém, svaz u mne zasluhuje yes

+0 /-0 | 06.04.2016 17:58

Playboy

Nová definice a odůvodnění, kdy se komu může nadávat a zesměšňovat ho ...laugh Takže sprosťárny na každého, kdo se kdy přemáčkl nebo jakkoli spletl no ... Buďme realisti ... Tlak na lidi je stále větší a větší, tudíž vytvoření zdravé konkurence v podobě vyjímečné změny federace a posilnění repre, proč ne??? ... enlightened

+0 /-0 | 06.04.2016 17:53

N. Očník
Jan Kalendovský: když jsem podobný příspěvek psal k tématu "žoldnéři v NB" aneb "proč bych radši fandil 20 týmu v evropě s našinci, než 3. s cizinci", tak jsem tu mnoho souhlasu nezískal. Dokážu to pochopit aspoň u těch cizinců, kteří zde žijí a pracují, mají rodiny a zázemí. Daleko horší mi to přijde u těch, kteří přijedou jen na pár zápasů za rok a jinak o ně tady člověk nezakopne. a pak se ještě píše, že můžeme fandit "našemu" XYZ na nějakém indivindi turnaji ale: takychciněconapsat: "Keby bola vojna, michalik, něhal bysom vás bez súdu odstreliť. Ale že máme, čo sa dá robiť, hen ten mier, trescem vás iba tridsiati dňami ostrej vezby.“ :DDD Strašlivá zrada na národě a lidu, který ho vychoval. Zas až tak do krajnosti bych to vlastenectví nežral ... :D
+0 /-0 | 06.04.2016 17:51

Jan Kalendovský

Proboha - já nic proti dvojici nových (byť cizích) velmistrů u nás NIC nemám. Jenom mi to vyvolalo vzpomínku na devadesátá léta a "autobus ruských šachistů" (jak tomu říkával pan Hort) a velké, ale opravdu velké diskuse v Německu, když domácím borcům brali mnohem levnější Rusové práci, výdělek, možnost reprezentovat atd. Zůstane-li u jednotlivců - snad to našim profíkům neublíží... Uvidíme. 

+0 /-0 | 06.04.2016 17:44

nvmea
ten příklad s Navarou neni podobný vůbec v ničem
+0 /-0 | 06.04.2016 17:27

Petan

Playboy: Debil je každý, kdo neví , že výraz styďte se! se píše s písmenkem D. Je to proto, že je to odvozeno od slova stydit se.A protože de villante to píše takto: styťte jse!, vykazuje tím jasné příznaky debility

+0 /-0 | 06.04.2016 17:07

takychciněconapsat

Mira; asi tak. Proti klubovým změnám nic nemám, ale národnostní příslušnost kvůli tlačence je fakt přes čáru. Je to podobné jako KDYBY třeba pan Navara poslal pohled z Číny, že už nepřijede, protože chce zlato z olympiády. Vidím, jak by tu pisálci obdivovali skvělou práci čínského šachového svazu...

+0 /-0 | 06.04.2016 16:50

Mira

Je mně jedno, jestli ti dva a jiní další jsou registrováni pod naším svazem nebo ne. Jen raději uvidím 20. místo na olympiádě s našimi hráči, než 19. místo s hráči takto přišedšími.

+0 /-0 | 06.04.2016 16:16

pawel

Vítejte sestro a bratře v zemi mlékem a strdím oplývající. Vždyť váš praotec, Joanno, byl bratrem našeho praotce. Jen došel dále a my proto nemáme moře (ikdyž to Jarek zpívá opačně :) ). O Peterovi, jako bratru, nemá snad cenu ani diskutovat. 

A od teď i vás budou, pro chvíle nejhorší, bránit Blaničtí rytíři. Proto si tu tak bezstarostně po staletí žijem.

Nvmea to jistě myslel tak, že křesťanství byste nám mohli přednášet na VŠ. Tak stačí už jen se naučit pár klasických hlášek z filmů, knih, citátů a hlavně pochopit neporazitelný (i Habsburky to přestalo po pár století bavit poslouchat) švejkovský český humor a jste tu jak doma.

+0 /-0 | 06.04.2016 16:14

Viktor

Asi bych doplnil, že aktivní role svazu nastupuje až v okamžiku, kdy je svaz kontaktován hráčem, který vyjádří přání přestoupit - pak je potřeba jednat s dosavadní federací. Dohodli jsme se, že svaz sám nebude aktivně lovit potenciální reprezentanty. Podmínkou přestupu je občanství nebo alespoň dvouletý pobyt v nové zemi.

+0 /-0 | 06.04.2016 15:40

Playboy

Debil je každý, kdo vyjádří neurážlivou formou svůj názor a ostatním nepodlejzá??? blush Něco na tom nejspíše bude, jelikož se zde tento myšlenkový proces objevuje často! no

+0 /-0 | 06.04.2016 15:27

SchwartzBlack

Oba noví šachisté v našem svazu, buďte vítáni!

Ad ... : Nemám v diskuzích moc rád silná slova, ale tentokrát jsou zcela na místě.

+0 /-0 | 06.04.2016 15:27

...

Hezky jsme je přivítali. Snad si  příspěvky debilů "takychciněconapsat" ​a "deVillante" nepřečtou.

+0 /-0 | 06.04.2016 15:10

nvmea
jen jestli dostatečně znají naše křesťanské hodnoty
+0 /-0 | 06.04.2016 15:05

deVillante

To jsme to dopracovali. Krom Kalouska sem tahá uprchlíky z východu už i pan Viktor Novotný! Stiťte jse!

+0 /-0 | 06.04.2016 14:59

Ota Válek

Oba zde žijí a mají přátele. Jejich rozhodnutí je logické a správné. Buďte vítáni!

+0 /-0 | 06.04.2016 14:15

takychciněconapsat

Správné to není! U Johany to je fuk, protože ta je v polské reprezentaci na dvě věci, ale co udělal Michalík je ZRADA no. Na frontě by za to dostal kulku.

+0 /-0 | 06.04.2016 13:33

kiklos

k přání Jiřího Kadlece se připojuji

+0 /-0 | 06.04.2016 13:31

Jiří Kadlec

Joanně i Peterovi držím palce, ať se jim vše daří!smiley

+0 /-0 | 06.04.2016 13:26

naska

......ano,tak je to správné! Přesto věřím a sázím na pana Pláta,který atakuje hranici 2500 ELO....a je správně cákly géniem a časem se jistě dostane mezi špičku v ČR!!!!:-)))Fandím mu:-)

+0 /-0 | 06.04.2016 13:17

Jan Kalendovský

Nebylo by řekněme uspokojivější vychovat vlastní velmistry a velmistryně, než využívat láskyplné vztahy (nebo jejich rozpory s dosavadní federací) mezi šachisty různých zemí? Pak by bylo jistě správné, aby na to šachový svaz mohl býti hrd. 

+0 /-0 | 06.04.2016 12:56

MaX

Pave L.: pro neznalé. On v tom šachový svaz hraje nějakou aktivní roli? ve smyslu, že "loví" zahraniční hráče?

+0 /-0 | 06.04.2016 12:40

Pavel L.

V každém případu výborná práce šachového svazu.

+0 /-0 | 06.04.2016 11:53

kiklos

V případě Joanny Worek je rozhovor poněkud stručný.

V jejím případě nejsou žádné překážky pro reprezentaci?

Kterých reprezentačních akcí se zúčastní?

A otázka na vedení reprezentace: budou pozváni na nějaké nejbližší soustředění reprezentace?

+0 /-0 | 06.04.2016 09:30