Wijk aan Zee Poslední výstřel

31.01.2021 19:16 | Zahraniční zprávy

Poslední den, poslední výstřel. Poslední kolo bylo dramatické až běda. Skoro mi to přišlo jako thriller Milénium od Stiega Larssona. Do poslední chvíle nebylo jasné, kdo se stane (kdo je) pachatelem, tedy vítězem velkého Wijku.

Umřel mi v náručí, vydechl naposledy. Můj mikrofon. Strašně se rozzvučel (úděsný pípavý vysoký tón) a pak byl klid. Omlouvám se fanouškům a hlavně Petrovi :-) ale video jsem natočit nemohl. Ostatně ranní 40 minutový výtvor putoval (zaslouženě) do virtuálního koše.

-
. kolo -
Větší článek, jistý souhrn, napíši zítra, tak pojďme alespoň na základní věci.

Magnus Carlsen porazil MVL. Maxim hrál hrozně, přímo katastrofálně a je malý zázrak, že ještě někdo hrál hůře. Maxim vyhrál jednu partii a to s posledním Dončenkem, ale asi nevíte, že mu nabízel remízu a Dončenko odmítl. 
Magnus na tento turnaj jistě nebude dobře vzpomínat, ale poslední partie mu vyšla skvěle. Platí úměra, že pokud jeden hraje opravdu špatně, pak druhý hraje o to lépe.

Alexander Dončenko zaslouženě lemuje konec tabulky. Hrál opravdu špatně a dneska tomu nasadil pomyslnou korunu. S Esipenkem (černé) měl pozici rovnou jako prkno, ale stačil jeden tah, pak ještě jeden a byla z toho pěkná nakloněná rovina, ze které míval radost Galileo Galilei. Pak se pomyslná kulička zakutálela do bílé pozice a figurky bílého pocítily zakřivení časoprostoru.

Fabi Caruana je velký čaroděj. Inu i vizáží se blíží. Dneska ale bylo čarování proklatě těžké. Jeho soupeř Tari (bílé) mu totiž ve francii sebral na d5. To je pro spoustu francouzů problém. Fabi ještě vyčaroval roztomilého trojpěšce a šipku nahoru (iniciativu), ale to byl konec magických snah. Došla šťáva. Bílý vyměnil co se dalo a magie vyhasla do mrtvě remízové věžovky.

Dlouho bojovali JK Duda (bílé) s Harim (černé). JK měl lepší koncovku, možná jeden moment výrazně lepší, ale svoji šanci nevyužil. Turnaj mu vůbec nevyšel. Hari alespoň udělal 50%.

Van Borec (bílé) rozškubal Grandeliuse (černé). Jistě, Van Foreest, záměrně jsem to napsal špatně, ale přesně to vystihuje jak hrál Jorden Van Foreest. Hrál skvěle. Obětoval pěšce, pak figuru, pak kvalitu... neuvěřitelná partie a určitě klenot turnaje ve Wijku.

Dlouho se hrála partie mezi Antonem Guijarrem (bílé) a Girim (černé). Anish se dostal do zlé pozice, opticky mi to přišlo "připrohrané", ale Anish opravdu mocně přitahuje remízy. Možná má energii šachového pole (od +3 až po -3), která se stejně scvrkne do nuly. Do singularity. Ať tak či onak, jistě se o tom ještě mnoho napíše, Anish udělal remízu.

Alireza Firouzja dlouho mučil soupeře (Radoslaw Wojtaszek), sebe i fanoušky. Získal ( po tvrdém boji) skvělou pozici, ale pak (nějak) nemohl najít co dělat. Byl jako velké letadlo, které stále krouží kolem místa přistání (bod), ale ne a ne přistát. Přitom Ali musel vyhrát. Pouze výhra mu dávala šanci hrát o zlato. A když už se zdálo, že není kudy, tak Radoslaw zahrál 53...Dc6? a úplně přehlédl pěšce na a5. Pokud si někdo myslel, že tím partie končí, mýlil se, začala další fáze. Jeden moment, jak jsem viděl z videa, se dali hráči do řeči s rozhodčím Pavlem Votrubou. Zřejmě jim navrhoval, že se partie přemístí, protože tam byl hluk kde hráli - nebo proto, protože se začal hrát rozstřel mezi prvním a druhým, ale hrálo se na stejném místě dále. Nakonec partie skončila remízou.Holandské finále!

Kdo by si tipnul před začátkem turnaje, že budou hrát dva holandští šachisté, Anish a Jordan, o první místo? Svátek nejenom pro hráče, pro diváky, pro všechny šachisty světa, ale také pro pořadatele a domácí zemi. Už tento samotný fakt (holandské finále), byl vítězství.


A kdo vyhrál? Jorden Van Foreest. Gratuluji!


Robert Cvek

autorské práva k fotkám:Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 
fotky použíté z oficiálních stránek turnaje tatasteel.com
video nahráno pro YTB Robert a Petr šachy


-
. kolo -
2x 3888x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
david brazina

To je škoda. Fandil mu snad kazdy. Jako jednou něco mevyhrat co je vyhrané ok. Ale 4x za sebou? (včetně včerejší)?

+0 /-0 | 31.01.2021 21:12

ciki333

Poslední projektil ve Wijk aan Zee si vpálil do vlastní palice sám Anish a předposlední koneckonců taky...

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/tata-steel-masters-2021/14/1/1

26... g3 27. hxg3 Rd8 28. Rg1 Rf2 29. Rd3 Re8 30. g4 Ree2 31. Rg3 Rf1+ 32. Rg1 Bg2+ 33. Kh2 Bxf3+ 34. Kg3 Rxg1+ 35. Kxf3 Re7 -+

Tuto kombinaci by viděl i Vojta Plát v deseti letech.

 

+0 /-0 | 31.01.2021 20:26