Vznikne list 30 preferovaných sportů, které budou mít vyšší finanční podporu

27.09.2023 05:48 | Domácí zprávy

NSA už vytvořila metodiku pro hodnocení sportů. Nejdůležitějším kritériem budou mezinárodní úspěchy.

Národní sportovní agentura - dotace 2024

Státní dotace na sport by měly být příští rok stejně vysoké jako letos, tedy 6,9 miliardy korun. O zvýšení návrhu rozpočtu Národní sportovní agentury (NSA) z dříve uváděných 5,2 miliardy korun informoval Petr Fiala po jednání s předsedou NSA Ondřejem Šebkem.

NSA ještě letos určí 30 preferovaných sportů, které budou mít vyšší finanční podporu. Systém prioritizace sportů začne platit od příštího roku.

Za posledních osm let byl stát vůči sportu nejštědřejší v roce 2019, kdy bylo na sportovní dotace k dispozici 9,6 miliardy korun. Od roku 2021 navzdory inflaci absolutní částka klesala, tentokrát by měla meziročně stagnovat.

Zároveň se má zavést postupně prioritizace sportů. "Nečekejte příští rok zásadní zlom. Ta myšlenka je, že těch třicet sportů dostane jakýsi koeficient, který je zvýhodní z hlediska podpory státní reprezentace, pořádání významných sportovních akcí i v oblasti výstavby infrastruktury. Ale neznamená to, že ty sporty, které se nedostanou do třicítky, by měly být nějak dramaticky kráceny," přiblížil Šebek.

Počet třiceti sportů považuje za kompromis. "Někdo měl představu, že jich bude deset. To si myslím, že by bylo pro některé kruté. Kdyby jich bylo 50, tak by to zase nemělo smysl," poznamenal Šebek. Do výběru by se měly dostat individuální i kolektivní sporty, zimní i letní odvětví a vedle olympijských i některé neolympijské sporty. "V České republice je řada sportů, které ačkoliv nejsou olympijské, tak mají velkou členskou a diváckou základnu," řekl předseda.

NSA už vytvořila metodiku pro hodnocení sportů. Nejdůležitějším kritériem budou mezinárodní úspěchy. Posuzovat se bude také velikost členské základny s důrazem na mládež. Zohledňovat se bude popularita nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí. Globální zájem může hrát roli u sportů, jako je ragby nebo baseball, které jsou celosvětově výrazně populárnější než v Česku. Posledním hlediskem bude společenská odpovědnost, kam patří boj s dopingem, potírání agresivity na stadionech, genderově vyrovnaný přístup, pořádání vrcholných akcí v Česku nebo zastoupení funkcionářů v mezinárodních organizacích.

Žebříček bude NSA přehodnocovat zřejmě po každých olympijských hrách. Systém bude průchozí. Některé sporty mohou ze třicítky vypadnout, jiné se do ní naopak dostat.


Zdroj:sport-česká televize

https://sport.ceskatelevize.cz/clanek/ostatni/vznikne-list-30-preferovanych-sportu-ktere-budou-mit-vyssi-financni-podporu/65131628b923c8c51f4e6ae6

Jak na tom budou šachy? 

* Mezinárodní úspěchy 

Mezinárodní šachová olympiáda Chennai 2023 - muži  25. místo, ženy 16. místo

Mistrovství Evropy družstev 2021 - muži i ženy 19.místo

Mistrovství Evropy družstev 2023 ?? 

* Poslední dvě velké reprezentační akce jsou všeobecně přijímany jako neúspěch. 

* Velikost členské základny

Údaje z roku 2019 ( Aktuálně se dá počítat s mnohem menším číslem pro šachy a po posledním zvýšení členských příspěvků ten úbytek bude ještě výraznější. )


* Popularita nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí

Sportům jako fotbal, tenis, hokej, biatlon a pravděpodobně všem atletickým a olympijským sportům šachy nebudou umět konkurovat a tady se dá počítat, že šachy nebudou sbírat plusové body, nebo jen těžce. 

* Poslední kritéria  - společenská odpovědnost, kam patří boj s dopingem, potírání agresivity na stadionech, genderově vyrovnaný přístup, pořádání vrcholných akcí v Česku nebo zastoupení funkcionářů v mezinárodních organizacích. Tady opět proti atletickým sportům, olympijským sportům budeme ti, kteří budou ztrácet. 

Opravdu nezáleží na výsledcích naší reprezentace? 

Samozřejmě záleží a myslím si, že tak jak to nastavuje NSA je to správně. Proč by měl stát a tím i daňoví poplatníci dotovat neúspěšné sporty a sporty, kde nikomu nezáleží na mezinárodních úspěších její reprezentace? Možná konečně si kapitán české reprezentace  a spolu s ním i VV ŠSCR přiznají, že reprezentace je důležitá a to nejenom pro šachové fanoušky. Nominovat úmyslně né nejlepší hráče, je v současnosti nejenom hazard s dobrým jménem šachové hry, ale i hazard, který nakonec může vyjít české šachy poměrně draho. 

Co vy na to? 

36x 4956x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (36) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Filip Nový
Otazka zni zda je vubec spravne, ze sporty a to i ty, ktere neprovozujeme my, jsou financovany nedobrovolne z penez nas vsech. Tvrdim, ze pokud si sport na sebe nevydela sam tak necht zanikne. Dotace jsou zlodejna.
+0 /-0 | 01.10.2023 09:48

Filip Nový
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 01.10.2023 09:36

Zdeněk Desná

Teď se ukáže, zda Šachový svaz dokáže šachy (jediný duševní sport) prosadit mezi 30 vyvolených !

+0 /-0 | 30.09.2023 17:01

Rubinus

Pochybuji - a nemyslím, že by v tomto případě záleželo, kdo na tom svazu sedí. Leda by tam jako předseda byl třeba - nějaký poslanec, ministr, nebo něco podobného - i bývalý...

+0 /-2 | 30.09.2023 17:38

honzales77

Míra popularity sportu v ČR.

Podle výzkumu NSA z prosince 2020.Provedli analýzu atraktivity sportů zhlediska jejich aktivního provozování a šachy se umístili na 35.místě!Nejspíš dostanou příležitost jiné se rozvíjející sporty!

Prezentace aplikace PowerPoint (agenturasport.cz)

+0 /-0 | 30.09.2023 17:24

Zdeněk Desná

Opakuji, jde o jediný duševní sport! Měl by být tedy zařazen.

 

+1 /-1 | 30.09.2023 18:50

Pavel Capek

Přiznám se, že mě hodně překvapil golf ! [eek] To má opravdu tolik členů, nebo to budou jen podnikatelé a politici, kteří se na golfu scházejí a domlouvají kšefty ? :-D

+3 /-1 | 27.09.2023 13:39

kyssling

Hraji golf a nejsem podnikatel ani politik ... :-)

Den (ne hodina) na golfu mě včetně půjčení holí stojí cca 700,- - pochopitelně nemluvím o Albatrosu nebo Karlštejnu.

+3 /-0 | 28.09.2023 20:02

hejdic

ten list to je jako seznam?

+1 /-0 | 27.09.2023 16:32

Petr Koutný

ano, bude to jako pořadí ( žebříček ) od prvního do xxx sportu a prvních třicet dostane víc peněz. Dá se čekat, že ty rozdíly mezí první třicítkou a zbytkem se budou postupně časem zvětšovat co do státní finanční podpory. 

+2 /-1 | 27.09.2023 17:30

hejdic

dik

+0 /-0 | 27.09.2023 20:10

HumphreyvanWeiden

Vedení Šachového svazu a kapitán reprezentace mají nejen svá práv, ale i povinnosti. Tito lidé mají exkluzivní postavení, tomu by měly odpovídat i nároky na ně kladené. To 19.místo na ME je, vzhledem k našim tradicím, úplná katastrofa.

Cílem na ME musí být zlepšení a to nejméně do 15.místa. Pokud se toho nedosáhne, musí odejít kapitán družstva. Pokud by mělo dojít ještě k zhoršení, pod 20.místo, mělo by odejít vedení ŠS.

Dlouhodobě tragická je situace v ženském šachu. Je neomluvitelné, že ve sportu, kde ženy mají zcela přirozeně rovné příležitosti, hraje tak málo žen. Jsme v tomhle ohledu z výše uvedených sportů dokonce 5.nejhorší. Toto Šachový svaz zcela zanedbává.

Ve strategické koncepci ŠSČR je tomuto tématu věnováno jen pár řádek, takže veškerá podpora žen a dívek v šachu je čistě formální nebo dokonce represívní v podobě návrhů povinných kvót. Naprosto nutná je aktivní propagace ženského šachu ve společnosti. To se trestuhodně zanedbává. Je marné psát "Šachový svaz již zahájil intenzivnější práci na tréninku talentovaných dívek", když těch dívek se do kroužku mládeže přihlásí jedna na deset chlapců.

+6 /-1 | 27.09.2023 11:14

lubomir1959

S právy a povinnostmi je to v naší zemi takto: Svých práv se dožaduje kdekdo a téměř každý, včetně všelijakých výlupků, lotrů, zlodějů, atd. Zato povinnosti většině lidí neříkají nic. Zkuste jim jejich povinnosti připomenout a uvidíte, čím vším se v tu chvíli stanete. I tady bych mohl jmenovat hned několik „výlupků ctnosti“. Jejich svědomí, mají-li jaké, vříská jen tehdy, když mají uplatnit svoje práva, zato když mají nějakou povinnost, tak ta mrcha mlčí...

+3 /-1 | 27.09.2023 12:11

paulz

Tak žen máme registrovaných ve svazu  2064. Což je poměrně humorné číslo, na to kolik ženy u nás skutečně hrají...Ale samozřejmě tento krásný výsledek dělají tzv. neaktivní hráčky kde stejně jako dosud u všech neaktivních šachistů stačila registrace bez jakéhokoliv placení příspěvků.

Takže šachistů u nás nyní ubude nejen kvůli navýšení poplatků, ale také proto že každý člen bude muset platit 200kč ročně. Opatření je samozřejmě proto aby sportovní organizace jednodušše nenavyšovaly počet svých členů a nebraly na ně dotace...Jinak v našem svazu je v současné době přes 8 000 neaktivních což ze 20 000 je docela dost.

+3 /-0 | 27.09.2023 11:52

HumphreyvanWeiden

Kdysi jsem si dal tu práci a spočítal procento žen, které hrají v základní sestavě ve druhých ligách. 2.ligu jsem si vybral proto, že je nejvíc reprezentativní ohledně zájmu amatérských hráčů o šachy. Extraligu a 1.ligu hrají lidé, kteří se šachem živí nebo aspoň přivydělávají, nižší soutěže se zase hrají spíš pro zábavu a setkání s lidmi. 2.liga je tak akorát pro lidi, které šachy hodně baví a přitom jim nejde o peníze.

Tak z těch hráčů bylo pouze 2,77% žen. Dnes je to možná jiné, ale myslím, že se to moc nezměnilo. Tedy na 1 ženu připadá asi 33 mužů, kteří se šachům doopravdy věnují na amatérské úrovni. Tristní.

+2 /-1 | 27.09.2023 15:05

Karja
Přitáhnout sem 3 Rusy 2600 a hned bude repre super. Nevím proč bychom se vůbec měli snažit tady vychovávat silné hráče, když moderní trend je jasný.
+2 /-7 | 27.09.2023 07:23

honzales77

V tom je bohužel ŠSČR pozadu oproti jiným federacím!!

+1 /-1 | 27.09.2023 14:10

lubomir1959

Honzalesi, vaším právem je se mnou nesouhlasit, zrovna tak, jako já v tomto bodě bych šel přesně opačnou cestou než vy, omezil bych bych počet cizinců v extralize jen na dva a místo navíc by se dalo využít pro naši talentovanou mládež. Co dělají jinde, mě z tohoto pohledu nezajímá, mě zajímá, aby naši talenti měli možnost se měřit s našimi špičkovými hráči, např. třeba i proto, aby bylo srovnání, který z nich by mohl mít případně šanci pomýšlet na reprezentaci. Pro mladé talenty je potřeba zajistit kvalitního trenéra, který se jim bude maximálně věnovat, jak psal pan Kadlec. O MR jsem už psal, to musí být mimořádná akce a možná i rozhodující z pohledu reprezentace. 

+1 /-1 | 27.09.2023 19:19

lubomir1959

Tak předně: s třemi Rusy už to nebude ČESKÁ reprezentace. Budete těm Rusům platit deseti a statisíce za to, že hrají za nás a až odejdou bude hrát kdo? Je třeba pracovat trpělivě a systematicky s mladými, protože jedině tato cesta vede k dlouhodobým úspěchům, výsledky možná nepřijdou hned, ale je jen otázkou času, kdy přijdou. V prvé řadě je třeba používat peníze ve prospěch reprezentace, protože pouze její úspěšné výsledky mohou vést k udržení sponzorů, případně získání sponzorů nových. Na státní dotace, jak je vidět z dnešní politické situace, se příliš spoléhat nedá. Poučme se, jak to dělají jinde, kde ty úspěchy s mladými hráči sbírají jak na běžícím pásu, kdo chce, hledá možnosti, jak na to, kdo nechce, hledá jen výmluvy, proč to nejde!

+2 /-3 | 27.09.2023 08:25

Jiří Kadlec

Vyhodit Boleslava, angažovat co nejlepšího trenéra, klidně ze zahraničí, postavit naše nejsilnější hráče a všechny pořádně zaplatit!

+4 /-7 | 27.09.2023 09:17

lubomir1959

Naprostý souhlas, tak jak jsem psal: Reprezentace musí mít absolutní prioritu. Fňukny z pralesa jen ať si na svoji hru přispějí. Budou míň chlastat a ušetřené peníze mohou vložit do šachů. Jak si myslíte, že je to ve fotbale u nižších soutěží? Tam se musejí funkcionáři starat, aby měli finance, někde dokonce sami musí věnovat hodiny svého času při pořádání různých akcí, aby něco vydělali pro svůj klub, pokud nemají sponzora či podporu z obce. Pokud někomu se zdá moc za rok vložit 1 tisíc do šachů, ať hraje jen přes net. Nadarmo se neříká, že méně je někdy více. Svaz má servisovat hlavně reprezentaci, on je plně zodpovědný za její výsledky.

+1 /-1 | 27.09.2023 19:09

Semod
Možná konečně si kapitán české reprezentace a spolu s ním i VV ŠSCR přiznají, že reprezentace je důležitá a to nejenom pro šachové fanoušky. Nominovat úmyslně né nejlepší hráče, je v současnosti nejenom hazard s dobrým jménem šachové hry, ale i hazard, který nakonec může vyjít české šachy poměrně draho... Pane Koutný, protože se zajíci počítají až po honu, tak proto jsem si Vaše slova pečlivě uložil. Reprezentanti nám nejen výsledkově ostudu určitě neudělají a já se Vám po honu určitě připomenu. Šachu zdar.
+4 /-0 | 27.09.2023 16:55

Petr Koutný

Budu se těšit....

+5 /-1 | 27.09.2023 17:26

istr

Atletika bude jeden ze třiceti. Nebo ne?

+1 /-0 | 27.09.2023 13:08

MaX

Jako informace dobré, ale ten úvodní obrázek z toho zbytečně dělá bulvární podtext. (v dnešní době internetu ať jsou jací jsou, asi ani vy nechcete aby při vyhledévání jejich jmen vyskočil obrazek s dolary)

+1 /-1 | 27.09.2023 11:45

xdavx x

Naopak, naprosto dokonolé, Boleslav se zlatou kartou společně s Psychopatem, kterému je (jak se vyjádřil), jedno jak dopadne reprezentace... 

+2 /-1 | 27.09.2023 11:49

pravda_vitezi

Které části jsou převzaty od ČT a které psal PK? Odkaz na ČT nefunguje, tak si nedokážu udělat obrázek, co si o "nás" ČT myslí. Díky

+1 /-0 | 27.09.2023 10:04

Kamil Mihálik
Google nájde všetko. Prvá časť je kompletne prevzatá logicky a zvyšok je už o šachu asi vlastná práca...
+1 /-0 | 27.09.2023 10:33