Výzva prezidenta ŠSČR

06.11.2021 23:06

Vážení šachoví přátelé, čeká nás další víkend s oblíbenými soutěžemi družstev.

Přestože stávající proticovidová opatření umožňují účast pouze očkovaným, testovaným a lidem s nedávno prodělaným covidem, aktuální rozšíření viru v populaci naznačuje, že je vysoce pravděpodobné, že i v hracích místnostech se někdo s virem objeví. Však je prokázáno, že ten mohou přenášet i ti, kteří splňují ONT. Dostal jsem dokonce varování od jednoho šachisty, který pracuje v laboratoři, která vzorky zkoumá, že tato pravděpodobnost se aktuálně u 17 lidí na zápase blíží téměř jistotě.

Proto Vás chci všechny poprosit, abyste toto riziko nepodceňovali a vedle platných nařízení (zde) dobrovolně přistoupili i k další ochraně. Vedle dezinfekce a větrání, kde to je možné, jde především o zakrývání úst respirátorem či alespoň rouškou. Určitě by si ji měli vzít všichni tzv. rizikoví, ale jde i o to, aby se v respirátoru necítili na zápase jako černé ovce. A myslím, že je dokladem gentlemanství a i fair play, pokud si též vezmete ochranu úst, pokud ji má Váš soupeř.

Na závěr mi dovolte i připomenutí, že očkování je jedinou cestou, jak se s tímto virem a všech s ním spojených nepříjemností do budoucna vyvarovat.

Přeji Vám mnoho zábavy za šachovnicí a především ať to ve zdraví přečkáme!

Viktor Novotný

Prezident ŠSČR

Článek publikován 5. 11. 2021 v rubrice Aktuality na hlavní stránceAktuality VV.

12x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat
19.11.2021 01:50 | Zdeněk Desná

Dobře, že tato výzva vyšla. Možná mohla dokonce přijít dříve. Proč riskovat hrou bez respirátorů? Situace v pandemii je kritická. Zaplňují se Jipky. Nemocnice si již převáží vzájemně pacienty s covidem. Na co čekáme? Až zase nebudeme moci hráti šachy vůbec? Pak to bude také naše vina! Nejhorší je, že antirouškaři nedodržují ani platná Opatření vlády !

11.11.2021 14:27 | jedovatá houba

A dál.... Jestli si někdo myslí, že bude lidem (šachistům) někdo rozkazovat nosit odpornou hadru či tlamolep tak nechám celou soutěž osudu a přestávám se o ni starat. Takové rozkazy ať si někdo nechá pro své ovečky. Kašpárka dělat při zápase nebudu a takových bude víc. Vojtěch je dosluhující ministr zdravotnictví a není kompetenktní, aby mohl někomu rozkazovat. Už by měl nastoupit pan Fiala. Babiš nemá co rozkazovat.

10.11.2021 23:07 | viktor1111

Ahoj! Kromě čím dál víc evidentní zrůdnosti celé kovidové mašinérie přidám ještě jeden úhel pohledu. Šachy hraju pořád ještě i na stará kolena hlavně proto, že se v neděli potkám s pár kámošema, po partii dáme pivo, zkrátka relax, a troufám si říct, že takových je nás v soutěžích družstev třeba 30 procent, a možná i polovina. Jestli si někdo na svazu seriózně myslí, že lidi jako já hodlají trávit v neděli pět hodin s hadrem na ksichtě, tak ať se jdou vyšetřit do Bohnic, a pokud se jim tam rozsvítí, tak doufám že pochopí, že v takovém případě je lepší soutěže družstev možná s výjimkou Extraligy zrušit. Jestli totiž chcete lidi něčím opravdu nasrat a odehnat od šachů někam jinam, tak tohle je ten nejdokonalejší způsob.

10.11.2021 11:46 | Petan

Vypadá to, že "výzva" nadzvedla ze židlí jak příznivce očkování (např mě) , tak i radikální odpůrce očkování (např.Honzu Svatoše). A to se málokdy podaří na...t úplně všechny. Je evidentní, že viry tady byly jsou a budou a šíří se navzdory mnohdy evidentně nelogickým vládním nařízením. Je načase přiznat, že žádná vláda nedokáže občany ochránit před všemi nemocemi a je na osobní odpovědnosti každého jednotlivce, jakým způsobem přistupuje ke svému zdraví. Jak je asi zřejmé z mého předchozího příspěvku, můj přístup je celkem zodpovědný . Když vidím své obtloustlé vrstevníky, vzorně zahalené nanorouškami, tak sice na jedné straně oceňuji že se nadstandartně chrání , na druhou stranu je evidentní, že zdravotní systém zatěžují podstatně více než já. Místo výzev k zahalování se respirátory proti prachu či ještě absurdnější výzvy (od zástupců jednoho pražského klubu), aby si šachisté nepodávali před a po partii ruce, bych spíše ocenil výzvu, aby se lidé nenechali paralyzovat uměle vytvořenou atmosférou strachu, aby sportovali a dbali jak na fyzickou tak zejména duševní pohodu s přestali se třást strachy, že na ně za každým rohem čeká nějaký virus.  

10.11.2021 10:45 | Viktor

Dědku, vedle toho, že mě neživil nikdy svaz, není pravda ani to, že bych po sobě zametal. Zmínka o motivačních cenách alespoň naznačuje, proč máte potřebu ze mě dělat gaunera. Zajímalo by mě, co bylo neetického na vyplacení cen Van Nguyenovi, K. Olšarové, V. Plátovi a dalším, kteří splnili tvrdé podmínky. Pokud máte na mysli V. Lázničku, tak tomu nebylo vyplaceno nic a naopak se řešil jeho prohřešek. Ale to jsme jinde.... Oficiální stanovisko svazu kopíruje opatření vlády/MZ. Považoval jsem jako Konferencí jmenovaný prezident ŠSČR za důvodné upozornit šachisty, že situace je vážná a existuje zde nemalé riziko šíření nákazy. Shoduji se s Petanem, že nejbezpečnější je pochopitelně do hrací místnosti nelézt, ale více mohou udělat i ti, co se nebojí a hrát příjdou. Obzvlášť, když se na zápase objeví nekdo s respirátorem, což může značit jeho zvýšenou snahu chránit buď sebe nebo okolí... A ano, výzva k očkování je main stream, zdroje z oficiálních míst si jistě najdete sami, např. aktuální kampaň MZ.    

09.11.2021 19:36 | Dědek Plesnivý

Na internetu lze snadno dohledat i informace o negativních účincích vakcín, které už mnoha lidem způsobily krevní sraženiny. Je to každého věc, čemu věří, co riskuje, zda se nechá, nenechá očkovat... Ale je zarážející, jak se zde najednou vyloupne bývalý předseda, šíří demagogie a vyvolává dojmy jakéhosi stanoviska svazu, nebo dokonce obecně přijímané pravdy, přitom neví naprosto nic a je mu jedno, že riskuje rozhodnutí byť jen jediného člověka, šachisty, kterému by se to stalo osudným. A pak hraje ublíženého, že z prezidentské výplaty nemá ani benzín. Pobreč si předsedovi, ať přidá, že ty prachy nemá jenom pro sebe!

09.11.2021 18:53 | HonzaSvatoš

Tvrzení, že "očkování je jedinou cestou..." je samozřejmě fakty nepodložený žvást. Očkování je jen jedním z řady opatření proti čínské chřipce, nic méně, nic více. Připomínám čísla z ÚZISu týkající se obsazenosti JIP, kdy již dříve očkovaní tvoří nezanedbatelné procento. Jsou tu léky, je tu přirozená imunita, například. Ne jenom včelička. A tvrzení, že když soupeř má hadr na xichtě, tak já bych měl taky, mi připomíná starou povídku Šimka a Grossmanna, kde je něco jako "slepá babička navrhovala, abychom si vypíchli oči, že si pak budeme všichni rovni". Tahle výzva se HODNĚ nepovedla.

09.11.2021 16:29 | Petan

Viktore vy vážně nechápe absurdnost požadavku - když má soupeř respirátor, nasadím si ho taky abych netrhal partu? Takže když budu ještě paranoidnější než vy a nasadím si plynovou masku, která chrání lépe než respirátor, mohu je rozdat i ostatním, aby projevili kolegialitu a nasadili si ji taky? Pokud se někdo cítí jako ohrožená skupina obyvatel, je naprosto v pořádku že se snaží více chránit. Logické by mě  připadalo, kdyby se takový člověk akcí, kde je 16 lidí na malém prostoru, vůbec neúčastnil. Alespoň tak bych k tomu přistoupil já, pokud bych se považoval za zdravotně ohroženého člověka s chatrnou imunitou. Jen tak mimochodem, jsem 2x očkovaný, jakmile to bude možné nechám se naočkovat třetí dávkou. Dále podporuji svůj imunitní systém přirozenou formou - za rok jsem zhubnul 10 kilo, jím hodně ovoce a zeleniny. Pravidelně sportuji v létě i v zimě. Jak svůj imunitní sytém podporujete vy, tedy kromě toho, že v respirátoru možná i spíte, čímž ale paradoxně svůj imunitní systém oslabujete?

09.11.2021 15:54 | Dědek Plesnivý

Viktore, máte pravdu, že toky peněz na svazu do detailů nesleduji a byla by to ztráta času (předpokládám, že předseda není hlupák, aby za sebou pořádně nezametl). Když se ještě vrátím k vaší výzvě a vynechám-li nevyřešenou etickou otázku, zda jste vůbec oprávněn dávat podobné výzvy (vzpomeňte si např. na vyplácení ceny Evžena Gonsiora za vaší vlády), tak kde jste přišel na to, že očkování je jedinou cestou, jak se s covidem vypořádat? Jste odborník na covid, nebo to dávali na Nově?

09.11.2021 00:01 | Viktor

Dědku, chápu, že nevíte, čím se živím, i to, že si nenajdete na webu svazu dostupné informace o mém zaměstnání, hospodaření svazu a odměňování jeho funkcionářů (např. že jsme si v r. 2011 po mém příchodu všichni ve VV snížili odměny, tu mou např. na 1/4 té dosavadní a nepokryla zdaleka ani proježděné kilometry za 1,80 Kč/km). Co nepochopím, je ta potřeba psát sem pak tu špínu, když o tom evidentně nic nevíte. Co vás k tomu žene?.... Petane, přes rok koronaviru a jste schopen přirovnávat šíření viru kapénkovou cestou se zlomenou nohou a pochybovat při tom o mé logice? Chodil jste někdy v respirátoru tam, kde ho nikdo jiný neměl nasazený? Tam směřuje má výzva. 

07.11.2021 17:24 | Petan

Nasadit si respirátor jako doklad gentlemanství, jako vtip dobrý, to snad pan prezident ani nemůže myslet vážně. Při této logice, když si zlomím nohu a budu skákat o berlích tak si má soupeř vzít také berle, abych si nepřipadal jako černá ovce.

07.11.2021 13:11 | Dědek Plesnivý

Prezident ŠSČR? Tak tady vás uklidili. Už jsem se lekl, že se po vzdání funkce předsedy snad chcete živit prací. Nešlo by svaz rozšířit o další tolik potřebné posty jako šachový ombudsman nebo ministr šachů? Pro své kamarády a příbuzné.