Vyšší šachy

21.10.2021 12:14 | Trénink

Hodně dlouho jsem nehrál vážnou partii a tak trochu jsem pozapomněl, jak se vlastně "vyšší" šachy hrají. Za poslední dobu jsem sehrál tři vážné partie (tedy dvě, jedna byla velmi krátká) a připomněl jsem si, co vlastně ty vyšší šachy jsou.

Pokud bych tento dlouhý odstup neměl, tak bych si to asi ani neuvědomil, protože bych to bral jako naprostou automatiku.

Jak nejdříve definovat vyšší šachy (vyšší šachy beru jako mistrovskou úroveň (FM, IM a GM) ) ?

Šachy jsou postaveny na a) vidění (taktika, propočet) a b) vědění (znalosti).

Klíčem je ale taktika a propočet variant. Protože vědomosti jsou také postaveny na taktice (docela často je nutno dost počítat) a často JEN vědomosti nestačí, je nutno všechno podepřít propočtem (zde právě často silný hráč trestá slabšího, protože slabší hráč nemá tu přesnost a taktickou dovednost). Vyšší šachy bych definoval jako schopnost správně (rychle a přesně) počítat varianty (PV - propočet je také hodnocení pozice). Nezapomeňte, že tento propočet je také základem prvního a druhého zlatého pravidla.Ps.: Musíme si uvědomit, že v klasické partii je doslova tisíce výpočtů a stačí se někde více zmýlit a je konec.

A právě v těch partiích jsem si připomněl, jak je klíčové neustále počítat varianty. Hodně variant. Nicméně i zde je nutno postupovat rozumně. Spousta šachistů dělá tu chybu, že počítá "všechno" zbytečně hluboko (daleko) nebo propočet odbydou z hlediska kontroly (2. zlaté pravidlo). Přitom většina propočtu je kolem 2 tahů. Klíčem ale je, vždy pozici ohodnotit a tento proces dělat rychle a přesně (zvykat si a mít to jako dovednost) a ZKONTROLOVAT si daný propočet (2.zlaté pravidlo). 
Typické chyby jsou ty, že se někdo chytne jako ryba na udičku na nějaké "divné" variantě a tu začne nesmyslně dlouho počítat. Jde prostě do zbytečné hloubky. Nejenom, že ztrácí čas a energii, ale také často zapomene na další možnosti. Mimochodem z toho vzniká možná nejčastější hrubka - takto unaven, že to nevychází se udělá nepromyšlený tah (hrubka) a je po partii. A další chyba je, že si nekontroluje propočet (2.zlaté pravidlo)Propočet v klasické praktické partii je většinou tzv. křoví (tedy hodně možností s krátkým propočtem/hodnocením). Tzv. strom se vyskytuje málokdy. Nicméně celkem kuriózně se většinou na propočet řeší tzv. strom.

Zásadní rozdíl vidím ten, když jsem partie ukazoval svým svěřencům a viděl jsem jak přemýšlí a počítají:

a) problém s kontrolou svých propočtů (2.zlaté pravidlo)
b) zbytečná hloubka (absence hodnocení, pokud by byla, pak by spousta variant hned odpadla)
c) nezvyk správně počítat, menší dovednost

d) unikání "podstatných detailů" nicméně toto jsem dopsal dodatečně

Mimochodem jak rozlišit silného a slabšího velmistra? I slabší velmistr může mít velké vědomosti, ale ten rozdíl je dán většinou propočtem variant. Silný velmistr má dovednost rychlého a přesného propočtu daleko lepší než slabší velmistr. Samozřejmě další věc je zahájení, psychika, intuice atd.

Tímto krátkým článkem nechci ukazovat na to, že znalosti nejsou tak důležité, samozřejmě jsou a hodně, ale chci tímto říci, že v tzv. " vyšším šachu" jsou klíčové věci ohledně počítání.

A na závěr. Chybí praktické ukázky. Na ty se podíváme příště.

Robert Cvek
 - fotografie použité ze stránek pinterest.com
6x 5264x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Robert Cvek
Ahoj Davide. Řešit tisíce a tisíce diagramů různým stylem řešení. Jde "jen" o dril. Něco jako když hokejista musí tisíckrát vypálit puk na bráno, aby měl správnou a přesnou ránu. Nedávno jsem viděl Gretzkého jak stále skvěle pálil na bránu - stále to má v ruce. Je třeba řešit správné věci a hodně zabrat pak na slepo a speciálně pak kontrolovat všechno, zvyknout si na ten proces.
+0 /-0 | 23.10.2021 05:10

Zmestabileho
Roberte, tvůj názor že klíčové jsou taktika a propočet je známý a kvituji že jej konzistentně držíš a prezentuješ. Šachy jsou podle mě přesně o tomhle - a přitom takto to není prezentováno v šachových učebnicích. Teď si tohle téma pojednal jako "vyšší šachy", pro vážné partie silných hráčů - čemuž rozumím co jsi chtěl sdělit, ale platí to pro šachisty všech úrovní i pro rychlé tempo hry. Otázka je potom prirozená - jak tuto dovednost nabýt - rychlou a přesnou taktiku a propočet. Uvádíš zásady jak na to... ale problém bude hlubší. Jak udělat z hráče - taktika zabijáka, když to zabíjení třeba nemá vůbec v krvi?
+0 /-0 | 22.10.2021 22:32

Marek007
Hrať dlhé pomalé partie ma nebaví. Radšej si zahrám na internete niečo na 10 minút. Tam sa viac presadzuje intuícia a inštinkty.
+0 /-0 | 22.10.2021 14:57

sarmatam
Ano propočet je super,a propó mě hodně baví na ličesu , korespondenční partie na 14 dní,a to proto , že si tak může člověk dát predtahovou variantu či predtahový propočet určitých tahů,a to je fájn......
+0 /-0 | 21.10.2021 14:41

miki24
Neviem no, u mňa bola vždy chyba tá, že som počítal menej. Hlavne prepočet je ťažký v tom, že málokedy sa uhádne už nasledujúci ťah súpera a to by ma traumatizovalo. Ja som si dal zásadu skôr zamýšľať sa nad tým, že čo chce hrať súper, kde je jeho slabina a ako sa dá na ňu zautočiť. Skôr snažiť sa hodnotiť pozíciu, pokiaľ niečo stratím bez protihry tak až také skvelé to nebude. Naopak keď niečo získam tak bude to skvelé... Priznám sa, že neviem sa vôbec brániť aj keď som mal potenciál, keď som bol zdravý na 1800-1900 ELO.
+0 /-0 | 21.10.2021 13:59

kiklos

stručné a výstižné

+0 /-0 | 21.10.2021 13:17