Všichni potřebujeme občas oraz

31.05.2018 04:09 | Nominační turnaj 2018

Druhou polovinu turnaje načali všichni hráči svorně remízami. Partie příliš vzrušujících momentů nepřinesly a hrály se v poklidném duchu. Do konce turnaje zbývají čtyři kola.

6. kolo

Trochu překvapivě si v šestém kole vybral odpočinek vedoucí Jiří Štoček s průběžně posledním Vlastimilem Babulou. Ani s bílými figurami neměl vítězné ambice, a tak v 8. tahu obětoval dámu za věčný šach.


-
. kolo -

Nejbližším pronásledovatelem Jiřího Štočka je stále Peter Michalík (úvodní foto), který dostal šanci se přiblížit na rozdíl poloviny bodu, musel by však černými porazit Vojtěcha Pláta. V partii mu Vojtěch Plát ve Skotské hře pochroumal pěšcovou strukturu, dvojice střelců černého však byla za tu deformaci dostatečnou kompenzací. Ani jeden z hráčů v dalším průběhu výrazně soupeře neohrozil, a tak i tato partie skončila remízou.


-
. kolo -

Změnu v pořadí nepřinesla ani partie mezi Janem Krejčím a Thai Dai Van Nguyenem. Náš nejmladší velmistr nevynechal asi žádnou příležitost k výměně figur, a protože Krejčí nenašel způsob, jak výměnám zabránit, partie došla do jezdcové koncovky, která byla remízová stejně jako všechny jezdcovky.


-
. kolo -
18x 4512x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (18) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
igors
Tri bodky: Ano, suhlas - daleko lepsie a jednoduchsie ste vyjadrili to, co som mal na mysli...
+0 /-0 | 01.06.2018 08:12

...

Igors - Taky se mi líbí, jak zmb přidává, když na něj nikdo nereaguje. Ani já nebudu krmit trolla.

Tom Ochman - Turnaj kandidátů reprezentace se řešil již začátkem roku nejpozději. Jeho struktura, počet účastníků, ochota hráčů atd. V té době měl Z.Hráček z hráčů ochotných reprezentovat třetí nejvyšší ELO po DN a VL. Že se mu tolik nepovede v březnu na ME mohl těžko někdo předpokládat. I přes to má i v posledním žebříčku naprosto srovnatelné ELO s nejvýše nasazeným hráčem nominačního turnaje. Měnit strukturu turnaje (počet hráčů atp.) krátce před turnajem podle aktuálního ELA je nesmysl z mnoha důvodů. Nezapomínal bych ani na fakt, že ZH má z takových akcí nejvíc zkušeností, které jsou v jistých situacích klíčové. Navíc nominace je právo kapitána. Kvituji, že se podařilo uspořádat takový turnaj, kde se kandidáti mohou poprat o místo na Olympiádě a soudě dle přenosů je oblíbený.

+0 /-0 | 01.06.2018 01:43

igors
Wow, ZMBik nam pritvrdzuje: 12:12 Zbynek mal hrat nominacny turnaj; o desat hodin neskor je mu uz jasne, ze vlastne do druzstva nepatri vobec! (nebudu hrat ti najsilnejsi, lebo tam bude Hracek) Pravda je jedine to, ze s Vocaturom hral skutocne zle. A keby sa mu zajtrajsia partia pre zmenu podarila, kam by ho to posunulo v ociach nasho opavskeho (autocenzura)...
+0 /-0 | 31.05.2018 23:42

Zmestabileho
Ohledně Hráčka - ano, je to tak, na olympiádě bude hrát, protože bude hrát naposledy a potom bude kapitánem, tak by se jaksi "nehodilo", aby nebyl automaticky v nominaci. Takže se kvůli tomuhle obětuje celý tým a celý jeden start na olympiádě (prostě nebudou hrát ti nejsilnější hráči, a výsledek to negativně ovlivní). Taková je u nás realita. Podívejte se na dnešní partii Hráčka z prvního kola na Mitropě. Prohrál naprosto čistě, už nějakou dobu neumí ani ty své "solidní" remízy, kvůli kterým má oficiálně podle Jansy a Konopky na olympiádě hrát (i když ten důvod je jiný, viz. výše, a všichni to vědí). S tímto přístupem nemůžeme být jako národní tým na olympiádě úspěšní.
+0 /-0 | 31.05.2018 22:06

verbir

Škoda, že hráči nemívají na koncovky více času. Mohly by vznikar krásné studie. Takto krása často zůstává uzavřená v popartiových analýzách smiley 

 

+0 /-0 | 31.05.2018 21:11

HonzaSvatoš

Vůbec je to podle Lomonosova masakr. Chybný je tah 88. Ke2 (vyhrává Ke3) po kterém bílý remizuje jediným 89.Kb3, chybou je 89. Ve8+ a pak už to Kd1.

+0 /-0 | 31.05.2018 20:44

HonzaSvatoš

Podle Lomonosova vyhrávalo za Petra Michalíka 89...Kd3, zatímco Kd1 je remis. Idea je, že až bílý zašachuje krále na d1 po Vd8+ Kc2 Vc8+, tak stojí bílá věž na c8 hůř než na e8 a motiv b4+Kb2 už nestačí, chybí tempo.

+0 /-0 | 31.05.2018 20:35

Morphynista

Dnes se znovu potvrdilo. že všechny věžovky jsou remis.

+0 /-0 | 31.05.2018 20:31

verbir

Vypadá to na dvojici Jirka Štoček, Vojta Plát. A já jsem pro :-) 

+0 /-0 | 31.05.2018 19:50

HonzaSvatoš

Tak já tomu rozumím tak, že když má být Zbyněk od příštího roku kapitánem, tak že by bylo absurdní, aby letos na Olympiádu nejel, nebo musel hrát kvalifikaci. Takto to chápu a tak mi to přijde logické. Protože kdyby šlo "jen" o ELO, tak je nyní Zbyněk prakticky na úrovni hráčů. kteří hrají ten kvalifikační turnaj a neexistoval by důvod, proč by měl být automaticky členem repre právě on, a ne třeba někdo z účastníků kvalifikačního turnaje.

Van dnes opět těžká kisna, nevěřím, že se s těmi pár minutami nahodinách nesplete, vidím to tak 60 procent na výhru Petera Michalíka a 40 procent na remis.

+0 /-0 | 31.05.2018 19:34

Tom Ochman

ad igros, ad Morphynista ...) Dobrý večer. V žádném případě bych se nechtěl dotknout nominace Zbyňka Hráčka na olympiádu. Párkrát jsem se s ním potkal a působil na mně supersolidním dojmem. Ale pokud jde čistě o rating, tak mi to trošičku zavánělo dvěma metry. Jinak pokud budeme hodnotit cokoliv po olympiádě, tak PO BITVĚ JE KAŽDÝ GENERÁL. Přesto věřím, že náš kapitán pan Jansa ví přesně co dělá. ten má totiž zmiňovaných zkušeností zdaleka nejvíc.

+0 /-0 | 31.05.2018 19:14

morboj
Moc hezkou partii hraje Vojta Plát. Prakticky z ničeho vydupal slušnou šanci na výhru. A pak že věžovky jsou nudné :-))
+0 /-0 | 31.05.2018 18:17

igors
Nova ELO listina vysla prave dnes - Zbynek, aj vsetcia ucastnici nominacneho turnaja mierne stratili, s vynimkou Vana, ktory v maji nic nehral. Na majovej (kvetnovej) listine mali Zbynek aj Honza rovnaky rating. Zasluhy z minulosti = zaroven aj velke skusenosti. Co keby ste nominaciu Zbynka, ktory hrava olympiady od r. 1990 a navyse chce v repre skoncit, hodnotili az po Batumi 2018? (tak ako bojovnost ucastnikov nominacneho turnaja)
+0 /-0 | 31.05.2018 16:59

Zmestabileho
Vedení reprezentace sdělilo, že účast Hráčka v týmu je zcela jasná a bez diskuze. Důvodem je jeho solidní hra a schopnost odremizovat kohokoliv s ratingem 2700, což se týmu bude hodit. Samozřejmě je to špatné rozhodnutí - jako vždy, když někdo hraje za zásluhy z minulosti a nemá lepší výkonnost než ostatní, před kterými dostává přednost. Pokud chce být Hráček v repre, měl hrát nominační turnaj jako ostatní.
+0 /-0 | 31.05.2018 12:12

Karel Havel

GM Hráček je podle Elo 5. nejlepší šachista v ČR, tzn. že je až za GM Krejčím, který nominační turnaj hrát musí (a podle jeho výkonu na něm to zatím na to, že se dostane do našeho olympijsého týmu moc nevypadá). V zásadě by ho tedy asi měli hrát oba a v tomto ohleduje tak je přímá nominace p. Hráčka na olympiádu trochu nespravedlivá.   

Předpokládám ale, že při nominaci p. Hráčka bylo zohledněno, že se jedná o budoucího kapitána mužské reprezentace, který by na vrcholné šachové akci v tomto roce neměl chybět. Nikde to takto ale oficiálně nebylo řečeno, což je asi chyba.

 

+0 /-0 | 31.05.2018 12:02

Morphynista

Stačí si přečíst předchozí články a odpovědi jsou jasné. Zbyněk Hráček byl do olympijského týmu nominován přímo , s důvody, proč tomu tak je, v zásadě souhlasím. Navíc nás reprezentuje na právě začínající Mitropě. Pan Jansa rozhodne o obsazení jednoho místa, ne dvou. A podle čeho ? Aktuální výkonnost, umístění zejména na ME a v přeboru republiky a pochopitelně i v tomto nominačním turnaji...

+0 /-0 | 31.05.2018 11:51

Tom Ochman
Dobrý den. Zajímalo by mne, podle jakých kritérií se reprezentační trenér pan Jansa, rozhodne pro obsazení čtvrtého místa a náhradníka na olympiádu?. Rozhodně je dobře, že se takovýto turnaj uskutečnil. Upřimně řečeno, … je otázkou, proč tento nominační turnaj nehrál i Zbyněk Hráček. V případě Navara - Láznička je vše jasně a transparentní. Ale při vší úctě k panu Zbyňkovi Hráčkovi si nedovedu vysvětlit, proč se tohoto nominačního turnaje neúčastní taky on sám?
+0 /-0 | 31.05.2018 10:46

Tom Ochman
Vložte obsah
+0 /-0 | 31.05.2018 10:32