Vojtěch Plát těsně pod hranicí ELO 2700

04.02.2016 03:22 | Uživatelské zprávy

IM Vojtěch Plát si vítězstvím na 180. turnaji Velké ceny ŠK Dopravní podnik Praha - VŠFS Blitz Open polepšil své dosavadní maximum a na Listině ELO FIDE pro bleskový šach tak od 1.2.2016 figuruje s ELO 2691 na 61. místě světového žebříčku!

V sobotu 30.1.2016 se v pražském hotelu EA Populus na Žižkově uskutečnil 180. turnaj Velké ceny  Šachového klubu Dopravní podnik Praha - VŠFS Blitz Open - v bleskovém šachu.

Po 2,5 leté přestávce tak byla obnovena tradice šachových turnajů v rapid a bleskovém šachu pořadaných v letech 1995 - 2013 v Praze 8 - Karlíně pod názvem Velká cena Šachové akademie - Habeas Corpus. Za 18 let se sehrálo 179 turnajů, v nichž startovalo mj. 9 GM, 15 IM a 11 FM. Nejúspěšnější hráče v celé historii Velké ceny prozrazuje následující tabulka. V jednotlivých sloupcích je uveden počet turnajů, v nichž hráč obsadil 1. - 5. místo. Nejvíce turnajů ze všech - úctyhodných 67 turnajů - vyhrál IM Josef Přibyl. Za zmínku jistě stojí, že pravidelným účastníkem turnajů v minulosti byl náš nejlepší šachista GM David Navara se 14 vyhranými turnaji.

26 IM Jirovský Petr 1 1 1

Atraktivní cenový fond ve výši 5 tisíc Kč přilákal na start 180. turnaje VŠFS Blitz Open celkem 48 hráčů z ČR, Slovenska a Ukrajiny, mezi nimi byl 1 velmistr, 2 mezinárodní mistři, 1 mezinárodní mistryně, 2 mistři FIDE a 1 mistryně FIDE. Turnaj se hrál švýcarským systémem na 15 kol tempem 3 minuty na partii a 2 vteřiny za každý provedený tah. Suverenním vítězem se 14 body z 15 partií se stal aktuální mistr ČR v bleskovém šachu mezinárodní mistr Vojtěch Plát. Svým soupeřům povolil pouze 2 remízy, i když v některých partiích při něm stála štěstěna. Tímto výsledkem získal 8 bleskových ELO FIDE bodů, předběhl v žebříčku Viktora Lázničku, zařadil se na 2. místo v ČR za Davida Navaru a na mezinárodní Listině ELO FIDE pro bleskový šach se tak přiblížil k bájné hranici ELO 2700. Druhé místo s 2 bodovou ztrátou na vítěze vybojoval mladý FM Jakub Půlpán, 1. hráč v ČR do 18 let na žebříčku ELO v bleskovém šachu. Slovenský velmistr Mikuláš Maník, hostující v této sezóně za SK Děčín, obsadil s 11 body třetí příčku celkového pořadí. Nejlepším seniorem v turnaji s 10,5 body byl celkově 4. IM Josef Přibyl. Finanční ceny za 5. a 6. místo si převzali Pavel Postupa s 10 body a FM Petr Hollan 9,5 bodu, stejně jako nejlepší žena mezinárodní mistryně Elena Cherednichenko (8,5 bodu) a nejlepší žák do 16 let Vojtěch Pařízek (také 8,5 bodu).

Obdivuhodného výkonu dosáhl také 79 letý Jan Fabian, reprezentant Československa na ME družstev v roce 1961 a čtyřnásobný účastník mistrovství Československa mužů v 50. a 60. letech 20. století, který si s 8,5 body uhrál své první mezinárodní ELO FIDE ve výši 2001!

Příští 181. EA Hotels Rapid Open, otevřený turnaj v rapid šachu na 7 kol tempem 12 minut na partii a 5 sekund za každý tah, s cenovým fondem 5 tisíc Kč, se uskuteční v sobotu 20.2.2016 opět na stejném místě, v hotelu EA Populus v Praze-Žižkově.  Propozice a další informace o turnaji naleznete na stránce http://skdp.cz/gp/. Startovní listinu turnaje lze průběžně sledovat na stránce: http://chess-results.com/tnr203806.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES&flag=30&wi=984.

Srdečně zveme k účasti, děkujeme za přihlášky do turnaje a těšíme se na setkání.