Vivat Carlsen

21.06.2016 04:09 | Grand Chess Tour 2016

V Lovani se mu dařilo. Vyhrál, co se dalo. Turnaj v rapid šachu, turnaj v bleskovém šachu a po úspěšném vystoupení v Paříži se tak ujal i průběžného vedení v Grand Chess Tour 2016. O kom je řeč? Můžete hádat pouze jednou.

Nejsilněji obsazeného šachového turnaje jaký se kdy v Belgii odehrál, se zúčastnila nejužší světová špička. Spolu s úřadujícím mistrem světa Magnusem Carlsenem a bývalými mistry světa Viši Ánandem a Vladimirem Kramnikem k šachovnicím zasedli Fabiano Caruana, Anish Giri, Maxime Vachier-Lagrave, Hikaru Nakamura, Levon Aronjan, Wesley So a Veselin Topalov. Dva dny se hrály partie v rapid tempu (9 kol, vyhrál Magnus Carlsen), dva dny pak patřily bleskovkám (18 kol, vyhrál opět Magnus Carlsen) Body z obou turnajů se sčítaly (rapid: 2 body za vítězství, 1 bod za remízu, bleskovky: 1 bod za vítězství, 0,5 bodu za remízu). O turnaji v rapid šachu jsme informovali již dříve, dnes je v pořadníku turnaj v bleskovém šachu.

Turnaj v bleskovém šachu

Bleskové partie se hrály v neděli a pondělí, každý den devět kol. Za favorita platil, jako vždy mezi TOP šachisty, rychlík Hikaru Nakamura. V prvním herním dni se mu ovšem nedařilo příliš vítězit a hned šestkrát remízoval. Nicméně se ukázalo, že heslo „lepší půlka nežli nulka“ má něco do sebe a Nakamurovi to stačilo na průběžné dělené druhé místo. Před druhou půlí turnaje ho dělil s taktéž pětibodovými Carlsenem, Kramnikem a Soem. O půlbod víc, tedy 5,5/9 nasbíral Levon Aronjan a na druhý herní den tak odcházel sbírat síly jako samostatný vítěz průběžného pořadí. Podařila se mu i pěkná miniaturka, jako poražený z ní odcházel Wesley So.  Prozatímním vítězstvím v bleskovkách se arménský velmistr také posunul na třetí místo v kombinovaném pořadí a prozatím odsunul z medailových příček Viši Ánanda. Ten po prvním bleskovém dni zůstal na 50%.


-
. kolo -


Armén Levon Aronjan se po prvním herním dnu ujal samostatného vedení (zdroj: web turnaje)

Za favorita číslo dva pro bleskový šach platil samozřejmě Magnus Carlsen. Porazit mistra světa znamená snad pro každého když ne přímo výjimečný, tak docela určitě ne příliš častý zážitek. V bleskovkách prvního dne se to v Sicilské podařilo velmistrům Vachier-Lagravemu a Caruanovi.


-
. kolo -


Francouz Maxime Vachier-Lagrave ukořistil skalp mistra světa (zdroj: web turnaje)


-
. kolo -

 

Také Italo-američan Caruana nad mistrem světa dokázal zvítězit, což Carlsen nesl evidentně s nelibostí (zdroj: web turnaje)

V historické budově Lovaňské radnice se blicalo i v pondělí. Po prvním dni samostatně vedoucí Levon Aronjan zařadil v pondělí poněkud zpátečku. U jeho šachovnic se 7x remízovalo, porazit dokázal akorát Viši Ánanda, čemuž kontrovala prohra s Fabio Caruanou. Jednoznačně nejlépe se vyspal Magnus Carlsen, který jako jediný uhrál šest bodů. O bod méně nasbírali Viši Ánand, Fabiano Caruana a Anish Giri. Nicméně na úřadujícího mistra světa ani v bleskovém turnaji nikdo nestačil a norský fenomén zvítězil s náskokem celého bodu. Připomeneme-li jeho víkendové vítězství v rapid šachu, pak je jasné, že se stal i celkovým vítězem turnaje v Lovani  a ujal se i průběžného vedení v Grand Chess Tour 2016.

-
. kolo -

-
. kolo -


Konečné pořadí bleskového turnajeProstory herního sálu v historické budově Lovaňské radnice (zdroj: web turnaje)


Všechno vyhrál Carlsen (zdroj: web turnaje)

Konečné pořadí rapid + blesk, Lovaň

Poř. Jméno body Elo
1. Carlsen, Magnus 23/36 2855
2. So, Wesley 20½/36 2770
3. Aronian, Levon 20/36 2792
4. Anand, Viswanathan 19½/36 2770
5. Caruana, Fabiano 17½/36 2804
6. Vachier-Lagrave, Maxime 17/36 2789
7. Nakamura, Hikaru 16½/36 2787
8. Kramnik, Vladimir 16/36 2812
9. Giri, Anish 16/36 2782
10. Topalov, Veselin 14/36 2761

V rámci Grand Chess Tour nás čekají ještě dva turnaje:  Sinquefield Cup (Saint Louis, USA, 4. - 16. srpna 2016) a London Chess Classic (Anglie, 8. - 19. prosince 2016). Na startovní listině obou by měl chybět norský fenomén Magnus Carlsen.

Celkové pořadí Grand Chess Tour 2016 po turnajích v Paříži a Lovani


Vítěz Magnus Carlsen v dobré náladě a rozmaru rozdává autogramy a fotí se s fanoušky (zdroj: web turnaje)  

Odkazy

0x 4032x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat