Velmistrovská norma v nedohlednu

02.06.2014 15:00 | Open Orlová 2014

Vítězem uzavřeného velmistrovského turnaje se stal GM Alexey Kislinsky s bodovým náskokem na GM Eduarda Andreeva.

První místo v uzavřeném velmistrovském turnaji se stalo jasnou kořistí GM Alexeje Kislinskeho, který zvítězil s bodovým náskokem na druhého GM Eduarda Andreeva. Početná skupina mezinárodních mistrů bojovala o zisk velmistrovské normy neúspěšně. Nejlepší z nich, IM Tomasz Warakomski a IM Lukáš Černoušek získali pouze pět bodů. Pro zisk normy bylo třeba uhrát o 1,5 bodu více.

GM Alexey Kislinsky (Autor: Petr Beran)

Kislinski - Plischki; 1. kolo GM turnaje. V ostré, ale zhruba vyrovnané pozici se černý dopustil nenápadné chyby, když zahrál 22...Dd4? Vyhrávající 23. Vc4! (hrozí Sxh7 s matovým útokem) ale pozdější vítěz turnaje nenašel. Po efektním, ale nepřesném 23. Je5? se černý mohl dostat z nejhoršího díky tahu 23...g6, hrál však  23...Sd7? a nabídnutou šanci Kislinski podruhé nepustil   24. Vc4! Dd6 25. Sxh7+ 1:0. Černý dostane mat nejpozději v 7 tazích.

1010FMKriebel TadeasCZE23902.511.751.52280-19.6

Souběžně s uzavřeným turnajem se hrál i silně obsazený FIDE Open na 7 kol. Zvítězil IM Andrejs Strebkovs. Díky horšímu pomocnému hodnocení skončil na druhém místě IM Olaf Heinzel. Oba získali šest bodů.