Vedoucí skupina se rozšířila

26.07.2016 13:21 | Czech open 2016

Účastníci hlavního turnaje Pardubice Open mají za sebou již čtyři kola a v úterý vstoupí do jeho druhé poloviny. Po čtvrtém kole se rozšířila vedoucí skupina, která nyní čítá šestnáct hráčů.

Po třetím kole, po kterém šachovému pelotonu vévodilo sedm hráčů, se v čele turnaje momentálně nachází šestnáct šachistů, kteří prozatím ztratili pouze půl bodu. „Čtvrté kolo nepřineslo výraznější překvapení, a tak se na vedoucí skupinu dotáhla i taková jména jako Movsesjan, Láznička či Kravtsiv, tedy nejvýše nasazení hráči,“ říká festivalový expert Petr Pisk. Výjimkou je nasazená jednička – velmistr Ganguly z Indie, který se nachází na šestadvacáté příčce.

Viktor Láznička

Velmistrovský turnaj přináší zatím výborné výkony českých šachistů. Ve zmíněné vedoucí skupině jsou kromě Viktora Lázničky rovněž Martin Červený a Cyril Ponížil. „Martin zde pokračuje ve výborných výkonech a je moc dobře, že se do této skupiny dotáhl i Cyril. Ten má za sebou skvělé představení na červnovém Mitropa Cupu, který poprvé v historii vyhrála reprezentace České republiky. A právě Ponížil jí k tomu výrazně pomohl, když zaznamenal bilanci 6/7. Výtečnou formu si tedy přenesl i do Pardubic,“ dodává Petr Pisk.

Sergej Movsesjan

V celkovém pořadí pak následuje celá řada "tříbodových" hráčů, mezi kterými najdeme kromě šachových stálic i dva velmi nadějné české šachisty. „Patří sem především Jan Vykouk (ročník narození 2000) na 48. místě a Thai Dai Van Nguyen (ročník narození 2001) na 55. příčce. Oba jsou zřejmě nejtalentovanějšími českými šachisty a jsem velmi zvědavý, jak si povedou ve zbytku turnaje,“ doplňuje na závěr Pisk.Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách.Jakub Burian
tiskový mluvčí Czech Open 2016

5x 3897x
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
Pavel Ch

kiklos: "s železnou pravidelností se opakuje, že pátý hráč se moc nechytí".

Nejen u Roberta se mýlíte, slavná olympiáda Turín , byl dokonce 6. (naposledy to šlo) pak dal přednost nešachovému studiu a později již nebyl nominován. U Jirky Štočka při jeho mnohých účastech, ho hodit do jednoho pytle s těmi, co hráli jednou a takto ohodnotit vůbec přeci nejde (např. Calvia, tahouni celé olympiády David a Jirka, bohužel v posledním kole oba prohráli, ale jinak supr výkon). Martin Petr nedostal moc šancí před dvěma lety, fotbalista se také nehodnotí, když vystřídá na méně jak 10 minut.

+0 /-0 | 27.07.2016 10:45

kiklos

Cyril hraje občas docela za hranou, ale výsledkově to funguje. Není to náhoda, jednorázový úspěch. Sehrál výborně celou ligovou sezónu, Mitropu a teď jede dál. Myslím, že je to jednoznačně kandidát č. 1 na příští střídání v repre. Nominaci na letošní olympiádu chápu. Koncept osvědčené čtveřice + jeden úspěšný hráč se tu opakuje již mnoho let a nikdy nevyhořel. S železnou pravidelností se opakuje, že pátý hráč se moc nechytí. Nepříliš se dařilo Honzovi Votavovi, opakovaně Jirkovi Štočkovi, Robertu Cvekovi, ani Martinu Petrovi. Sice to nikdy nebyl vyloženě propadák, ale přidaná hodnota prostě chyběla. Nyní se do této nezáviděníhodné pozice posadí Vojta Plát a je na čase, aby se tahle tendence již konečně prolomila. Všem českým fanouškům bych to přál.

 

Dnes tedy zajímavý souboj Cyril - Viktor. Viktorovi bych velmi přál, aby turnaj vyhrál.

+0 /-0 | 27.07.2016 10:01

Vojtech.Mejzlik

Zajímavou partii dneska odehrává Cyril Ponížil. Po zahájení to bylo na ručník a najít soupeř Jxg6+, bylo to snad rovnou na vzdání. Ale v následných zápletkách nemohl bílý najít rozhodující ránu soupeři a nakonec to vypadá, že Cyril zvítězí a bude dál na předních místech společně se Sergejem, Viktorem a dalšími... Po Mitropě další pěkná podívaná, i když dneska dost se štěstím :)

+0 /-0 | 26.07.2016 19:05

naska

...pan IM Petr Pisk tvrdí,že Jan Vykouk a Thai Dai Van Nguyen patří mezi nejtalentovanější mladé české šachisty. I když oběma hodně fandím,myslím si,že nejtalentovanější mladý český šachista je IM Vojta Plát....subjektivní ,můj názor. Prof Mgr Naska IM ICCF P.S. A naštěstí máme ještě celou řadu mladých šachistů,kteří se časem hodně zlepší :-)

+0 /-0 | 26.07.2016 18:29

Zdeněk Janda

Myslím , že by se nikdo nezlobil , kdybyste vkládali výsledky jednotlivých šachovnic skupin průběžně.

+0 /-0 | 26.07.2016 15:52