V první třetině nejlepší Humpy Koneru

08.07.2016 04:09 | FIDE Grand Prix women Chengdu 2016

Světová mužská šachová špička má právě trochu volna, nehraje se žádný z TOP turnajů, a tak je za šachovnicemi vystřídaly ženy. Do popředí zájmu šachových serverů se tak dostal čtvrtý díl ženské Grand Prix 2015/2016.


Fotografie ze zahájení (zdroj: web turnaje)

Čtvrtý díl GP žen se hraje v Čcheng-tu, městě na jihozápadě Číny. Nejvýše nasazenou hráčkou je Humpy Koneru z Indie a také dvě bývalé mistryně světa Antoaneta Štefanová a Marija Muzyčuk. Hostitelská země má zastoupení v Ju Wenjun, Tan Zhongyi a Zhao Xue. Celkový cenový fond pro turnaj v Čcheng-tu je 60.000 eur, přičemž 10.000 eur je vyhrazeno pro vítězku.


Čcheng-tu (zdroj: wikipedie)

Připomeňme si ale, jak si kdo stojí v celkovém pořadí, jaký je vůbec systém a o co hlavně se hraje.  Grand Prix žen 2015/2016 bude mít celkem pět dílů, každá z hráček má právo zúčastnit se tří z nich. Šachistka, která získá největší počet bodů, si tak zajistí právo účasti pro MS žen 2017.  Po třech dílech ženské FIDE Grand Prix 2015/2016 jsou s 205 body na čele průběžného pořadí Ruska Valentina Gunina a Gruzínka Nana Dzagnidze. Gruzínská velmistryně má ovšem odehráno o turnaj více.

Celkové pořadí GP žen 2015/2016 po třech turnajích


A teď už zpět do Číny, k jednotlivým kolům.

Kompletní startovní listina turnaje v Čcheng-tu

Jméno Fed. Titul Elo*
Koneru, Humpy IND GM 2575
Ju, Wenjun CHN GM 2559
Muzychuk, Anna UKR GM 2551
Muzychuk, Mariya UKR GM 2546
Harika, Dronavalli IND GM 2514
Tan, Zhongyi CHN WGM 2509
Stefanova, Antoaneta BUL GM 2505
Zhao, Xue CHN GM 2503
Javakhishvili, Lela GEO IM 2497
Cramling, Pia SWE GM 2474
Khotenashvili, Bela GEO GM 2456
Girya, Olga RUS WGM 2448

*Pozn.: Elo z červnové listiny FIDE

 

1. kolo

Šachistky začaly opatrně. O jediný rezultát kola a ještě ke všemu černými figurami se postarala Harika Dronovalli. Zbylých pět partií skončilo remízami, i když ne úplně nudnými. Nejtěsněji kolem celého bodu prošla Anna Muzyčuk, která prohýřila velkou výhodu proti Zhao Xue, zajímavá byla i bitva dvou bývalých mistryň světa Antoanety Stefanové a Marije Muzyčuk.

Tan Zhongyi - Harika Dronavalli 0-1

Tan byla se svým 17.h4? poněkud příliš optimistická. Černá sebrala pěšce a její špatný jezdec na g7 se zároveň stal užitečným obráncem pěšcové zdi.


Po té co černá zahájila vlastní postup pěšci v centru, bílá vyměnila dámy. Po této výměně měla už Harika velkou výhodu, ze které dokázala vytěžit celý bod.

Zhao Xue - Muzychuk Anna ½ - ½

V antimoskevském systému slovanské obrany použila Anna Muzyčuk zajímavý vyčkávací tah 13…Vb8. Zhao Xue reagovala akcí na královském křídle, což však nebylo nejlepší, protože černá jednoduše získala pěšce.


Číňanka se sama dostala do ještě větších problémů, když ve 26. tahu sebrala pěšce na c5 místo správné výměny dam. Černý získal rozhodující iniciativu.

Anna myslela, že promeškala šanci k výhře tahem 34…Dc2 a považovala za mnohem silnější 34…Db1, bílá tím získala tempo 37. Ve2, které jí zřejmě partii opravdu zachránilo.Jedinou vítězkou prvního kola byla Harika Dronovalli (zdroj: web turnaje)

2. kolo

Harika Dronovalli zazářila i v druhém kole, kdy zaznamenala druhé vítězství v řadě. Její armádě se tentokrát musel sklonit král Lely Javakhishvili. Naplno skórovala ještě Humpy Koneru, která si vyšlápla na domácí hráčku Zhao Xue. Ostatní partie skončily dělbou bodu. Blízko výhře byla Olga Girja, její soupeřka Anna Muzyčuk však našla únik ve střelcové koncovce.

Koneru Humpy - Zhao Xue 1-0

V ragozinově variantě dámského gambitu bílá odevzdala dvojici střelců s cílem získat více prostoru.

Zhao navrhovala 12…f5 s myšlenkou dalšího Df6 a g5 se zajímavou pozicí. Koneru zase ukázala 22…c4 23.b3 b5!? 24.Jc6 Dxa3 kde černá může pozici komplikovat.

Ve složité střední hře černá najednou odevzdala kvalitu. Bílá poté našla přesné 29.Jd3 a postupně tlačila soupeřku na všech frontách. Partii tak dotáhla až do vítězného konce.


 

Humpy Koneru byla v druhém kole jednou ze skórujících (zdroj: web turnaje)

3. kolo

Třetí kolo bylo na resultáty už bohatší. Rezultativně skončily hned tři partie. Humpy Koneru černými porazila Olgu Girju a připojila se tak ke své krajance Harice Dronovalli na vrcholu listiny průběžného pořadí. Bela Khotenashvili vyhrála proti Mariji Muzyčuk poté, co Ukrajinka nezvládá zahájení a Antoaneta Stefanova přehrál Zhao Xue v ostrém střední hře.

Zhao Xue - Stefanova Antoaneta 0-1
Věrna svému stylu Zhao Xue našla cestu, jak proměnit klidnou slovanskou do divoké pozice. Antoaneta Stefanova se tomu nijak nebránila, sebrala pěšce a otevřela centrum.

Oba králové byli poměrně slabí, ale bílá si se svým panovníkem počínala neopatrně a skočila s ním na dlouhou diagonálu pod rentgen bělopolného střelce.

Černá této příležitosti využila a rychle svou soupeřku s využitím taktických možností, které se jí naskytly, zničila.Partie třetího kola Zhao Xue vs. Stefanova Antoaneta (zdroj: web turnaje)

4. kolo

Ve čtvrtém kole zapsala třetí vítězství v řadě Humpy Koneru a ujala se tak před volným dnem samostatného vedení. V nejdelší partii dne dokázala zvítězit ještě Ju Wenjun na vrub Pii Cramling. Ostatní partie skončily dělbou bodu.


-
. kolo -


Humpy Koneru vs. Tan Zhongyi (zdroj: web turnaje)


Tabulka průběžného pořadí po 4 kolech0x 3244x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat