Uzbekové, Arméni a mladí Indové

11.08.2022 06:00 | Zahraniční zprávy

To jsou první tři místa v open sekci 44.olympiády v indickém Chennai. Na ženy se podíváme příště.

Mládí vpřed a propad tradičních týmů. To je asi to hlavní poselství mužské olympiády. Vítězem se stali, velmi překvapivě, až 14. nasazení Uzbekové. Ano, určitě jsme všichni věděli, že jsou mladí a talentovaní, ale že vyhrají olympiádu? Tipoval to někdo z vás? V čem spočívalo kouzlo mladých Uzbeků?
Pod trenérskou taktovkou Ivana Sokolova fungovali jako tým. Pokud se jednomu nezdařilo, nahradil ho jiný. Hlavní tahoun týmu byl mistr světa v rapidu Nodirbek Abdusattorov, který měl 8,5 bodů z 11 a perfo 2803 (!) Neuvěřitelný výkon! A zdatně mu sekundoval na druhé šachovnici Nodirbek Yakubboev, který měl 8 bodů z 11 partií a perfo 2759. Největší perfo však měl Jakhongir Vakhidov (4.šachovnice), který měl 6,5 z 8 partií a perfo 2813 (!)

Jak to, že hráli tak dobře? Protože po covidu mladí půjdou a už jdou vpřed. Mladí Uzbekové dokázali hrát s těmi nejsilnějšími týmy. Působilo to někdy až "komicky", když mladíci čelili nejlepším velmistrům světa a úspěšně! 
Bez štěstí to nejde a to bylo hlavně v předposledním zápase, kde zázrakem remizovali s Indií 2. V Uzbekistánu musí šachy neskutečně frčet, možná bychom měli odsud čerpat inspiraci.

Na druhém místě skončila Arménie, tým, který byl nasazený až jako číslo 12. Kapitánem byl arménský velmistr Arman Pashikian. Tradičně hrál silně Gabriel Sargissian, nyní na první šachovnici. Gabriel udělal 6,5bodů z 10 partií a hrál na perfo 2795 (!) To byl nejvýraznější týmový hráč a byl to také on, kdo rozhodl klíčové poslední kolo proti Španělsku. Dobře Arménům hrála i druhá šachovnice Hrant Melkumyan (6/10) a hlavně pak náhradník Robert Hovhannisyan, který udělal 8/11 (!) A je zajímavé, že jako náhradník hrál všech 11 partií.


V čem je síla Arménů, když to nejsou žádní mladíci jako první a třetí tým? Nevím jak to dělají, ale dokázali perfektně fungovat jako tým. Přestože nemají tak vysoká ela, dokázali efektivně bojovat i s daleko silnějšími týmy (elově). 


A na třetím místě skončili Indové 2 , kteří byli nasazení jako číslo 11. Další super mladý a super hvězdný tým. Mohu jenom napsat, škoda, že zde nehrál Arjun Erigaisi z prvního týmu Indie.
Megastar se stala první indická šachovnice D. Gukesh , který měl po 8 kolech 8 bodů (!) Nakonec udělal 9 bodů z 11 partií při perfu 2867 (!) Podle live ela je nyní na 25.místě světového žebříčku s elem 2725 (!) 
Perfektně mu sekundoval Nihal Sarin 7,5/10 a perfo 2774 a R. Praggnanandhaa, který měl 6,5/9 a perfo 2767.


Síla mladých Indů byla strašná, dokázali například porazit tým hvězd, USA, 3:1! Obrovským tahounem byl Gukesh, škoda jen (pro Indy), že nezvládl klíčovou partii s Uzbekistánem. Ukazuje se, že mladíci jako Sarin a Pragg jdou stále nahoru a za chvíli budou v elitní skupině hráčů 2700. Může se stát, že za nějakou dobu bude přebor Indie o deseti hráčích, kde všichni budou mít elo přes 2700.

Mladí Indové měli "kliku" v 9.kole, kdy dokázali vyrovnat prohraný zápas s Ázerbájdžánem, ale měli zase smůlu v 10.kole, kdy vyhraný zápas jen remízovali s Uzbekistánem. Rozhodně si třetí místo zaslouží.

Neúspěch

Naprostý neúspěch je výsledek USA. Američani hráli mdle. Nebyla tam, dalo by se napsat, chemie. Nepamatuji si, že by tak výrazný favorit, hrál tak zle. Všichni hráči ztratili do ela, ještě snesitelně hrál W. So.

Nadšení určitě nebudou Poláci, ale odešel jim (proč?) velmistr DudaNěmci prohráli klíčový boj v posledním kole, stejně jako Nizozemsko a Španělsko.

Vůbec se nedařilo Ukrajině. Ale skutečně děsivý propad zaznamenali Norové. Přestože jim MC udělal na první šachovnici 7,5/9 tak skončili na ostudném 59. místě (!!) Opravdu nedokáži ani zbla napsat, proč se tak stalo.

Překvapení

To největší z hlediska nízko nasazených týmů bylo 6. místo 48 nasazeného týmu (!!) Moldavska. Neuvěřitelné, dokázali ve finiši porazit Rumuny, Nory a Angličany (!)

Osmé místo Maďarů je velký úspěch, když byli nasazeni jako číslo 19. Ale Litvu asi málokdo čekal na 10. místě (!!) Tento tým byl nasazený až jako 35 (!) Litevci dokázali remizovat s Německem a Francií a v posledním kole porazili Ukrajinu. 


-
. kolo -
Doba se mění?

Ano, podle mne to tak skutečně je. A olympiáda jenom ukázala, že se to děje. Nastupuje mladá generace Indů, Uzbeků a dalších mladých hráčů. Bude se vynořovat více a více (mladých) jmen. Elový žebříček tak, jak ho známe, se může (rychle/časem) změnit. Například kdysi jasná světová dvojka Fabi Caruana nyní figuruje (live elo) až na 9.místě.

-
. kolo -

Kromě Magnuse Carlsena vlastně skoro všichni super silní velmistři hráli špatně (Caruana, Aronian, Domiguez, Duda), jediný kdo připsal do ela, byl Anish Giri. 

Můžete se více podívat zde na live elo: https://2700chess.com/

Robert Cvek

foto použito z oficiálních stránek https://chessolympiad.fide.com/ 

32x 5577x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (32) Aktualizovat
xdavx x

no ale tym usa je extrem :D 

+3 /-2 | 11.08.2022 22:16

xdavx x

partie americanu jsem na olympiade nevidel :D abychom teda byli presni :D

+3 /-3 | 11.08.2022 21:59

vevlad

Ještě bych pochopil že nenechali hrát Rusko ale i činu pokud nehrají ti nejlepší očekával jsem uslapanou cestičku pro USA ale nestalo se.

+3 /-2 | 11.08.2022 21:16

xdavx x

problem je, ze dnesni takzvani experti exhibujici v mainstreamovych mediich, jsou poplatni dobe, napriklad v unoru tohoto roku zapomneli cokoli se tykalo ukrajinskych fasistu... tedy te skupiny, kvuli kterym USA odmitly cvicit ukrajinske vojaky.

Takze bych rozlisoval, kdo je skutecne expert... 

 https://www.pokec24.cz/nezarazene/kongres-usa-uznal-nacistickou-roli-na-ukrajine/

https://consortiumnews.com/2014/08/10/nyt-discovers-ukraines-neo-nazis-at-war/

+2 /-2 | 11.08.2022 20:53

ThePot
Kraken8, s tou tržní ekonomikou, já mám za sebou 2 VŠ ekonomické vzdělání, jedno klasické, a jedno se zaměřením na bankovnictví a finance. Mohu Vám spolehlivě říct, že 95% plebsu, a také tak 70% patricianství, nemá absolutní tušení o čem mluví. Ať už je to veřejná diskuze, výměna názorů, politici, ale i akademičtí "ekonomové". Ten propad je dech beroucí. Proto jsem se naučil se nevyjadřovat k věcem, kterým nerozumím. Třeba, vojenství. Dnes je na to expert kde kdo. Já jsem v tom třeba úplný diletant, a mohu jen poslouchat tiše experty (možná mám tu výhodu, že umím rusky a anglicky, to trochu rozšíří pohled). A neplácat tlamou něco, o čemž nemám hluboké poznatky. Doporučoval bych to úplně všem. Sorry za offtop. Jinak tým Uzbekistán čekal na letišti dav, 55 000 dolarů na každého odměn, státní vyznamenání a také nové černé Chevrolet Equinox. Něco takového by šachový svaz jen těžko zvládl i kdybychom vyhráli, co myslíte? Leda že by přispěl nějaký populistický politik, co je zrovna náhodou u vlády :)
+2 /-0 | 11.08.2022 20:43

sarmatam

.....uzbekové , indové , .....budou teď na kterémkoliv turnaji u nás v ČR ......velmi populární....obzvlášť uzbekové.....

+0 /-0 | 11.08.2022 20:02

xdavx x

proc by me mela rozrusit takova blbost, kdyz tvrdite, ze nebude-li konopka, tak nebude nikdo kdo by se domluvil rusky? to spis vy jste ze sebe udelal kaspara ne? jen nechapu, proc v tom pokracujete.

+2 /-5 | 11.08.2022 18:43

Karel Havel
Re xdavx x: Svým příspěvkem jsem chtěl říct, že by možná nějaká naše spolupráce s Uzbekistánem jako novou šachovou velmocí z politických důvodů nemusela být až tak úplná scifi. S plynem osobně nekšeftuji, takže kudy vede jaká plynová trubka fakt netuším a nemám pitřebu to ani zjišťovat. Takže děkuji za poučení, že podle Vašeho názoru to s tím naším dovozem plynu z Uzbekistánu asi nebude tak horké. Pan Konopka asi není na svazu jediný, kdo umí rusky, ale pokud vím, tak jen on tam má za sebou ruskou vysokou školu v šachovém oboru. Omlouvám se, pokud Vás můj příspěvek nějak příliš rozrušil a mějte se fajn.
+3 /-2 | 11.08.2022 18:20

xdavx x

karel havel... co to? a kudy?... boze muj to snad neni mozne...  zadna surovina z vychodu se k nam nedostane aniz by netekla pres rusko.. uz se konecne vzpamatujte vy snilci. staci se podivat co se deje s kazachstanskymi trubkami. stejne tak potrubi z oblasti kaspickeho more musi jit pres krym... ale chapu ze opakovat blaboly soucasne vlady a jejich ministru s ukoncenou stredni skolou nevyzaduje zadnej velkej prehled. A zjistete si komu uzbekistan sve nerostne bohatsvi prodava, a o co se vubec jedna... 

 

btw, konopka je jediny na svazu, nebo dokonce mezi sachisty, kdo umi rusky? jen tolik ke kvalite vaseho posledniho prispevku.

+3 /-5 | 11.08.2022 18:04

Karel Havel
Re Pavelno: Díky za velmi zajímavý odkaz. Takový program bychom asi dokázali taky napsat, ale bohužel nám chybí ta ložiska plynu, zlata apod , která má Uzbekistán, abychom to ufinancovali. Nicméně ČR teď bude asi z Uzbekistánu brát plyn místo toho ruského, takže ekonomická spolupráce s touto zemí se bude rozvíjet. Tak možná i bez legrace by nějaká šachová spolupráce s Uzbekistánem byla možná. Pan Konopka se rusky domluví, tak třeba se zemí olympijských vítězů něco zajímavého dohodne. Samozřejmě pokud ho dříve pan Koutný nesvrhne...
+1 /-4 | 11.08.2022 17:45

pavelno

Uzbekové se nově rozhodli založit Mezinárodní šachovou školu  mimo standardní vzdělávací soustavu v podobě mimoškolního, státního, sportovně vzdělávacího zařízení. Šachy mají podporu na prezidentské i vládní úrovni, je podrobně zpracován program pro jednotlivé kategorie mládeže včetně výuky na školách a motivace mladých lidí ke hře v šachy.

Více zde:  https://xs.uz/ru/post/o-dopolnitelnykh-merakh-po-dalnejshej-populyarizatsii-i-razvitiyu-shakhmat

+7 /-0 | 11.08.2022 17:24

Karel Havel
Nejsem nějaký expert na Uzbekistán, ale přečetl jsem si, že v roce 2015 byl tehdejší uzbecký těžce totalitní prezident Islam Karinov jmenován asijskou šachovou federací mužem roku za to, že založil šachovou školu pro olympijské talenty, která do vínku dostala 35 mil. USD.. Takže jen 4 mil. ročně to nebyly. A za ty prachy už se asi nějaký talent najít musí...Obávám se, že v demokratickém režimu, kde se političtí představitelé musí zpovídat svým voličům, jsou takové výdaje velmi těžko obhajitelné. A fanoušci našeho týmu by si takových rozdílů v možnostech měli být vědomi. Ale do t3 školy bych třeba časem poslal Vaška Fiňka na zkušenou...:-)
+3 /-1 | 11.08.2022 17:10

kraken8

Pane Kadleci, kolik peněz na ty šachy dáte vy osobně? Zase jenom peníze peníze peníze a chtěli byste, aby je dal stát. Opravdu máte pocit, že šachy jdou u nás od desíti k pěti? Že nejsou turnaje, kluby, že si šachy nemůžete zahrát? Vy potřebujete (k šachovýmu) životu, abysme skončili na olympiádě třeba 8.? 

+4 /-3 | 11.08.2022 15:42

kraken8

Všichni jen natahují ruce. Od kovidu se to rozjelo naprosto naplno. Většina lidí kolem mě kecy o tržní ekonomice, ale ruce natahují, brečí, aby dostali co nejvíc atd. Podnikatel, řemeslník, zaměstnanec, všichni. Všude dotace, dotace, dotace, kompenzace, posraný závistivý životy na dluh ... Sport to stejný. Šachisti, zaplaťte si to. Vyberte členský příspěvky, sežeňte sponzory, zaplaťte si ten váš koníček, kterej k chodu světa nikdo nepotřebuje (na profesionální úrovni). Prostě si to všechno zaplaťte a nežebrejte po státu to, po čem je státu úplný hovno. Není důvod, aby vám kdokoliv na tohle přispíval. Vaše snaha, abyste na olympiádě skončili co nejvýš, to je úsměvný. 25., 10., první, 120., vždyť je to přece úplně jedno. Vy se nedokážete bavit ani z toho, co máte. Vždyť tahle olympiáda byla super, včetně českýho vystoupení a jestli vás to nebavilo, tak nevím nevím, jestli vůbec ty šachy máte rádi.

+4 /-5 | 11.08.2022 15:40

Jiří Kadlec

Posuzovat a kritizovat, že Uzbekistán není demokratický stát nám nepřísluší, co je nám do toho? Měli bychom si zamést, a to důkladně, před vlastním prahem!

A pak, oni peníze na šachy mají, zatímco u nás to jde od desíti k pěti...

+6 /-1 | 11.08.2022 15:38

ciki333

Co není, může být. Navrhuji v Uzbekistánu zavést systém liberální demokracie. A když to nepůjde po dobrém, aplikovat osvědčené humanitární bombardování...

+4 /-1 | 11.08.2022 15:13

ThePot
Uzbekistán není demokratický stát. To ano. Ale vyhrál. Čerpat inspiraci samozřejmě můžeme u nějakého perfektně demokratického státu, který obsadil třeba 50 pozici, ale tam toho moc nenačerpáme. Je potřeba vzít si to nejlepší a dělat věci správně.
+6 /-1 | 11.08.2022 14:34

HumphreyvanWeiden

Uzbekistán není demokratický stát. To je jistě pravda, ale znamená to, že Uzbekové jsou méněcenní? Mají prostě jinou historii než my, tak to prosím respektujme.

Nikdo po nás nechce, abychom napodobovali jejich politiku, ale šachově se snad můžeme poučit. Když jsou první na světě, tak to prostě dělají dobře, politika, nepolitika.

+7 /-0 | 11.08.2022 13:18

giocozo
Ota Válek - Už to zde bylo zmiňováno. Čínská federace se rozhodla nezúčastnit oficiálně z obav z nové vlny pandemie Coronaviru.
+1 /-0 | 11.08.2022 11:58

sarmatam
.......čína ? ....protoše kovid ? ......že bi ? ....nením ? .......
+0 /-0 | 11.08.2022 11:57

Ota Válek

Z Uzbekistánu bych inspiraci rozhodně nečerpal. Není to demokratický stát.

Vzhledem k neutěšenému stavu veřejných financí ČR lze předpokládat, že Šachový svaz stejně jako ostatní sportovní, kulturní aj. organizace bude v dohledné budoucnosti muset hospodařit s omezenými prostředky.

Proč nehrála Čína?

+1 /-5 | 11.08.2022 11:46

giocozo
Karel Havel - Samozřejmě, že v Uzbekistánu měly šachy a vždy budou mít větší podporu, nežli u nás. Ale pro férovost dodám, že Uzbeků je cca 3 a půlkrát více, než Čechů. ;)
+2 /-0 | 11.08.2022 11:04

tsonga6
inak celkom trpká skusenosti pre Levona, ktorý opustil armensky tim. Neodišiel odtial lebo ho už nepovažovali za perspektívneho do buducna?
+1 /-1 | 11.08.2022 10:38

PanPohoda
+3 /-0 | 11.08.2022 10:14

Karel Havel
Podle článku v The Guardian (https://www.google.com/amp/s/amp.theguardian.com/sport/2022/aug/10/chess-uzbekistan-win-olympiad-while-david-howell-takes-performance-gold) mají šachisté v Uzbekistánu roční rozpočet 4 mil. USD, který by měl před olympiádou v Taškentu v roce 2026 ještě vzrůst. To je skoro 100 mil. Kč. Inspirovat bychom se jistě mohli, ale obávám se, že o takových možnostech může český šach jen snít. Aktuálně má ŠS rozpočet asi 17 mil. Kč ročně. A k tomu je potřeba v Uzbekistánu připočíst ještě masivní nefinanční podporu státu na nejvyšší úrovni. Bylo by to hezké, ale obávám se, že tudy u nás cesta bohužel nevede. V Uzbekistánu zřejmě dělali vše pro to, aby vyhráli plánovanou olympiádu v Taškentu, ale nějak to přehnali a plán splnili o 4 roky dřív...:-)
+6 /-1 | 11.08.2022 10:00

istr
Rusáci maj jiný starosti.
+3 /-2 | 11.08.2022 08:49

Bucefalos
Ono by to také bylo jiné, kdyby mohli hrát týmy Ruska a Číny.
+3 /-1 | 11.08.2022 08:37

istr
Díky za pěkný článek.
+3 /-0 | 11.08.2022 08:10

Jirikovka@post.cz
Z videí vidíme jak to bylo v sále při závěrečném ceremoniálu nádherné,umocněné radosti vítězů! Česká výprava musela mít nezapomenutelné životní zážitky!
+1 /-1 | 11.08.2022 07:51