Už zítra, aneb předmluva Davida Navary

22.09.2022 05:59 | Domácí zprávy

Už zítra bude vytištěna knížka pana Vlastimila Jansy a s tím je tady jedna z posledních možností získat tuto knihu s podpisem pana Jansy a s dárkem od Roberta Cveka. Dnes nechme promluvit Davida Navaru, který napsal pěkný proslov k této knížce.

Sedmdesát bohatých let nad šachovnicí

 Velmistr Jansa je stálicí českého šachu. Jeho dlouhá kariéra trvá již 70 let a zahrnuje mnoho úspěchů na poli hráčském, trenérském i publicistickém. Vlastimil Jansa je několikanásobným mistrem republiky i vítězem řady dalších prestižních soutěží. Po mnoha stříbrných medailích se nakonec v roce 2018 stal mistrem světa seniorů v kategorii nad 65 let, přestože turnaj byl silně obsazen a mezi konkurenty byli i hodně mladší soupeři.

 Mimoto velmistr Jansa měl napsal mnoho úspěšných šachových knih, které jsou dodnes ceněné. Patří mezi ně legendární Zahrajte si šachy s velmistry (společně s GM Vlastimilem Hortem), Dynamika strategie zahájení i řada dalších. 

 Vlastimil Jansa výrazně pomohl ve výkonnostním růstu a v porozumění šachu mnoha předním českým hráčům i hráčkám. Dvě desetiletí byl lucemburským státním trenérem, následně několikrát kapitánem českého národního týmu. Měl jsem štěstí, že mne velmistr Jansa trénoval od mých dětských let, velmi mi pomohl v oblasti zahájení a strategie. Tím naše spolupráce zdaleka neskončila, jako trenér mi dlouhodobě pomáhal také v novém tisíciletí. Během pandemie jsme se vídali jen zřídka, ale nadále jsme v kontaktu. Stále se zajímám o jeho cenné postřehy především z oblasti zahájení a strategie, leccos z nich následně využívám za šachovnicí.

 Zatímco mnozí jiní silní hráči opustili turnajová kolbiště, velmistr Jansa nadále se zájmem sleduje šachové dění a střetává se  soupeři, kteří by mohli být jeho dětmi či vnoučaty. Nadále vnímavě sleduje šachové události a analyzuje zajímavé partie. Odkud bere na to vše energii?

 Domnívám se, že jejími hlavními zdroji jsou jeho stálá láska k šachu, badatelský přístup a touha nalézt ucelenou strategickou koncepci. Tyto dobré vlastnosti mu dlouhodobě pomáhají v hráčské, trenérské i autorské činnosti.

 Velmistr Jansa toho za šachovnicí prožil mimořádně mnoho. Také proto jsem rád, že se s námi v této publikaci dělí o své zážitky, dojmy, postřehy i partie. Při analýze dění na šachovnici jsou pro něj prvořadé klíčové ideje a porozumění pozici, složité počítačové varianty hrají podružnou roli. Díky tomu píše čtivě a může se zaměřit na to nejpodstatnější, aniž by odváděl naši pozornost ke spleti komplikovaných variant.

 Pandemie byla pro šachisty těžkou zkouškou, ale zároveň přispěla ke zrodu mnoha kvalitních šachových knih, které budou obohacovat naši šachovou kulturu i v nadcházejících desetiletích. Tato je jednou z nich. Přeji Vám příjemné čtení!

                                                                            David Navara


Každý, kdo si knížku objednal v předprodeji získá tuto knihu: 

- S podpisem pana Vlastimila Jansy

- S 90 minutovým videem Roberta Cveka, který rozebírá své partie s panem Jansou v hodnotě 200Kč

Po 23.9.2022 bude knížka bez možnosti být podepsána panem Vlastimilem Jansou. 

odkaz ke koupi: https://www.rpsachy.cz/vse/knizky/vcera-a-dnes-kniha-vlastimila-jansy/

Knížka vychází ve výtisku 2500Ks a bude dostupná pouze na www.rpsachy.cz

Aktuálně: možnost koupit knížku i na dobírku. 

8x 4876x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
xdavx x

On Ivanek ISTR je docela Socka a tak mu nezbyva nic jineho nez prudit... kup si mydlo a umyj si hlavu... 

+0 /-3 | 15.09.2022 13:48

Petr Koutný

Hejdic - díky za komentář. Plánujeme začít pracovat na nové knížce pana Horta a domluvit další knížku pana Jansy. Poučení z minulých nezdarů, nebude předprodej dalších knih, který byl neuvěřitelně úspěšný, ale oznámíme to, až bude kniha vytištěná. 

+2 /-2 | 14.09.2022 20:56

hejdic

istr - nevím co furt máte. Vždyť je super že to vyjde brzy. Petře - plánujete případně dotisk? Podle mě se to prodá hned během vánoc.

+0 /-1 | 14.09.2022 12:22

istr
Vlk taky sliboval.
+0 /-0 | 14.09.2022 03:32

sarmatam
....S TÍM dAVIDEM ,,,,, JE TO FÁJN .... s pestření.....jj......ti dva k sobě hodně pasovali....jj.......
+0 /-1 | 13.09.2022 15:29

Rubinus

Je to velké drama, skoro jako sledovat přímý přenos z rybaření. "A ryba nám stále krouží... Uff, právě se pohnul splávek...  Tak zase nic, ale dále kouží kolem!"

+3 /-3 | 13.09.2022 15:06

Rubinus
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+2 /-0 | 13.09.2022 15:05

hejdic

Skvělé těším se. Kolik knih už bylo prodáno?

+1 /-1 | 13.09.2022 14:31