Umělá inteligence - změní náš svět

04.06.2023 16:50 | Domácí zprávy

Umělá inteligence (UI) se stala neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života. Rychlý pokrok v oblasti strojového učení a pokročilých algoritmů umožnil vývoj, který otevírá dveře do budoucnosti. Podívejte se s námi na malou ukázku, co dnes umí..

Zde je přehled některých oblastí, ve kterých umělá inteligence dnes vyniká:

 1. Zpracování přirozeného jazyka (Natural Language Processing, NLP): UI je schopna porozumět, analyzovat a generovat lidský jazyk. Díky tomu může rozpoznávat a odpovídat na textové zprávy, e-maily, hlasové asistenty a dokonce i psané články.

 2. Rozpoznávání obrazu: Díky pokroku v hlubokém učení a konvolučních neuronových sítích může UI rozpoznávat objekty, lidi, místa a další prvky v obrazech a videích. To je zásadní pro rozvoj autonomních vozidel, bezpečnostních systémů a rozpoznávání tváří.

 3. Automatizace a robotika: UI je schopna provádět opakující se úkoly a manipulovat s fyzickými objekty. Roboti pohánění umělou inteligencí mohou být nasazeni v průmyslových prostředích, skladech a dalších odvětvích, kde jsou potřebné rychlost, přesnost a neustálá dostupnost.

 4. Diagnostika a zdravotnictví: UI může být využita k analýze lékařských dat, diagnostice onemocnění a navrhování optimálních léčebných postupů. Je schopna rozpoznávat vzorce a souvislosti, které by často unikly lidskému pozorování, což vede k rychlejší a přesnější diagnóze.

 5. Finanční služby: Bankovnictví a finanční sektor se spoléhají na UI k analýze obrovského množství finančních dat, detekci podvodů, automatizaci obchodních procesů a personalizovanému doporučování finančních produktů.

 6. Hluboké učení: UI využívá pokročilé neuronové sítě, které jsou schopné se učit z velkých datových sad. To umožňuje vytvářet modely a systémy, které jsou stále přesnější a schopné se adaptovat na nové situace.

 7. Virtuální asistenti: UI vytváří interaktivní virtuální asistenty, jako je Siri, Alexa nebo Google Assistant, kteří mohou odpovídat na otázky, plnit úkoly a poskytovat uživatelům informace prostřednictvím hlasového rozhraní.

 8. Umělecká tvorba: UI může být využita k tvorbě uměleckých děl, jako jsou hudba, obrazy a literatura. Generativní modely, jako je například GPT-3, jsou schopné produkovat přesvědčivé a originální umělecké výtvory.

Toto je pouze malý výčet oblastí, ve kterých umělá inteligence dnes exceluje. Výzkum v této oblasti pokračuje rychlým tempem a očekává se, že UI bude hrát ještě větší roli v našich životech v budoucnosti.

Tento text je byl napsán CHAT GPT, ale tím to jenom začíná. Pohráli jsme si na Youtube a tady jsou naše první dvě videa, kde nám pomohla UI vylepšit naše videa. 

Toto video má 158 lajků, co říkáte na takový úvod?

Dnes naše anglické video, kde jsme nemuseli říct ani slovo. 

Obrázky, které jsem si vygenerovali pomocí UI. ( Samozřejmě, jde to i lépe)


Magnus Carlsen není špatný, ale samozřejmě do Magnuse tomuto obrázku ještě trošku chybí. Jde jen o tom jak moc detailních informací dáte UI  a tady to ještě záleží na člověku. Ale můžete si ty informace nechat vygenerovat pomocí Chat GPT a pak máte hned lepší obrázky. 


Garry Kasparov jako diktátor. No dobrá, je trošku starší, ale i kdyby to nebyl na první pohled Garry, pak máte takový obrázek do několika vteřin a člověk by se s tím babral několik hodin. 

Přidávám už né moje obrázky, ale obrázky, které jsou opravdu skvělé!
Dnes se nám všem otevírají neskutečné možnosti. Souhlasím i s tím, kdo říká, že nás UI může i ohrozit. A opět jsem se zeptal ChatGPT na to, jaké pravděpodobná rizika nám lidem přináší UI:

Umělá inteligence (UI) může potenciálně představovat různá rizika a ohrožení pro člověka. Níže uvádím několik možných oblastí, ve kterých by UI mohla být problematická:

 1. Autonomní zbraně: Vývoj autonomních vojenských systémů a zbraní může vést k situacím, kdy UI rozhoduje o životě a smrti. Pokud by takové systémy nebyly dostatečně řízeny a kontrolovány lidmi, mohlo by dojít k nežádoucím následkům, jako jsou nekontrolované útoky nebo nespravedlivé cílení.

 2. Manipulace a dezinformace: UI může být využívána k vytváření sofistikovaných dezinformačních kampaní. Pokud by UI dokázala vytvářet realistické a přesvědčivé lživé informace, mohlo by to mít vážné dopady na politickou stabilitu, veřejné mínění a sociální dynamiku.

 3. Bezpečnostní hrozby: UI by mohla být zneužita k provádění kybernetických útoků, hackování systémů nebo prolomení zabezpečení. UI by mohla být schopna rychleji identifikovat slabiny v systémech a využívat je k nekalým účelům.

 4. Nezaměstnanost: Automatizace práce pomocí UI a robotiky může mít vliv na zaměstnanost a životní podmínky mnoha lidí. Pokud bude UI schopna provádět práci, kterou dnes vykonávají lidé, mohlo by to vést ke ztrátě pracovních míst a sociálnímu napětí.

 5. Etické otázky: UI může vytvářet složité etické dilemata. Například, jaká rozhodnutí by měla UI přijímat v situacích, kde jsou životy lidí ohroženy? Jaké jsou morální zásady, které by měly být zakódovány do UI a kdo by je měl stanovit?

Je důležité si uvědomit, že tyto rizika nejsou nevyhnutelná. S odpovídajícími opatřeními a regulacemi můžeme minimalizovat nebezpečí spojená s využitím UI a zajistit, aby bylo její nasazení prospěšné a bezpečné pro společnost jako celek.

Otevíráme dveře budoucnosti. Jaká bude, to nikdo z nás neví. Chci věřit, že to co nás čeká, jsou možnosti, které lidstvo za celou svojí dobu existence v tak pozitivním pohledu do dnešních dní tak moc neovlivnilo, jak nás ovlivní v dalšícj letech UI. 

- Fotky můžete si zdarma generovat v tomto odkaze.

- Ve videu jsme použili Avatara, kterého můžete mít na tomto odkaze.

- Chat GPT, který se dá využívat mnohem víc, než jen k povídání

0x 1769x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované