Turnaj kandidátů 2024 - 8.kolo

14.04.2024 06:23 | Turnaje

Turnaj Kandidátů se nám přehoupl do druhé půlky. V osmém kole byly na pořadu odvety.


A opět velmi zajímavé kolo. Podařilo se krásně strategicky vyhrát nejmladšímu účastníku turnaje a bodoval v derby také Hikaru Nakamura. Pro Fabiho je to nepříjemná prohra, ale stále má šanci. Na prvního ztrácí "jen" bod, ale už moc možností nebude. Bude si muset máknout. Zatím to vypadá na "běh" mezi Nepem a Gukeshem, s tím, že hned za zády je Napo s Praggem.

Výsledky osmého kola:

Hikaru Nakamura - Fabiano Caruana 1-0
Ian Nepomniachtchi - Nijat Abasov 1/2
Praggnanandhaa R - Alireza Firouzja  1/2
Vidit Santosh Gujrathi - Gukesh D 0-1Nečekaný závěr měla partie: Hikaru Nakamura - Fabiano Caruana. Protože jeden z nejlepších světových velmistrů, Fabi Caruana, přehlédl jednoduchý taktický obrat, po kterém musel kapitulovat. Nutno ale napsat, že už neměl dobrou pozici. Hikaru hrál partii chytře a dostal soupeře pod tlak. 30...Sd7? na první pohled logický tah nebylo dobré rozhodnutí, protože po výměně na e8 přišlo 32.Jf5 a 33.Db4! a černý už má velké problémy, které ale Fabi řešil hrubkou po 33...b5+, Naka dal šach na e7 a po Jd5 byl konec. Na partii se můžete podívat zde:
Video od samotného Naky je zde:


Potěšilo mě, že v partii Ian Nepomniachtchi - Nijat Abasov použil Nepo zbraň, kterou doporučuji proti ruské, i proto francii. Jenomže NIjat byl nejen dobře připraven. ale hlavně za celou partii neudělal žádnou větší chybu. Hrál velmi dobře a držel rovné šance skoro celou pozici.

Přestože Nepo se snažil co mohl, převedl dámu na g3 a pokoušel se o útok. Dokonce pak chtěl převést věž přes e2 na e4 do útoku, ale Nijat byl jako ze železa. Vznikla pak koncovka, kde byl bílý o trochu lepší, ale partie skončila remízou. Na partii se můžete podívat zde:


Těšil jsem se na souboj Praggnanandhaa R - Alireza Firouzja. Pragg zvolil v zahájení velmi zřídkavé 6.Jcb5!? Ačkoliv tuto variantu černými hrávám, tak jsem ještě nikdy tento tah na šachovnici neměl a to ani v bleskovce (nebo si to nepamatuji :-) ) Nicméně i Aliho to trochu překvapilo a ztrácel čas. Mimochodem Pragg se ukazuje jako nejvíce připraveným hráčem na turnaj Kandidátů, tedy co se týká zahájení. Nicméně Ali asi Praga překvapil vývinem jezdce na e7. Pozice se pak ustálila do roviny a bylo důležité, že na hru bílého na dámském křídle černý reagoval úderem v centru. Nakonec v rovné koncovce remíza.  Na partii se můžete podívat zde:


Pěknou strategickou lekci nadělil mladíček Gukesh svému krajanovi v této partii: Vidit Santosh Gujrathi - Gukesh D. Hrála se Italská, kde bílý asi neopatrně otevřel dámské křídlo, zřejmě neměl spěchat s tahem b5. Protože za pár tahů se černému podařilo ovládnou jediný volný sloupec, podívejte se na pozici po 18...Da8. To je z pohledu černého krásná pozice. A černý nelenil a převedl na "a" sloupec i druhou věž. Viz pozice po 24...Va8. Vidit se samozřejmě snažil o útok na krále, ale pozice černého byla velmi pevná. S nedostatkem času a se strategickým zoufalstvím se bílý rozhodl o úder po 29.c5 s 30.Jc4, ale to jenom pomohlo černému uplést matovou smyčku. Tah před matem se bílý vzdal, krásná partie! Na partii se můžete podívat zde:

Pořadí po osmém kole:

GM  Nepomniachtchi, Ian 2758  5
GM  Gukesh D 2743 5
GM  Nakamura, Hikaru 2789 4.5
GM  Praggnanandhaa R 2747  4.5
GM  Caruana, Fabiano 2803
GM  Vidit, Santosh Gujrathi 2727  3.5
GM  Firouzja, Alireza 2760 3
GM  Abasov, Nijat 2632 2.5


Lichess: https://lichess.org/broadcast
Oficiální stránky: https://candidates2024.fide.com/news

Robert Cvek
3x 3340x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Ch

Holt, jak už jsem psal, ti Indičtí kluci budou prostě slavit úspěch.

Jo, je mi sympatický Hikaru, ostrý styl hry, trochu bohémský, je fakt dobrej, ale na vyzývatele to nestačí. Ind si na něm smlsl.

  Další dva Indové se podělí ve vzájemné partii. A pak vycení tygří drápy.

 Fabio měl nadějnou pozici, outsider vsadil na králem vpřed. Také vypadá na remízku.  

 Alí se snažil dnes přibrzdit Nepa, obětoval i kvalitu, ale Nepo v poho pokryl hrozby útěkem krále. Remis.

 Připomenu svůj tip: Indie 1., 3., 5. Nepo 2. a Fabio 4. 

 

 Uvidíme, bude ještě hodně chyb v partiích, psychicky, mentálně nejodolnější bude vítězem.

+0 /-0 | 15.04.2024 00:35

Cnc-profi
Veľmi to prajem Nakamurovi. Absolútny frajer, Pred turnajom som písal, že na 99% bude v TOP3 on a Nepo, zatiaľ je to na dobrej ceste.
+0 /-0 | 14.04.2024 08:54

Petr Koutný

Nepo - Naka - Gukesh...já bych to přál všem...Nepo možná hraje moc na jistotu a kdo ví? třeba se mu to vyplatí a nebo za to zaplatí. Naka může mít blbý den a něco blicne..Zatím se mi nejvíc líbí Gukesh, ale kdo ví?

+0 /-0 | 14.04.2024 09:02