Trofeje rozdány

18.07.2017 04:09 | Štiavnický šachový festival 2017

U našich východních sousedů mají nového šampióna. Na Slovensku vyhrál uzavřený GM turnaj IM Christopher Repka.

MISTROVSTVÍ SLOVENSKA

Štiavnický šachový festival nabídl spoustu zcela šachové i méně šachové podívané. Hlavní, o co se zde bojovalo, byl titul mistra Slovenska. Uzavřený velmistrovský turnaj s deseti účastníky byl velmi bojovný a remízy nebyly tolik k vidění, jak bývá zvykem. Za remízové by se dalo označit snad jen šesté kolo, kdy smírným výsledkem skončily celkem čtyři partie z pěti. Celkově však bylo 27 rezultátů proti 18 remízám, tedy pouze 40 % výsledků byly remízy. V prvním kole výhry připsali GM M. Maník, FM J. Pecháč  a IM Š. Mazúr, který porazil nejvýše nasazeného GM M. Jurčíka. Druhé kolo přineslo jen jedinou remízu a 100% úspěšnost si udrželi pouze M. Maník a Š. Mazúr, naopak J. Pecháč prohrál, což předznamenalo jeho nepříliš úspěšné vystoupení. 100 % úspěšnost po třetím kole nevydržela nikomu. Š. Mazúr a M. Maník se však na čele průběžného pořadí drželi i v dalším průběhu turnaje a oba stanuli po devíti kolech na stupních vítězů. M. Maník skončil třetí, sice ani jednou v turnaji neprohrál, ale k úvodním dvěma výhrám už přidal pouze jednu v osmém kole. Stejný zisk bodů tedy 6/9 získal i druhý Š. Mazúr, kterému chyběl půlbod na vítěze i díky jediné porážce z pátého kola. Před tyto dva hráče se v průběhu turnaje dostal IM Christopher Repka (foto úvodníku), který rovněž ani jednou neprohrál, zároveň však dokázal 4x zvítězit.

OPEN

Open turnaj již podle startovní listiny naznačoval, že by mohl patřit hráčům z Maďarska, kteří přijeli v početném zastoupení, a zároveň jim patřily první tři příčky nejvýše nasazených hráčů. Ti se po sedmi kolech usadili v čele průběžného pořadí a své pozice udrželi až do konce. Na stupních vítězů se oproti nasazení jen promíchalo pořadí. Zvítězil IM Gabor Nagy, druhý byl IM Gergely Aczel a třetí GM Oliver Mihok. Z českých hráč se nejlépe umístil GM Vladimír Talla na 9. místě.

Konečné pořadí – Open (prvních pět hráčů)

1. IM Nagy Gabor HUN 2452 7,5
2. IM Aczel Gergely HUN 2533 7,5
3. GM Mihok Oliver HUN 2539 7,0
4. FM Zvarik Martin SVK 2261 7,0
5.    Kostolansky Sebastian Lukas SVK 2270 7,0

BLESKOVÝ TURNAJ

Bleskového turnaje se zúčastnila hlavní hvězda festivalu GM Sergej Movsesjan. Roli favorita zvládl bez potíží a v jedenáctikolovém turnaji získal 10,5 bodu. Jedinou půlku ztratil v sedmém kole proti IM G. Aczelu. Nejblíže se mu v konečném pořadí přiblížil GM M. Maník s 8,5 body, třetí skončil GM O. Mihok 8/11.

Konečné pořadí  - Blesk (prvních pět hráčů)

1. GM Movsesian Sergei ARM 2669 10,5
2. GM Manik Mikulas SVK 2522 8,5
3. GM Mihok Oliver HUN 2367 8,0
4. IM Aczel Gergely HUN 2452 7,5
5. FM Karas Marek SVK 2297 7,5

V rámci Štiavnického šachového festivalu se odehrály i tradiční ŽIVÉ ŠACHY, letos zápas (naslepo) mezi Sergejem Movsesjanem a Milanem Pacherem, který se odehrál v sobotu 15. 7.  V době uzavírky tohoto článku (17. 7. 22:00) však informace o průběhu nebyly k dohledání, pouze stručná informace, že vyhrál Sergej Movsesjan.

Fotografie z turnaje v bleskovém šachu, GM Sergej Movsesjan (zdroj: web SŠZ)