Tisíc videí

08.12.2020 07:47 | Zprávy

Některé věci se zdají být nemožné. Ale jak říká klasik, udělejte první krok, pak druhý, pak třetí... začněte, krok za krokem.

Pamatuji si, když jsem poprvé četl knihu od Terryho Orlicka na cestě k vítězství a začal jsem se zabývat šachovou psychologií. Asi někdy před devíti lety. Tak jsem tam (tehdy) nenašel jednu klíčovou věc. Tu jsem znovu objevil až v roce 2014/15. A ta zněla: "co můžeš udělat dnes", možná ještě lépe a důrazněji: "co právě můžeš udělat dnes". Právě ten dnešní krok je nejdůležitější. Na něj je třeba se plně koncentrovat. S takovým přístupem "není problém" těch kroků udělat třeba i tisíc. 
Pamatuji si, jak jsem se každý den budil a hlavou mi rezonovala věta Terryho: "...dnes....dnes".

Některé věci, které vypadají jako vrcholky hor, stovky kilometru dalekých, nemusí být až tak vzdálené. Jen je třeba vydržet a jít dále a dále. A pořádně procítit tu cestu, ten jednotlivý krok.. 


Není to tak dávno, co jsem četl knihu od Arnolda Schwarzeneggera Total Recall. Málo která kniha mě tak dostala. Je to cesta jednoho z nejzajímavějších lidí současnosti. Asi nejvíce mě oslovila cílevědomost a vůle tohoto bývalého rakouského šampióna v kulturistice. 

Samozřejmě jsem o Arnoldovi věděl hodně. Jako puberťák jsem viděl Barbara Conana, myslím snad 8x v kuse na videorekordéru, v době, kdy to byla vzácnost (bylo to na návštěvě u tety a bratrance). A tím to začalo, posilovna, články o Arnoldovi, kopírování jeho cvičení atd. atd.

Ale proč to všechno píši? Arnold tam "odhaluje" svoji cestu a některé věci mi doslova vyrazily dech. Například jeho rozhodování ohledně slavného dokumentárního filmu Pumping Iron. A asi nejvíce mě dostala kapitola "líní parchanti." Arnold v knize odhaluje v celé své kráse a šíři vlastní životní filozofii. Jeho vnímání času, energie a pracovitosti... nemám slov.
A jenom jedna perlička na závěr (z té knihy), jak to, že jeho profesor obchodu, který tak všemu dobře rozuměl, neměl dvacet let na lepší auto? 
 
Nyní vypadá tak nějak automaticky fungování RaP šachy. Ale věřte, že to byla - místy - cesta dost těžká. Někdy až nemožná. Byly i chvíle, kdy slunce nebylo a vládla čiročirá tma. Ale vždycky se našel nějaký ten Frodo se Samem, co hodili prsten do hory Osudu. A Frodo se Samem nemusí být bytosti, ale spíše myšlenky, síla záměru a víra ve vlastní cestu. 

Na každého dříve či později dopadne doba chladu a temna. Myslím si, že právě tyto chvíle brousí diamant. Poznal jsem to už nespočetněkrát. Co radit? Rádce může jen ukázat cestu, směr a popřát mnoho štěstí a zdaru. Osobně nemám na to žádnou odpověď. I proto, že každý z nás je naprosto individuální a platí pro něj jiné věci, jiná cesta. A co pro jednoho může být vítězství, je pro druhého bezvýznamné nic.

Když však tyto chvíle překonáte, pak se vám otevře obzor možností, zážitků a jak by napsal Petr, radosti. Navíc jak jsem zjistil, začíná řetězec událostí, který se zdá být jako ze snu. Rozumíte mi? Možná píši až moc v hádankách, ale mám rád věci, co nejsou tak jasné a vlastní mysl si je vykreslí podle vnímání reality. Protože pro každého je jiná. Jdete cestou, nevíte přesně kam, co přinese, ale pak se divíte a koukáte, že přináší jedno překvapení za druhým. Je to cesta krajinou, kterou jste před tím nejenom neviděli, ale ani na ni nepomysleli.

Ale jedna věc je zde důležitá. Ty všechny věci co můžete vidět a potkat, ať už jsou ze stínu nebo slunce, se objeví připraveným. Těm co jsou připraveni to vidět a těm kdo jdou, ať už je cesta sebe těžší. Málokdo vydrží jít, lekne se prvního stínu a začíná nanovo z šedého odlesku bezpečného domova.

Vím že vzniká spousta projektů na YouTube. Bohužel jak tyto projekty vznikají, tak rychle zanikají, jaká škoda! Malá rada. Soustřeďte se pouze na dnešní den. Právě dnešek je nejdůležitější. "Co mohu udělat právě dnes." Je 5:07 a mohu začít tento - skvělý den - právě psaním tohoto článku a zavzpomínat na staré dobré časy.

Tisíc videí tedy padlo. Co k tomu říci? Vesele na další tisícovku.  


Chtěl bych moc poděkovat našemu týmu RaP šachy. Kamilovi, Jindrovi, Vojtovi a druhému Kamilovi :-) A samozřejmě všem našim fanouškům! Bez vás by to nebylo. Spoluvytváříte s námi tuto realitu a možná i sen.

Na závěr bych rád přenechal slovo Petrovi:


Můžu říct, že je to neuvěřitelná jízda. Ani jeden den bych zpátky nevzal. Ty zážitky jsou k napsání knihy. Je to celé jako film. Jako by jste měli zavřené oči a něco neuvěřitelného se vám zdálo. 


Otevřete oči a píšete tento článek, na tyto stránky. Ale ten hlavní důvod proč píši tyto řádky jsou naší fanoušci. Za ty roky kamarádi, přátelé, rodina. Děkuji vám za to, že jste s námi. Bez vás by toto vše nebylo možné. Toto video s číslem 1000 je jen díky vám. Je to váš úspěch. "


Robert Cvek

4x 2186x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
09.12.2020 12:39 | Robert Cvek

ZMB: Davide, kdysi to bylo lepší, to byla jiná liga. Doufám, že se máš dobře.

09.12.2020 11:01 | Petr Koutný

Zmestabileho - dobrý den. Tak popořádku. Nejde se zavděčit všem, to že Vás video nezaujalo je asi i dobře. Ty pocity, když máte za sebou tisíc videí jde pochopit až to opravdu zažijete. 

Ke komentářím...Hynek - napsal stejný komentář tipuji pod šest článků, takže systémově vyhodnoceno jako robotický útok. Od posledního útoku robota je nastavená kontrola trošku přísněji. Ano, souhlas k odstranění jsem dal já. Nedává mi smysl psát stejný komentář pod tolik článků, než že je to robotický útok. S tím zmizelo i vlákno, protože reagovat na něco co není, ndává smysl.

Dalším krokem byla automatická blokace tohoto uživatele. Asi se objeví pod jiným jménem, ale diskuze je jedna věc, spamovaní článků už tu bylo.

Je tenká hrana co je ještě diskuze, kde je to šíření veřejné pomluvy a lži. I to byl důvod, proč Hynek se s námi rozloučil. V diskuzi si pojďme říct cokoliv. Jasné že se něco líbí, něco ne. S něčím souhlasím a s něčím ne. Ale když už to jde do osobních útoků, pomluv a lží a kdy to může udělat zle mým dětem, pak mám právo s tím něco dělat. 

Když Hynek napíše....Vykradli jste obchod pana Mokrého...pak se můžete pousmát a nebo si říct, že to je za hranou. Hynek se rozloučil a já Vám odpověděl.

 

Petr 

09.12.2020 10:58 | Morphynista

První věc je, že nešlo o nepohodlný příspěvek, ale o spam, který ten anonym napsal do několika témat, pro mě je to stejný odpad jako před časem se zde objevující nabídka erotických služeb nebo co to vlasně bylo, obojí patří do koše...

09.12.2020 10:41 | Zmestabileho

Pane Roberte: To tisícáté video je tak užvaněné, že se to nedá vydržet ani do konce! Hrůza!

 

Pane Petře: Vy už tady zase mažete nepohodlné příspěvky, že ano? Ráno tady tři byly a jsou fuč!

 

Tedy pánové, takhle to RaP chcete vést? :-)).