Teplický nášup

13.06.2016 10:28 | Open Teplice 2016

Jak upéct velmistra snadno a rychle, první oběti na životech a zemětřesení po celé turnajové tabulce. V pozadí turnaje tajemný Číňan.

Pokud jsou úvodní kola velkých openů oťukávací, pak v Teplicích se s rozcvičkou moc nemažou. Masivní peleton favoritů se hned ve druhém kole dočkal slušného úbytku a bohyně Caissa neváhala rozsévat zmar a zmatek do partií všech hráčů bez rozdílu výkonnosti, preference šachového zahájení či příchylnosti k barvě figur.

Legendární Alexandr Beliavsky si zchladil žáhu proti Kantoríkovi (zdroj: Teplice Open)

Turnajový sál se poprvé otřásl až v podzemních sklepeních, když Eduardas Rozentalis, mírně řečeno, zeslonil svou pozici naprosto surreální obětí figury. Jeho mladý soupeř, Jan Pultorak z Polska, by za normálních okolností jistě partii dovedl bez nesnází do rutinního konce, zahrál však velmi chybně a nakonec dovolil litevskému velmistrovi s pěnou u pusy vyčarovat remízu. Mohl si upřímně gratulovat, na rozdíl od svých jiných titulovaných kolegů, kterým štěstěna tolik nepřála.


-
. kolo -

Masakrování titulovaných hráčů začneme opět od podivuhodného čínského koně v turnaji. Neelista Yanlong An zlikvidoval WIM Annu Kantane (aka Annu Iwanow), krátká investigativní práce ve společnosti Google odhalí trenérskou praxi a jeden jediný turnaj hraný v Číně před téměř dvaceti lety (a rating 2300, což je ale pro Čínu naprosto irelevantní číslo). Pokud se dá někde na turnaj vsadit, neváhejte.

Skorodomácí Jan Mikeš vykročil k normě mezinárodního mistra skalpováním tureckého IM Kanmazalpa, naopak další Turek Baglan nezůstal Čechům nic dlužen a o kštici (popř. bradu) připravil Lukáše Černouška. S odřenýma půlbodovýma ušima se slabšími soupeři vyvázla další legenda účastnící se turnaje, Oleg Romanishin, velmistr Dusan Popović či mezinárodní mistr Kantans s domácím Janem Rubešem.

GM Zhao Xue, Čína drží 100 procent (zdroj: Teplice Open)

Na recept z úvodníku se nejlépe zeptejte Hendrika Hoffmanna, německého fide mistra, který z turnajové trojky, velmistra Postného z Izraele, divže neudělal kostní moučku. Jednoduše sebral figury, zaútočil na soupeřova krále a nemít trochu německé korektnosti, zakončil by partii matovým útokem do třiceti tahů. Ani šanci na reparát v koncovce však Postný nezvládl a diváci sledovali v němém úžasu, jak je i největší šachový slon pokládán na lopatky.

-
. kolo -
4x 3249x
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
14.06.2016 19:57 | Vojta Plát

Není Vlasák s Vorobiovem na konci vyhranej po Vf8? Ale asi se stalo De8 s nabídkou remízy, čekal bych tah Vd2. Jinak tu remízu nechápu...

14.06.2016 14:10 | Vojta Plát

Sb4+ c3 Se7 se hraje normálně, po c4 je zajímavé b5, ale až po 0-0-0, hrával takto Spasskij velmi dobře za černé, sám mě v tom v blickách drtil L.Černoušek či Peťo Michalík. Tadeáš hraje na Caro-kann jinak, viz partie s Guninou. Ale i top velmistři říkaj, že nejlepší je 3.e5 

Ale to Vám Tadeáš nechtěl prozradit, každý má své tajné zbraně přeci :-)

14.06.2016 13:28 | lykan

Ten komentář k partii Hoffmann – Postny je sice hezkej, ale jak se to má za černé vlastně stavět, jsme se nedozvěděli. Na 11. … Sb4+ přece soupeř může zahrát c3 a vesele pokračuje ve svém plánu, co by se zbavoval černopoláka, který míří na h6. Caro-kann má pověst solidního zahájení, ale z mého úhlu pohledu v teorii nevzdělaného amatéra to vypadá trochu jinak, právě z důvodu, který tak dobře demonstrovala tato partie smiley. Tak já se dobrovolně oslabím tahem h6, pak tam naivně zarochuju a soupeř mě následně zadupe do země triviálním plánem s postupem pěšců proti slabině h6. Protihra pomalá. To mi přijde, že jsem na tom z hlediska bezpečnosti hůř, než v sicilské. A i když se mi podaří povyměňovat spoustu figur a přejít do koncovky, tak při této pěšcové struktuře mohu mít problémy kvůli prostorové výhodě bílého na královském křídle a slabinám g7, h6. To už jsem pár takových koncovek viděl, kde černý tancoval s figurami na třech řadách v zoufalé snaze je pokrýt. Já bych třeba taky chtěl mít v repertoáru nějaké solidní zahájení proti 1.e4, ale kde je schovaná ta slibovaná solidnost u caro-kannu nevím.

13.06.2016 23:01 | MaX

nějaká revoluce v komentování partii? :) yes