Tentokrát se Titanik vyhnul ledovci

13.02.2016 07:00 | Tht extraliga 2015/2016

(Dvojkolo extraligy Labortechu Ostrava: Pardubice, Praha 6.2 a 7.2.2016) Po sérii mdlých výkonů máme problém. Pokud si chceme zajistit relativní klid do závěrečného trojkola, potřebujeme alespoň 3 body.

Jasně - letos Pardubky hrají tužku, ale to nic neznamená. Pořád jsou to silní soupeři, se kterýma spíše prohráváme.

Nezbývá než jít přes Mahrlu-tohle bude klíčový zápas víkendu!

Začátkem týdne probíhá čirá korespondence přes mejly.

Situace není růžová. Naše jednička, Kamil, je jako trenér Dudy na turnaji v Gibraltaru a píše, že přijíždí do Polska v sobotu nad ránem a tohle nestíhá. Co teď? Jedynak je ochotný přijet-tak jo bude hrát osmou desku.

Pak posílá mejlík Včelda - a nastíňuje ďábelský plán B.. Dobrá, v sobotu Kamil nenastoupí, ale v neděli proti Mahrle snad může-bude to obrovské překvapení a příprava Prahy dostane trhlinu.

Tak jo-jde se do toho-dobrý plán! No-mínusem je, že v podstatě všichni mají po dva dny buď bílé, nebo černé. Tohle asi nejvíce vadí Víťovi -který má přece jen teoretickou možnost uhrát třetí bal na velmistra (2,5 se 3), ale hrát s černýma na výhry není to pravé ořechové. Ale souhlasí-hraje se za mužstvo!

Ještě ve čtvrtek  další perlička-máme zabukovaný  hotel , ale majitel nám volá, že  sice v tomto termínu jo-ale v roce 2017! Chybička se při objednávce vloudila.. Aleš zoufale hledá náhradu, což není na poslední chvíli tak jednoduché-ale povedlo se! Uf,uf..

Takže páteční klasika-já s Alešem vyrážíme v 14 :32 z Ostravy, v Olomouci  přistupuje Ríša, a ostatní po různých osách a různými dopravními prostředky,v různých časech…ale jo, jsme všichni!

Porada, večeře- a tak (znáte to)..


Sobota, desátá hodina.
Teda čumíme-Pardubky postavili sestavu, která vyrážela dech. Máme šanci!

Houby.

Brzo prohráváme 2:0..

Ale brzo vyrovnáváme na 2:2!


Jasně-Jirka Kočiščák-myslím si, že momentálně na pátý (mimo Boru..) nemá v republice konkurenci.. A přidává se Radoslaw - tak jo!

Další vývoj zápasu je na stejný vlně tohoto ročníku-Poláci jsou úplně z formy. Pakleza prohrává-ani nevíme jak-tohle se snad ani nedalo prohrát..  Artur ovšem hraje skvělou partii. Stačí ovšem zaváhání v závěru, malá chybka ,důsledek špatné formy a je to v háji..

Po prohře Víťi (tohle byla taková „studená partie“-nemastno-neslaná..) se snaží zvrátit výsledek Ríša a Včelda. Jako palec nahoru-bojovali doslova do posledního dechu. Obzvlášť Včelda –to vypadalo, že snad do tý Prahy ani neodjedem..

Marnost nad marnost.

Pardubický perník byl opět příliš tvrdý.

A tak odjíždíme s takovým trpkým pocitem, že tentokrát jsme měli fakt velkou šanci. Zejména Poláci jsou hodně (na sebe) naštvaní.. Aleš vyhlašuje-takhle teda už ne! Není kam couvat-zítra už musíte!

A-ještě-postřeh. Pan Evžen Gonsoior píská předposlední zápas. Ano-tato legenda už  dál nechce. Má na to právo. I když-tak bezvadný rozhodčí, tak bezvadný člověk-to se jen tak nevidí! Takový vitál-hravě by strčil do kapsy-třebas mě-55 letého „starce“ (Evžen má 85 let!). Jeli jsme spolu na vlakový nádr-cestou perlil, házel jednu historku za druhou, člověk se prohýbal smíchy. No-třebas si to ještě rozmyslí a bude pískat dál!


Praha večer. Jsme ubytováni v hotelu Slavie- v komplexu Slávie Praha. Tohle našel „Pražák“ Víťa-skutečně relativní kousek od hrací místnosti Mahrly a i blízko od hlavního nádraží (když použijete integrovanou dopravu- místo metrem, kde ztrácíte čas cestou do podzemí-jedete zastávku vlakem do Vršovic a dvě zastávky tramvají je to velice rychlé!) a hlavně levné. Kde seženete v Praze ubytování za 4 kila se snídani?

Tak jo, neděle ráno. Kamil je skutečně tady-můžeme „udeřit“.

Když nastupujeme a píšeme soupisku- Mahrla je skutečně v šoku. S takovou sestavou nepočítala. Je to třebas vidět jen v tom, že když zahrál Kamil první tah-tak jeho soupeř přemýšlel dlouhou dobu…

Ovšem- i my máme problém(-y). Především Ríša se necítí zdravotně dobře a tak se domlouvá s Alešem, že coby bílý to dá co nejdříve za remiz. A Péťa nás dokonce posílá do lékarny-celou noc prokašlal a cítí se špatně..
Zápas se rozehrává- a my jdeme z Alešem a z Jedynakem, který zůstal ač nehráč i  na neděli- na oběd. Jako docela pecka-nevěřil bych, že v Praze v neděli je to v podstatě stejné jako v Ostravě, což znamená-nikde nevaříme, máme neděli…Ptáme se kdekoho, ujdeme snad dva kilometry-ale nakonec-prý vyhlášená hospoda „U Čarodějnic!. Ouha-otevírají až od dvanáctý, ale nám že udělají jídlo i dřív, ať si sedneme. Pivko nám dají (a ferneta pro Jedynaka-oblíbený nápoj Poláků!) a tak kecáme česko-polsky o životě. Radoslaw už více než šachy-hraje a organizuje pokra. Do  Prahy za námi přijel na skok-než zmizí  ve Státech na pár měsíců…Říká, že v Polsku je sportovní pokr problém- a proto se hraje v Česku: Ostrava-Praha. Velký peníze pro hoteliéry a tak.. A teď starostka Prahy, že pokr se v Praze už nebude hrát. Mnozí si pořád zaměňují sportovní pokr s hazardem-to je těžký..  Ale jo-že teda se změnou vlády v Polsku to snad pustí u nich.- a  Praha přijde o prachy.. a tak-zajímavý rozhovor.

Jídlo teda super-fakt doporučuji tuhle hospůdku!

No a jdeme zpátky do hrací místnosti.

A kluci válej.

Teda rychlá remiz  Ríši , který jede okamžitě domů.

Ovšem, první zavěšuje-nejen hrdina dvojzápasu, ale obecně Labortechu, kdo jiný-než Jirka Kočiščák.

Tentokrát to nebyla chůze po laně, jak jsem psal v repo v minulém dvojkole. Tady předvedl druhou stránku svého úžasného talentu a citu  pro šachy. Poziční tlak v kombinací s taktikou-klidně přejdu do koncovky a „zabiji“. V sobotu vyhrál v podstatě bez odporu, v neděli – no podívejte se.


-
. kolo -

Rovněž velice pěkně a rychle vyhrál Kamil-byl to dobrý tah ho angažovat na neděli! I Pakleza se už asi nemohl dívat na to, jak to letos vorá- a rovněž zavěsil v „suchém tričku“. Přeci jen hodně otřesený Artur zaknihoval remiz. Konečně Poláci zabrali jako celek-a bylo to hned znát!

Víťa hrál s talentem Krausem s černýma v úplné pohodě, sice nevyhrál, ale dlouho ho trápil. Vláda Talla s černýma neudělal chybu a zopakoval tahy-remiz.

 Jdeme slavit-do předsálí. Hraje sice Včelda, ale je rozhodnuto. Poláci jsou fakt v pohodě-vytahují ferneta…Jen Jirka analyzuje s Kourousisem partii..  K tomu, v obou zápasech neměli domáci šachy pro analýzu po ukončení partie. Jako zvláštní. Takže to zachraňoval Aleš Krajina, který sebou vozí dvoje šachy a dvoje hodiny.. Teda-to u nás v Ostravě šachy na analýzu máme!!
Na dálku samozřejmě sledujeme zápas Poruby v Pardubkách. Zejména poslední partii Bernášek-Caletka, kterou okomentoval v předchozím příspěvku z extraligy Cvek, to byla fakt bomba!

No-Poruba útočí na medaili, a my bojujeme o záchranu.. Kde ty loňské sněhy jsou! Ale není to zase žádné drama.

Jistě, pohrát v Praze-to už by byla srážka Titaniku s ledovcem. Ale-nestalo se.

Jedeme z Prahy v docela dobrém rozpoložení. Teda kromě Včeldy. Ten prohrál zřejmě remízovou věžovku, a celý hoří. Po šesti hodinách s horečkou nevypadal vůbec dobře.. I o tom jsou třebas šachy-tohle na on-line nepoznáte ( a mnozí se diví, proč třebas tak brzo za remiz a nebo jak to mohl prohrát).

Ještě telefonáty, jak hráli kluci za  Labortech B (remiz se Slovan Havířov-docela dobrý, také důležité pro záchranu v 2.lize) a Béčko Šenova s Kopřivnici A  rovněž remiz (tady jsem měl výčitka svědomí, že jsem nehrál za Šenov v docela důležitém zápase-ale bylo by to jedno, hráč na mé šachovnici stejně vyhrál).

Takže v dubnu v Turnově. Bude to určitě boj-tabulka je nesmírně vyrovnaná a kromě Boru má každý o co hrát. Nenechte si to ujít- budou to krásný souboje. Jo a také- mají tam super bary a moc hezký holky-přijeďte!


Jirka Hurta

5x 3968x
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
13.02.2016 18:00 | Slušný anonym

Děkuju za vysvětlení. Asi bych se měl míň koukat na zprávy...

13.02.2016 16:55 | doživotní salát :-)

To slušný anonym:předpokládám,že správně mělo být-dopředu měla jít PRVNĚ dáma.

13.02.2016 16:18 | Slušný anonym

Děkuju Vám za pěkný článek. Napadlo mě totéž jako pana Pavla L.

Jen bych se chtěl zeptat na poznámku k 17.Se7 v partii Kočiščák - Kourousis:

"dopředu měla jít zřejmě první dáma"

To je nějaká politická narážka?

13.02.2016 10:52 | exot

Jirka Kočiščák - Superman. :-)

13.02.2016 07:47 | Pavel L.

Jako vždy výborný článek.Při čtení mám pocit,že jsem tam rovněž byl.