Tam v Karviné

10.07.2014 06:15 | Open Karviná 2014

(Mírnej vztek s mírnou hlavou, Duši často mění v alkohol, tam v Karviné, v Karviné..) Z Karviné „jde strach“. Když tento název uslyší někdo z Čech, orosí se mu čelo.. Výspa teritoria zvané Česko, místo-kde se“ země houpá“..

Podivně drsný kraj kdesi na východě, na samých hranicích s Polskem. Možná tak ještě do Ostravy-ale do Karviné? Snad proto je tento turnaj mimo pozornost hráčů „zbytku republiky“-což je škoda… 

Navíc-ne- tady se nejezdí pro vítězství, tady se nejezdí pro Elo body! Tady- je to hustý! Tady není „česká měkota“-tady se bojuje „po našemu“!

Startovní listina se zdála letos poněkud chudá. Ovšem, záleží na úhlu pohledu. Samozřejmě, trhači sledující jen a jen souboje hráčů 2600 a výše jen ohrnou nos…

Je to vůbec zvláštní, v týhle době soupeří organizátoři všech těch Czech Openů o množství a „kvalitu“-tedy hráče vpředu s tím největším Elem ověnčenýma titulama. A- stojí to samo těžký peníze-co si budeme namlouvat. Ale-jsou pak zajímavější partie? Není to jen chiméra?

„Karviňoci“ pořádaj Open strašně dlouho-již před 25 lety, kdy jsem dokonce za Karvinou hrál, se hrálo v klubovně vedle hřiště. Je to taková hezká tradice- začínají prázdniny- hurá, hrajeme šachy! Je úžasné, že Karviná opět sehnala prachy na tento tradiční turnaj- není to určitě vůbec jednoduché! Respektive- znáte moc jiných extraligových oddílů, kteří pořádají turnaj?

Zaplatit extraligu stojí strašlivý peníze…(A to ještě Český šachový svaz přitvrdil, že bez přenosů on-line budou pokuty jako prase- ale víte, kolik stojí takový přenos on-line a kolik je za tím skryto práce?)

Tenhle turnaj jsem vždy“ prosral“- i ve svých nejlepších letech jsem vždy udělal maximálně 4 body- a co teprve nyní, kdy jsem totální „tužka“! Přesto, když jsem znovu začal „hrát“- nemohl jsem odolat. Tyhle „malý“ turnaje  mají svou specifickou atmosféru. Jsou to- turnaje pro lidi! Žádný Mega- 30 šachovnic je tak akurát, mnozí se znají,mnozí se seznámí. Ideální!

Co se týká kvality. Jak říkám, bouchači koukající na webu na TOP turnaje se možná ušklíbnou. Ale vážně musíte koukat na jména? Navíc- jména vyrůstají právě z takovýchto turnajů!

Před turnajem jsem se byl ochotný vsadit s kýmkoliv, že vyhraje Maciej Mroziak! Jeho Elo je totiž strašlivě, strašlivě podhodnocené, na to, jaký hraje šachy. Vím to- hrál jsem s ním letos v jednom družstvu, za “hvězný team“ Labortech B- a na zápas s ním jsme prakticky nastupovali za stavu 1:0 pro nás! (Naštěstí pro soupeře jsem tam byl já a na osmý to kompenzoval-smajlík)

vlevo Mroziak Maciej v dresu Labortechu B

Je to nesmírně pracovitý hráč,dávající šachu nyní vše.Teď ovšem bude studovat vyšku (si myslím..)..no Jirka Kočiščák studuje práva- a nezdá se, že by měl problém! A vůbec- Open Karviná je přehlídka mladých hráčů, většinou z Polska-se strašlivě podhodnoceným Elem! Ze svý zkušenosti můžu říci-že je to řehole proti ním hrát!

Ale byl zde i jeden náš talent. Havelka Ondřej- se směšným Elem 1694..Tak ten mě přejel jako parní válec! Což sice není možná argument-ale.. O víkendech jsem jezdil na turnaj z Havířova s Vláďou Tallem, který nabíral v Ostravě právě Havelku. Poslední kolo-dávám řeč  s Tallou o zápasu Nizozemska na MS..pak sklouznu, jak to dneska vidí v souboji o první místo. Povídá:“Vyhraje Maciej. Já ho vypustil- a dneska Sobka neudělám- s černýma-a on vyhraje.“

Pak u Kaufu si jde Vláďa pro vodu- a já dávám řeč s Ondrou - a já se dozvěděl, že hraje šachy od 4 let(!), od mateřský školky, nyní má 14 let- a začal ho trénovat Vláďa. No- je to poznat-Ondřeje jsem si všímal a předvedl velice slušné výkony. Prohrál 2x-v pozicích se znatelnou výhodou po chybách.. Říká, dneska ze Zimniokom, a já, že má bílé, a on-alespoň neprohraji hned..a já ho povzbuzuji-neboj se-hraješ dobře!

Ondra hráče extraligové Karviné skutečně udělal..a po remize Sobek-Talla-vyhrál Maciej!

Tak se podívejme na konečnou tabulku.

Poř.St.č.
JménoFEDRtg PH 1  PH 2  PH 3 
14
Mroziak MaciejPOL22937.538.049.0
21GMTalla VladimirCZE24217.041.053.5
33FMSobek JaroslavCZE23247.038.048.0
46FMLys JosefCZE22156.540.552.0
52IMZwardon VojtechCZE23996.042.054.5
68FMShilov SergejUKR21216.040.051.5
716
Kraus FrantišekCZE20126.037.048.0
85
Orzechowski JacekPOL22286.036.548.0
918
Stehlik JiriCZE19985.535.545.0
1021
Chrobak PiotrPOL19525.535.544.0
1151
Drozniak StanislawPOL15025.535.044.0
1211
Bulava PetrCZE20585.534.043.5
1313
Kopta JiriCZE20415.533.544.5
1412
Kolar StanislavCZE20575.532.543.0
1514
Hrtanek JiriCZE20345.532.541.0
1642
Havelka OndřejCZE16945.532.040.0
1723
Maroszczyk WieslawCZE19465.531.040.0
1817
Borovicka BohumilCZE20055.038.048.5
1919
Sramek TomasCZE19855.035.545.5
209
Wiewiorkowski DariuszPOL21025.035.543.5

Kompletní pořadí a výsledky


Prvá dvě místa pomyslně pro Labortech Ostrava (jinak ŠK HM Ostrava)! Na třetím Jarda Sobek  a čtvrtém Pepa Lys- oba dva opory extraligové Karviné!

Lys, Sobek, Zimniok v extraligovém finále v Brně

Jarda Sobek se navíc angažoval ve vlastní organizaci turnaje- a jeho šachy mám moc rád. Už od dávných dob, kdy jsem fakt k němu shlížel – hraje pořád, pokud soupeř dovolí a chce hrát-dynamické šachy! Pepa Lys-další matador a dnes již žijící legenda (se Pepo nesměj!) regionu. Loni měl slabší sezonu- ale letos, díky extralize, v niž sice začal nulama, ale pak se vypnul v nejduležitější chvíli v Brně- se zase dal do fazony a umí zatopit každému! Navíc má hezký „černý humor“, když přejel, respektive vyseděl jednoho mlaďocha, který se ho pak vyptával, kde udělal největší chybu, když ta pozice byla „skoro“ remizová..:“Víš, to já nevím, já musím vyhrávat, děj se co děj-potřebuji prachy na kořalku!“..(smajlík!)

Když prohrál se Sobkem- byl v těžké depce, ale já měl narozky, 54 let-tak jsem ho pozval na panáka, jsme vzpomínali i na uzavřené turnaje v Karviné,které jsme spolu hrávali, ještě s Jankovcem, Standou Fiřtem- na Zimáku..a vůbec-dneska se už uzavřené turnaje hrají jen pro zvané..A pak jsme si šli zahrát blicák-no fakt ze srandy(viz.dále).

Pátý Zvardon-zůstal mírně za očekáváním- ale zase zde měl přítelkyni-tak co čekat (smajlík)!

Šestý- Shilov Sergej,  FM z Ukrajiny- tak s ním jsem měl tu čest hrát…S bílýma jsem spustil 1.h4 e5 2.h5 h6.. a byla z toho docela zajímavá partie, kterou ocenil slovy-očeň intěresno!- a pak jsme se vždy s úsměvem zdravili.

Sedmý- František Kraus. Sehrál zde skvělý turnaj. Opět jsem měl možnost s ním hrát- a perlička. Měl jsem černé  a hráli jsme 1.e4 Jf6 2.e5 Jg8(!?!?) 3.Jf3 a v té chvíli přišel rozhodčí Kořínek na pravidelnou obhlídku- a chtěl partii zastavit! Říká-kurňa, vždyť bílý udělal tři tahy navíc, to je proti pravidlům!.. Tak jsem ho uklidnil, že je to v poho (tuším, že takhle hrál i Aljechin v posledním kole prohraného zápasu o titul mistra světa s Euwem..)

vlevo Jacek Ozechowski v drese Labortechu B

Ta partie nakonec byla velice zajímavá- Kraus našel skvělý tah Se4-jinak jsme se shodli, že by stál pomalu už hůře! A-stejně jako s Shilovem jsme to hráli na pár minutách- jak je zajímavé,když člověk odbočí od knih..(byt výsledky jsou mizerné- ale copak mohu studovat dvacetitahová zahájení?-smajlík).

Osmý-Jacek Orzechowski-další člen Labortechu Ostrava B! Zejména jeho Francie jsou excelentní!

Takže- v první osmičce tři hráči, hrající letos za Labortech Ostrava!

No-musíte uznat, že jsem musel vyrovnávat hladinu pozicí ze zadu (smajlík).

Doplněk k turnaji byl již zmiňovaný blicák GRADO CUP na 16 kol- specialita Gruštíka (hlavní sponzor Karviné, bývalý skvělý hráč, známe  se  od dorostenců)-s hendikepem, a neb, třebas velmistr hraje se salátem 3:7 minutám.. Stejně nemáte šanci- ale je to fakt zábava. A zahrajete si třebas i s hráči, se kterýma by jste jinak neměli nárok (já si zahrál i s vítězem, velmistrem- do kterého jsem pustil, jak jinak-1.h4..)! Blicák skončil vítězstvím Poláků, kteří neváhali si přiject pro tři tácy za vítězství..

Já chtěl bych touto formou poděkovat organizátorům, za bezvadný turnaj. Byť jsem dostal na prdel-bavilo mě to!

Jako šachisté se dělí na zhruba dvě kategorie. Vlčáky, kteří jdou kupředu a počítají každý bod Ela- a když jej ztratí, tak se hroutí. Jedná se většinou o mlaďochy.

A pak jsem tady my už víme, že mistry světa nebudeme- a v šachu hledáme kupodivu odpočinek-od stresů v práci a v rodině.. Jistě, v šachu je také úžasný adrenalin- ale tak trošičku jiný. A- což není vůbec zanedbatelné-díky pravidla, že musí být mobil po dobu hry vypnutý -jaký úžasný oddych! Nebýt tři-čtyři hodiny na příjmu! Tak krásná doba, kdy po vás nikdo nic nechce, kdy nejste drbán za to, že není něco hotové a že vše je úplně špatně a pokud to okamžitě nevyřešíte, bude zítra všechno v háji!

Za úvahu stojí posunutí času zahájení z 15,30 na 16 hodinu-byť turnaj hrát při práci, jako jsem to dělal já-(vstával jsem ve čtyři ráno, hurá do fachy z Havířova do Ostravy-a  ve dvě s němými výčitkami kolegů-kam jdu tak brzo!-jsem běžel na Gagariňák, bus do Karviné tak, že jsem, abych něco pojedl, tedy párek v rohlíku v místním stánku –takže jsem k partiím nastupoval vždy s 10 minutovým zpožděním. Pak partie a večer mě naštěstí bral autem do Havířova Tonda Siwek-no máte toho za ten týden plný koule!) - s dojížděním, to je sebevražda, ale posunutí o půl hodinu by bylo určitě stravitelnější..

Veškeré partie jsou na webu, o což se mimo jiné staral rozhodčí Kořínek (vzpomínal jsem, jak jsem pro bývalého předsedu Karviné Břeťu Pisze v dávných dobách psal partie na psacím stroji, kdy jsem zaměstnal všechny svý kamarádky-sekretářky, které ovšem z textu, resp. šachové notace byly úplně mimo!) Ale i na PC je to řehole- luštit mnohdy nečitelné partiáře je zážitek!

Kluci z Karviné-hodně štěstí v extralize v dalším roce- a udržte tradici Open turnaje Karviná do dalších let!


Jirka Hurta

   

Karviná(Yo Yo Band):

Hledám zase temnej kout,
Kdepak moch bych obejmout
Jeden den tam v Karviné
Hebkej vítr do očí
S černou vášní zakročí,
Jeden sten-tam v Karviné.
Nebe mělo plno stuh
Slunce mělo rudej pruh
A dítě bylo hmm-nevinné
Smělo jen tak trochu číst,
V ruce držet  tátův list a ptát se proč, proč se země houpá.

Černí ptáci mu ustelou postel nebeskou
Nedá práci tu sehnat holku nehezkou.

R:- Mírnej vztek s mírnou hlavou,
Duši často mění v alkohol, tam v Karviné, v Karviné

Těžní věže jako úd
Měsíc pije žlutej sud
A dává pusu nezvěstné
Její oči nejsou fajn
Její ústa lecos znaj
Smutně ohlížím ten kraj
Hledám zase temnej kout…


3x 4492x
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
sisoj

Opět pěkný článek. Děkuji autorovi!

+0 /-0 | 11.07.2014 14:12

V.Z,

Článek pěkný, okolo půlky už autorovi došel dech a tak střídá jeden omyl za druhým. Asi bych vypíchnul jen 2 věci. Na turnaji jsem byl já a ne Petr Zvardoń. Panu Kořínkovi bych za jeho 3 napsané partie také rád poděkoval, také bylo velmi příjemné, že se o psaní snažili i mladí Karvinští hráči, kteří už to snad příští rok zvládnou sami. 

+0 /-0 | 11.07.2014 09:26

yasne

a ten nejmladší tuším 9-ti letý hráč 47.místo se 4 body taky slušný potenciál

+0 /-0 | 10.07.2014 14:56