Superbet Chess Classic 2022

11.05.2022 06:54 | Zahraniční zprávy

Již pět kol je odehráno na turnaji Superbet Chess Classic.

Vede Wesley So, který má 3,5 bodů z 5 partií. Porazil Šaka a Nepa. Tři body mají tři hráči, Levon AronianMVL a překvapivě mladý rumunský velmistr Deac. Ten neprohrál partii a dokázal porazit Richarda Rapporta. 50% mají Fabi Caruana a Ian Nepomniachtchi. Mínus jedna pak velmistři FirouzjaDominguez a Rapport. Vůbec se nedaří velmistrovi Mamedyarovi, který má jen 1,5 bodu z 5 partií.

Páté kolo bylo zajímavé. Aronian s Soem použil "starou" zbraň Ulfa Anderssona - rychlý přechod do koncovky, nicméně Wesley hrál partii dobře a korektní remíza.

Nepo (bílé) použil s MVL zajímavé 5.Sb5+ v sicilské (místo 5.Jc3). Nemám odvahu napsat v najdorfovi :-) protože černý ještě neměl ani zahráno ...a6. Vznikla Maroczyho struktura. Rychle se vyměnily všechny lehké figury a MVL pak zahrál silný úder ...b5! Nepo pak trochu "zaplaval" a musel držet horší pozici, kterou udržel.Tvrdý boj se odehrál mezi Deacem a Firouzjou. Je sympatické, že Ali hraje KIDa. Zatímco většina hráčů světové špičky myslí černými na remízu, Ali hraje tvrdě i černými. Nicméně mladý Rumun nezůstal pozadu a vypálil na černého 6.h4!? pak 8.h5 a dokonce 9.h6. Postup "h" pěšce byl silný a černý neměl zrovna "nejlepší" pozici. Ale pak se bílý zamotal do pozice a byl nucen obětovat figuru. Ali hrál dobře a zdálo se, že vyhraje, ale ve 38. tahu nezahrál ...Vc5! a partie pak skončila remízou.


Velmistr Rapport použil další "kulišárnu" v zahájení, když po 1.e4 e5 zahrál 2.Je2!? což velmistra Domingueze překvapilo. Nicméně černý to zahrál solidně a nakonec, po dlouhém boji, partie skončila remízou.

Souboj Fabi Cariana - Šak Mamedyrov rozebírám zde.

Robert Cvek

-
. kolo -fotky použité ze stránek chess.com

odkaz na on-line přenos

followchess

lichess

2x 2057x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
Petr Koutný

Hodně peněz, méně muziky...:) 

+0 /-0 | 12.05.2022 17:22

ThePot

Pánové, jak hodnotíte zatím kvalitu her? Podle mě to kluci dost flákají všichni. Remízu a spát do hotelu, v komplikovaných pozicích nic nechci, chci zjednodušení atd. Ale možná se mýlím )

+0 /-0 | 12.05.2022 17:06