Starší žáci Frýdku-Místku slaví titul

04.06.2019 08:36 | Šachové Zaječice 2019

O víkendu 1. - 2. 6. 2018 se v Chrudimi v Muzeu hrály tři turnaje. Nejdůležitější - Mistrovství České republiky družstev starších žáků v rapid šachu, se hrálo pod názvem Omega plus OPEN.

Podrobnosti najdete na chess-results. Opět padaly rekordy, hostům se u nás líbí, Chrudim je pěkné město s nádherným sálem. V M-ČR hrálo 72 týmů, dvojic do 10 ti let bylo 63 a celkový počet účastníků 940. Jen turnaj jednotlivců nepřekonal loňských 60 hráčů a hráček.

Omega plus OPEN

Kompletní výsledky a pořadí

Zlaté medaile získali opět hráči BŠŠ Frýdek-Místek, celkem mají již 16 titulů Mistr ČR. Letošní výkon byl parádní, soupeři neměli šanci, 27 bodů = 100%. Stříbrné medaile putují do Polabin u Pardubic, Bronz Vlašimi je zasloužený, vždyť za posledních 10 let byli vždy do 5. místa. Lokomotiva Brno je „bramborová“ jen horším pomocným hodnocením. Říčany završily triumf pěti nejvýše nasazených týmů. Unichess Praha má za trenéra Lukáše Černouška (druhý na nedávném M-ČR mužů) a bylo to vidět, hned po partii svěřencům řekl, jak měli hrát lépe. Celá řada dalších týmů v první polovině pořadí má výborné hráče a byla pro medailisty těžkým soupeřem. Podrobnosti najdete na výše uvedeném odkaze, zjistíte tam také, jak uspěli jednotliví hráči a hráčky. První tři týmy obdržely pohár a 8 medailí, všechna družstva diplom. Předával starosta Chrudimi ing. František Pilný. Hodnotné věcné ceny si vybrali hráči i vedoucí prvních 10 ti družstev, ale letos jsme opět měli tolik cen, že se dostalo na všechny přítomné.

METOS Chrudim OPEN

Kompletní výsledky a pořadí

Nejlepší hráči do 10 ti let jsou z 2222 ŠK Polabiny. Ale musíme se pochlubit, oba jsou z našeho okresu. Bouška z Hlinska a Starý z Heřmanova Městce, oba přestoupili do Pardubic, kde mají lepší tréninky. Stejně bodů získali (stejně jako loni) mladí z TJ Kobylisy Praha a bronzové medaile BŠŠ Frýdek-Místek B. Přijelo hodně nadějných hráčů a hráček (jen Frýdek-Místek nasadil 8 dvojic), ještě o nich uslyšíme. Také zde jsme měli poháry, medaile a diplomy. Všichni hráči a hráčky dostali věcnou cenu podle výběru, jen někteří s námahou dosáhli na vysoký stůl.

DS Brno OPEN

Kompletní výsledky a pořadí

Pohár a 1.500,-Kč si odvezl první nasazený IM Neklan Vyskočil z ŠK Duras BVK Brno. Druhý skončil a 1.200,-Kč získal David Gloser z ŠK Lípa a rovných 1.000,-Kč si za třetí místo odnesl Matěj Půlpán z 2222 ŠK Polabiny. Peněžité ceny (celkem 7.200,-Kč), v tomto stále oblíbeném turnaji, si odvezlo prvních 8 hráčů celkového pořadí, nejlepší žena Gabriela Králová z 2222 ŠK Polabiny (ještě loni TJ Sokol Zaječice), nejlepší senior Jiří Hájek z TJ Sokol Zaječice a nejlepší v kategoriích podle ELA. David Gloser (pod 2000), Gabriela Králová (pod 1700) a Porschberg Jannik (pod 1400).

Hodnocení turnaje

Jaroslav Hájek byl ředitelem a měl k ruce šikovného Matěje Půlpána, který udělal hodně potřebné práce před turnajem, zajistil ubytování, potvrzoval přihlášky a komunikoval s vedoucími výprav. Při turnaji řídil prezenci a ještě stihl uhrát 3. místo, paráda. Zálohové faktury, finance i konečné faktury si hlídal Josef Šustr, předseda TJ Sokol Zaječice. Jiří Hájek měl na starosti poháry, medaile a věcné ceny, Josef Vařejčko šachový materiál.

Pátek před turnajem je pracovní den pro všechny již od rána, navíc jmenuji Jaromíra Kryse. V neděli po turnaji je třeba zase všechno uklidit a vrátit vypůjčené. Hodně nám pomohli z Měšťanské besedy Chrudim, ředitel Jiří Kadeřávek, Jitka Čermáková a Ludovít Grman. Jen jsem zvědavý, kolik Kč bude na faktuře. Poprvé budeme platit nájem, stany a další.

V týmu rozhodčích zůstal hlavním FA Mgr. Miroslav Hurta (od roku 2002, již po osmnácté), OMEGA plus OPEN na hlavním sále řídili FA ing. Martin Šmajzr, Jaroslav Hájek a Pavel Němec. METOS Chrudim OPEN řídili RNDr. Jaromír Krys Bohumil Němec a Pavel Sokol.

(foto: Ing. Martin Vlasák a Hana Vlasáková)

Zahájení turnaje obstarala Hana Vlasáková, čistě zazpívala hymnu. Poté ředitel představil hosty na pódiu a první dostal slovo starosta Chrudimi ing. František Pilný, který všechny hosty (přes 940 osob) přivítal a vyslovil přesvědčení, že se jim v Muzeu i v Chrudimi bude líbit. Poté dostal slovo ing. František Mihulka, místostarosta Zaječic a ředitel SPŠS v Chrudimi. Paní Ilona Králová (METOS Chrudim) byla ozdobou na pódiu, rovněž všechny pozdravila. Mgr. Klára Habartová, ředitelka Regionálního muzea Chrudim poprvé (a doufám, že ne naposled) hostila nejlepších 36 dvojic. Všem dětem nabídla bezplatnou prohlídku muzea, které spravuje Pardubický kraj. Jiří Petružálek, generální manažer CZECH OPEN Pardubice a CZECH TOUR svým zvučným hlasem všechny pochválil. Přivezl pozvánky na 30. Festival šachu a her a doufá, že Pardubice v červenci poctíme návštěvou. K překvapení některých přítomných se na pódiu objevilo 13 cyklistů v bílých dresech, všichni přijeli (již popáté) až z Moravského krasu a Brna pozdravit náš turnaj. Jejich „žlutý trikot“ letos navlékl GM Radek Kalod a všem připomněl, jak jsou šachy krásná hra. Navíc předal hodnotné dary od DS Brno.

(foto: Ing. Martin Vlasák a Hana Vlasáková)

Přihlášená družstva přijela všechna a včas. S vydatnou pomocí RNDr. Jaromíra Kryse měl Mirek Hurta již v 9,25 vše v počítači a losoval první kolo. Dařilo se po oba dva dny, časový plán byl dodržován. Děkujeme vedoucím družstev – byli milí, nebyl žádný protest, paráda. Přihlášky (až na některé platby) přišly včas. Hluk na sále se nám částečně dařilo eliminovat, prvních 12 týmů mělo pro hru ideální podmínky a krásný reprezentační salonek.

Hodnotné věcné ceny věnoval Pardubický kraj, AVE kontakt Pardubice, IM David Kaňovský, IM Richard Biolek, starosta Chrudimi, ing. Vlastimil Chládek a paní Marcela Horníková. Dokoupili jsme míče, plyšáky, čokolády a celková hodnota věcných cen přesáhla 45.000,-Kč. Vydařilo se i milé večerní posezení pořadatelů s hosty z Německa.

Budeme rádi za ohlasy k letošnímu festivalu i fotografie, budeme je do této zprávy přidávat. Finální pošleme KM ŠSČR do týdne, včetně zprávy rozhodčího. 58. šachové Zaječice se budou hrát 30. - 31. 5. 2020. Ještě dopracuji pořadí oddílů za posledních 10 let a objeví se na našich stránkách. Oficiální stránky Šachové Zaječice

V Chrudimi 3. 6. 2019 Jaroslav Hájek

Ohlasy, fotky a videa

Obrazem z 57. šachových Zaječic

Šachové Zaječice 2019/

2x 2876x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
Tom

Zaječice pohledem Vlašimi:

http://www.sachyvlasim.cz/?p=47053

+0 /-0 | 05.06.2019 14:07

mircea

Chápu, že je nutné čtenářům zdůraznit, že kluby Unichess a TJ Kobylisy sídlí v Praze, ale ve svém názvu ani jeden z nich Prahu nemá. V článku by tedy mělo správně být "Unichess z Prahy" a "mladí TJ Kobylisy z Prahy".

+0 /-0 | 04.06.2019 08:54