Skoro rok od největší šachové aféry u nás

14.05.2020 03:00 | Zprávy

Rausis...Vzpomínáte? Letělo to kolem nás. Lítalo to v nás. Jak to dopadlo dnes víme. Prach spadl na vzpomínky a písky času zavály tuto největší šachovou ostudu u nás. Skoro po roce, pojďme se podívat co se tenkrát psalo...

ak vidím případ Rausis
Dlouho jsem se odhodlával s psaním tohoto článku. Psát bych ho neměl ze dvou důvodů. První je ten, že ztrácím čas - byl jsem dlouho pryč a místo toho abych trávil čas s rodinou, tak jsem opět u počítače a co hůř, na internetu. Druhý důvod je ten, že cokoliv zde psát o takové věci je kontroverzní. Lépe by bylo nic nedělat, nic nepsat. Ale je tu ještě třetí rozměr, a to sice nějaký vnitřní kompas, který mi velí napsat co si myslím o této věci.
Co je realita? Je pro každého stejná? Asi těžko. Když my šachisté vidíme fotku pana Rausise, jak sedí na záchodovém prkně s mobilem v ruce, zděsí nás to. Je to opravdu brutální, těžko vydychatelné, hrůza a děs. Navíc ještě s tou punčochou, měl tam ten telefon? 
Když však ne-šachista uvidí tuto fotku, tak co uvidí? Nic. Nějakého chlápka, co se možná dívá na porno, nebo se prostě nudí a prohlíží si telefon. Když jsem tu fotku ukázal ženě, tak nic nechápala. Řekla mi "no a co"?

Je důležité se v "případu Rausis" uvědomit, že neexistuje něco jako jednotná pravda a jednotná realita. To píši proto, protože na jednu věc, která se stala, je tolik různých pohledů. Kdo má pravdu? Kde je ta realita? Co se vlastně stalo a jak hrozné to skutečně bylo? 
Mimochode moc hezký rozhovor na téma realita je zde: https://zahranicni.ihned.cz/c1-66605000-existujeme-jen-tady-a-ted-minulost-a-budoucnost-je-trochu-iluze-rika-vedec-z-cernu

Byl jsem nyní na šachovém táboře v Koutech - mimochodem jeden z nejlepších dětských šachových táborů, mohu jen doporučit - a ráno v pátek jsem si zapnul počítač a podíval jsem na FB. Doslova jsem se zděsil a zažil šok, protože všude se začaly rojit zprávy "GM Rausis byl dopaden", "velmi Rausis podváděl" atd. Nechtěl jsem tomu věřit. Zíral jsem jako puk. Do kolen mě pak dostala ta hrůzostrašná fotka.

Zde musím napsat jak jsem "historicky" vnímal "problém Rausis", protože toto je důležité. Nicméně nebudu zde nikoho jmenovat. Nerad bych někoho uvedl do rozpaků.

Myslím, že v roce 2015 na vyhlášení v Pardubicích jsem se poprvé dozvěděl (do té doby jsem to vůbec nevěděl), že velmistr Rausis podvádí, respektive je na to velmi silné podezření. Koukal jsem. Nicméně už v té době mi bylo divné, že když tedy podvádí (od roku 2013), tak proč ho nechytili? Jak běžel čas, tak jsem začínal méně a méně věřit tomu že podvádí. Jednoduše proto, protože ho nikdo nikde nechytil. Protože v jiných případech na to stačil jeden turnaj! Zde na to nestačily roky! 

Pak jsem hrál sám s panem Rausisem (extraliga černými). Byl jsem v rozpacích po partii. Protože tam to na mě nedělalo dobrý dojem ze dvou důvodů. Ten první byl klasický - velmi často odcházel od partie (to samozřejmě ale nic neukazuje pokud nevíte, že váš soupeř asi podvádí). Přehrál mě, hrál výborně. Pak jsem ale dost zrychlil a on konec sehrál slabě a jenom remíza. A ten druhý důvod byla analýza po partii. My jsme tu partii analyzovali, byl tam i velmistr Fjodorov (nebo jak se jmenuje). Rozhodně jsem neměl dojem, že toto je hráč (GM Rausis) s elem kolem 2650. Viděl toho asi tak stejně jako já, spíše méně.

Nicméně člověk často vidí to co chce vidět. Realitu si přetvařujeme k obrazu svému. Takže moje první pochybnosti se vypařily (nutno ale říci, že po rozhovoru s jedním silným hráčem, který mi tehdy tvrdil tvrdil, že velmistr Rausis určitě nepodvádí). 

A začal jsem - po průzkumu partií GM Rausise - vidět spíše to, že hraje geniálně zahájení - vždyť odremizoval tolik silných GM černými a tak rychle (včetně GM Mamedyarova). Ale už jsem neviděl, že oni raději rychle remízovali, než aby riskovali že je prostě porazí stroj. Začal jsem vidět jak fantasticky hraje jen na svoje silné stránky - koncovky, strategické mačkání atd. Jak hraje chytře - silné odremizuje, slabší poráží.

Stejně tak ohledně rapidů. Jak to, že hraje tak zle rapidy (oproti vážným partiím). Prostě má roky, už to nestíhá, ale vážné partie ano. Takto si to vysvětlovali ti, kdo nevěřili že podvádí.

Když byl nominační turnaj v Praze, tak jsem byl kritikem, že tam nehraje GM Rausis. Viděl jsem to takto - měli mu dát šanci. Co když nepodvádí? Pak by se na něm děla strašná křivda. Já jsem samozřejmě nevěděl nakolik si je jist svaz tím, že podvádí nebo nepodvádí.

Toliko můj historický pohled na tento problém...

Mám pár věcí k tomuto

A) Jak je to možné, že dokázal podvádět tak dlouho? To vidím jako největší problém do budoucna šachu! Je skvělé, že byl chycen, ale proboha 6 let?? To je přece šílené. Pokud tak "všichni" jasně věděli, že podvádí, jak to že to trvalo tak dlouho?

B) Měl komplice? Protože hodně věcí by vysvětlilo, kdyby ho měl. Nebo prostě měl někoho, kdo mu pomáhal? Nevěřím, že celých 6 let podváděl tak, že měl přilepený telefon někde na noze. Pokud tedy ano, tak k čemu je celý ten systém kontrol a kohorta rozhodčí? To je pak jedna velká fraška.

C) PROČ s tím začal? Jaké byly jeho důvody? Proč pak tak "urychlil tempo"? Byla to závislost, nebo bylo v tom něco jiného?

Pan Rausis udělal strašnou věc. Nejde jen o to, že podváděl, ale hlavně dopad toho všeho co udělal. Moc lidem tímto ublížil a hlavně je "zlomil". Bylo moc lidí co mu věřilo a tito lidé za něj "bojovali". To si myslím, že je jedna z nejhorších věcí. Včetně klubu, který za něj bojoval. Já ale stojím za klubem F-M, protože oni to dělali v dobrém úmyslu, věřili mu a prostě naletěli podvodníkovi. Jeden z velkých trestů pro pana Rausise bude, že s tímto vědomím bude celý život žít.

Pan Rausis nadělil celému světovému šachu "černou ránu". Nejde o to, že někdo řekne, že se vlastně tak moc nedělo (jak jsem psal, každý realitu vnímá jinak). Nene, naopak. Byl tu podvodník, který se dostal na tak vysokou úroveň (a kam ještě mohl dojít?). Kolik lidí okradl? Kolika lidem sebral důvěru? Kolik lidí podrazil?

Kde je teď jistota? Strach z podvodu vzroste. Bude normální špehovat, dávat kameru, na záchod? Jak se ještě více přitvrdí? Určitě se něco stane. Celý šachový svět to pocítí. Může dokonce dojít - pokud se přitvrdí - k odlivu šachistů a odchodu sponzorů.

A co trest pro pana Rausise? Jak jsem psal, už jen to všechno co tolika lidem způsobil je velkým trestem. Pochybuji, že někdo někdy bude chtít hrát s tímto člověkem, respektive v jednom turnaji.

Na druhé straně, jsme lidi. Nad tímto jsem dlouho dneska přemýšlel. Prvotní emoce vyprchali. Horší je někoho zavraždit, než prostě lidi oklamat a podvádět. 

Pokud by se pan Rausis ke všemu přiznal a hlavně by řekl odpovědi na všechny důležité otázky (a tím i pomohl s lovem budoucích podvodníků), pak bych mu nedával nejpřísnější trest. Tedy definitivní zákaz šachu. Nicméně je jasné, že do budoucna se bude muset postupovat daleko přísněji, než tomu je doposud. Protože každý by si měl hodně rozmyslet, jestli bude nebo nebude podvádět. Nicméně pevně doufám a věřím, že šachy jsou sport gentlemanů a 99,999 % šachistů nepodvádí.

Jsem velmi zvědav jak se všechno bude nadále vyvíjet.0x 2070x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat