SKONČILY 39. TURNAJE ŠACHOVÝCH NADĚJÍ

04.04.2018 08:57 | Turnaje šachových nadějí 2018

Zatímco ulicemi města procházeli v pondělí 2. dubna mládenci s pomlázkami, v Národním domě v Místku se odehrávaly poslední dramatické partie. Vrcholily tu tradiční Turnaje šachových nadějí pořádané Beskydskou šachovou školou Frýdek-Místek.

Těm, kdo se zajímají o naše šachové dění, není jistě nutno tento pětidenní svátek šachu, který se letos konal již po devětatřicáté, příliš představovat. Mnohý dnešní dospělý šachový velmistr tu v dětství získával své první ostruhy, zeptejte se třeba Davida Navary.

Turnaje šachových nadějí se konají ve třech věkových kategoriích (U9, U12 a U15) a následně se vyhodnocuje i soutěž družstev, přičemž družstva jsou tvořena pěti hráči registrovanými pod jedním oddílem, reprezentací jednoho města, kraje nebo státu.  Letos se klání zúčastnilo 191   hráčů z 11 zemí (ALG, BLR, CZE, DEN, ENG, LAT, LTU, POL, RUS, SVK, UKR). Ačkoliv turnaje byly tři, výsledky se nakonec vyhlašovaly v šesti kategoriích, protože se v konečném vyhodnocení zohlednilo rozdělení na nejlepší chlapce a nejlepší dívky.

Mezi chlapci do 9 let byl nejlepší Andrey Lebeděv z Ruska, následovaný Danielem Juhaňákem z klubu Unichess a Artjomsem Tolmacevsem z Litvy, mezi dívkami ve stejné věkové kategorii zvítězila Zuzanna Gaszka z Polska, již následovaly dvě Slovensky Timea Haásova a Martina Šošovičková. Mezi chlapci do 12 let vybojoval zlatou medaili domácí Richard Stalmach, následovali ho Adam Hussain a Arjun Kolani z Anglie. Mezi dívkami do 12 let byla nejlepší Lucie Fizerová z Mezinárodní šachové akademie Interchess, následovaná dvěma Polkami Weronikou Zabrzanskou a Lenou Obrochta. V nejstarší kategorii do 15 let vybojoval zlato opět domácí hráč, Marek Miča, druhý skončil Aditya Munshi z Anglie a třetí Vladimír Bochnička ze Slovenska. Mezi dívkami do 15 let byla nejlepší Kristýna Otrubová z Klubu šachistů Říčany, druhá skončila Maryia Lukashevich z Běloruska a třetí Polina Shchepinova z Anglie.

Soutěž družstev vyhrál domácí tým BŠŠ 1, druhé a třetí místo obsadila družstva England „Adams“ a Česká republika 1.

Vedle osmikolových dětských turnajů se konal i devítikolový turnaj Pobeskydí OPEN, kterého se zúčastnilo 88 hráčů z 8 zemí (ALG, ARM, CZE, POL, POR, RUS, SVK, UKR). Zvítězil Vojtěch Plát z ŠK JOLY Lysá nad Labem, stříbrný byl Maciej Swicarz z Polonie Wroclav a bronzovou medaili získal Jakub Rabatin z pořádající Beskydské šachové školy.

Zpestřením turnaje byla účast mezinárodního velmistra Sergeie Movsesiana, velkého příznivce TŠN, který tu sehrál dvě simultánky.

Dle organizátorů, i soutěžících, zejména pak těch, kteří zvítězili, se letošní turnaje opět velmi vydařily a všichni už se těší na příští jubilejní ročník, který se bude konat ve dnech 18. - 22. dubna 2019. Tuto informaci berte zároveň jako pozvání.