Sinquefield Cup 2019 na svém začátku

14.08.2019 14:00 | Sinquefield Cup 2019

Dvanáct světových TOP velmistrů se od soboty utká mezi sebou o titul v prestižním turnaji Sinquefield Cup v Saint Louis. Jednotlivé partie budou začínat ve 20:00 našeho času a těšit se můžeme mimo jiné na Magnuse Carlsena.

Již ve čtvrtek 15. srpna čeká na hráče autogramiáda a krátce po ní slavnostní zahájení. Turnaj je započten do Grand Chess Tour, která má před Sinquefield Cupem ještě zastávku v podobě Rapid a Blitz turnaje taktéž v Saint Louis. V rapidu se nejvíce dařilo Aronianovi, bleskový turnaj ještě probíhá. O této části Grand Tour přineseme samostatný článek.


Účastníci letošního ročníku (zdroj: oficiální web)

V Saint Louis se bude jako tradičně hrát v místním šachovém klubu a můžeme se těšit i na skvěle propracované komentáře GM Yasser Seirawana či GM Maurice Ashleyho. Na hráče čeká celkem 11 kol, po páté partii dostanou jeden volný den.

V loňském roce dosáhli na 5,5/9 (hrálo pouze deset hráčů) Fabiano Caruana, Levon Aronian a Magnus Carlsen. Všichni tři se zúčastní také letošního ročníku.


Tři vítězové z roku 2018 (zdroj: oficiální web)

Odkazy

oficiální web s online přenosem
youtube kanál s živým přenosem

10x 6433x Jozef Valenčík
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
N. Očník

ciki: chléb a hry jako mantra tržní ekonomiky? a co bylo potom mantrou socialistické ekonomiky? v akci Z pomáhej budovat světový mír :D to jsou strašně komické řeči, které jaksi zapomínají na to, jak moc dopovali například altleti DDR. a co Remigius Machura? Co Ota Zaremba? Co kratochvíl(ová)?

chléb a hry je heslo zjeména diktatoru, protože se občané nemohou realizovat jinak. v dnešní době to naštěstí může každý podle svých vlastních možností, neomezuje ho socialistický stát (aspoň zatím).

Tvářit se, že dopink stvořila tržní ekonomika je odtržené od reality.

v každém odvětví vždy byli a budou podvodníci, a je jedno, jestli to jsou gladiátoři ve starém Římě, nebo rytíři na turnaji středověku, nebo atleti v 80. letech, nebo šachisté dnes. Ale zase je mimo mísu se tvářit že je to nějak rozsáhlý fenomén. Stále jsou jen jen a jen jedinci. A jestli je mezi tisícem šachistů jeden nepoctivý, tak to není nic zvláštního.

 

+0 /-0 | 15.08.2019 18:56

Vojta

@raflar Díky za odkaz. Samozřejmě se okamžitě začínají vynořovat pochybnosti, jestli ten program není z velké části postaven na Leele, což by mohlo vést ke scénáři Rybka. Pochopitelné pochybnosti, viz článek a komentáře

+0 /-0 | 15.08.2019 13:04

raflar
Fat Fritz is an advanced AlphaZero-type artificial intelligence chess engine that has been trained on billions of positions from human and computer-vs-computer games, self-play games, and endgame tablebases.
+0 /-0 | 15.08.2019 08:42

Vojta.T

ciki333 ano, chápu, v tom případě je to docela problém prostě, mě by tahle sláva ale nebavila :-). A prachy nepotřebuju :)

+0 /-0 | 14.08.2019 17:28

ciki333

"zajímalo by mě k čemu to těm lidem je"

Vojto, mantrou doby, zaklínadlem tržní ekonomiky, jsou dva fenomény, chléb(a) a hry(b):

a) Nepřetržitý a pokud možno nekonečný růst (rozuměj konzum)...Tím se koneckonců měří úspěch stran a jejich leadrů napříč politickým spektrem. Kolečka ekonomiky se musí otáčet s vysokou úhlovou rychlostí, vyrobit, prodat, vyrobit, prodat...do zblbnutí.

b) Úspěch za každou cenu, užít si svým pět minut slávy ve světle reflektorů...Proč Lance Amstrong a celý profesionální team US Postal podváděl, píchal si do žil EPO v nejprestižnějším závodě planety - Tour de France? Protože té mediální slávě a penězům kolem, se nic nevyrovná...ani sex...Je z tebe náhle celosvětově uznávaná celebrita. Toto samozřejmě platí, ovšem v daleko menším měřítku, i ve výkonnostním sportu...Někomu stačí pouhé poplácání po ramenou, či slova chvály o tom, jaký je pašák...čert vem, že podváděl... Kdysi jsem četl výsledek ankety, kde vrcholoví sportovci zodpovídali dotaz "bral by si zlato z OH výměnou za pouhý rok života poté?" A asi vás nepřekvapí, že 1/3 z nich by do toho šla...

 

+0 /-0 | 14.08.2019 16:41

Druid.Panoramix

Njn, na jednu stranu je smutné, že se elektronický doping šíří světem, na druhou stranu je dobře, že se daří odchytávat některé z podvodníků ( případně nemocných) i když všem nám je asi jasné, že to je jen špička ledovce a základna "elektronických cheaterů" je mnohem, mnohem širší, otázka je postavena tak mají-li odvahu riskovat a zkusit to. Já myslím, že by FIDE ( a nejenom FIDE) měla vůči jakémukoliv dopingu přitvrdit. Byl jsi přistižen, tady máš doživotní zákaz..... jen těžko si dovedu představit pocity Usaina Boita,kterého na MS v atletice 2017 porazil Justin Gatlin, dokonce trojnásobný dopingový hříšník. On to na sobě navenek asi nedával moc znát, ale uvnitř něho to muselo bublat. Výjimkou snad jedině u mládeže do 18 let - první trest na 3 roky, s možností prominutí po roce. Ale při dalším přistižení už nekompromisně doživotní zákaz. No a neustálé vylepšování detekce a prostředků zjišťování, jinak to asi nepůjde.

+0 /-0 | 14.08.2019 16:23

Vojta.T

ciki333 a jeje... tak to není moc dobrá zpráva...zajímalo by mě k čemu to těm lidem je...když to pak není jejich hra. Tohle je vážně smutné, ale logické je, že se to děje, podívejte se všichni na internet...je tam opravdu strašně moc podvodníků... :-(

+0 /-0 | 14.08.2019 16:01

ciki333

https://www.chess.com/news/view/dutch-open-dieren-chess-cheater-phone

Další podvodník s mobilem chycen během hry při otevřeném mistrovství Holandska v šachu, pořádaném v Dierenu na konci července letošního roku. Jak to tak vypadá, elektronický doping se stává celosvětovým problémem a "aféra Rausis" je pouze špičkou ledovce...Šachová bohyně Caissa byla nakažena nezodpovědnými jedinci pohlavní chorobou. Legitimní otázka zní: "Dá se nemoc úspěšně vyléčit a jestliže ano, máme se obávat recidivy?"

+0 /-0 | 14.08.2019 15:37

Druid.Panoramix

Stálé zdraví vespolek, i já se těším na tento turnaj a jsem zvědav na průběh jednotlivých partií a konečný výsledek turnaje a zda někdo dokáže porazit Magnuse. Pravda je, že Magnus Carsen je obrovským favoritem, ale mezi prvními třemi může být prakticky kdokoliv z účastníků ( když se štěstí unaví a všechno klapne tak, jak má).... takže bych si tipnul kromě Magnuse ještě Caruanu a Mamedyarova. Trošičku mě mrzí, že omladinu zastupuje jen Wesley So, mě by se tam líbil takový Artemiev a s ním třeba Rapport, Duda či Vidit, ať vidíme, jaký pokrok za poslední rok to nadějné mládí udělalo.

Takže klidný a pohodový den a sportu zdar ( a šachu zvlášť) :o))

+0 /-0 | 14.08.2019 15:35

Vojta.T

Ahoj všem, moc se na ten turnaj těším a docela se těším na Nakamuru, protože "Dvanáct světových TOP velmistrů " ale Naka je momentálně 19 na světě s elem 2743 :-) ...tak uvidíme, jestli se mu vrátí forma. Jinak už ani nedokážu říct, kdo vyhraje, protože mě přijde, že se vyrovnávají síly těchto super GM , ale mohu alespon tipnout kdo by mohl být na prvních 3 pozicích a myslím, že to bude Nepo...Lagrave a Caruana. Jinak jasný favorit je samozřejmě Carlsen s elem 2882 že ? :-D

Hezký den přeji.hats off

+0 /-0 | 14.08.2019 14:37